Notowania

Sprzedawcy kopciuchów, bójcie się. UOKiK będzie was ścigać

Sprzedajesz piece o niskich parametrach spalania? Nie unikniesz kary. Ta może wynieść nawet 5 proc. twoich rocznych przychodów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Już za kilka tygodni prezes UOKiK włączy się do walki o czyste powietrze. (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

UOKiK włącza się do walki o czyste powietrze. Podlegająca mu Inspekcja Handlowa zajmie się kontrolą jakości pieców i eliminowaniem z rynku urządzeń niespełniających norm. Urzędy zyskały nowe kompetencje dzięki nowelizacji prawa ochrony środowiska, którą we wtorek podpisał prezydent.

Organizacje zajmujące się monitoringiem smogu zauważyły, że przedsiębiorcy sprzedający kotły omijali prawo i wykorzystywali wyjątki w rozporządzeniu. Przykładowo, kiepskiej jakości piece węglowe trafiały do domów jako kotły na ciepłą wodę użytkową bądź kotły na biomasę niedrzewną.

Nowe prawo zakłada, że kara za wprowadzanie na rynek pozaklasowych kotłów będzie sięgała do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, jednak nie mniej niż 10 tys. zł. Jeżeli przedsiębiorca nie osiągnął w poprzednim roku przychodu, kara wynosić będzie 10 tys. zł.

W praktyce pierwsze kontrole Inspekcji Handlowej mogłyby ruszyć po nowym roku.

Obejrzyj: Walka ze smogiem. Po roku jest zaledwie 10 proc. wypłat na wymiany pieców

Zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: smog, wiadomości, gospodarka, piece kopciuchy, prezydent, uokik
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-11-2019

tpŁatwiej karać niż stworzyć dogodne warunki dla wprowadzania na rynek urządzeń ekologicznych. Brawo decydenci!

06-11-2019

NiktA dlaczego tolerują samochody nie spełniające norm? Większość samochodów dostępnych w salonach, fabrycznie nowych, nie spełnia wymagań norm emisji … Czytaj całość

06-11-2019

RobNiech dadzą zarobić godziwe pieniądze to ludzie sami będą ogżewać gazem

Rozwiń komentarze (10)