Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Sprzedawcy kopciuchów, bójcie się. UOKiK będzie was ścigać

10
Podziel się:

Sprzedajesz piece o niskich parametrach spalania? Nie unikniesz kary. Ta może wynieść nawet 5 proc. twoich rocznych przychodów.

Już za kilka tygodni prezes UOKiK włączy się do walki o czyste powietrze.
Już za kilka tygodni prezes UOKiK włączy się do walki o czyste powietrze. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

UOKiK włącza się do walki o czyste powietrze. Podlegająca mu Inspekcja Handlowa zajmie się kontrolą jakości pieców i eliminowaniem z rynku urządzeń niespełniających norm. Urzędy zyskały nowe kompetencje dzięki nowelizacji prawa ochrony środowiska, którą we wtorek podpisał prezydent.

Organizacje zajmujące się monitoringiem smogu zauważyły, że przedsiębiorcy sprzedający kotły omijali prawo i wykorzystywali wyjątki w rozporządzeniu. Przykładowo, kiepskiej jakości piece węglowe trafiały do domów jako kotły na ciepłą wodę użytkową bądź kotły na biomasę niedrzewną.

Nowe prawo zakłada, że kara za wprowadzanie na rynek pozaklasowych kotłów będzie sięgała do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, jednak nie mniej niż 10 tys. zł. Jeżeli przedsiębiorca nie osiągnął w poprzednim roku przychodu, kara wynosić będzie 10 tys. zł.

W praktyce pierwsze kontrole Inspekcji Handlowej mogłyby ruszyć po nowym roku.

Zobacz także: Obejrzyj: Walka ze smogiem. Po roku jest zaledwie 10 proc. wypłat na wymiany pieców

Zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Tomek
5 lata temu
A co grozi osobie prywatnej, nie przedsiebiorcy, która chce sprzedać swój piec.
mieszkaniec
5 lata temu
Polak wynalazł piec na węgiel, który spala 98% i wydala biały dym, ale majchrowskiego, żyda to nic nie interesuje
toi ja
5 lata temu
Prawie co dziennie jakaś grupa funkcjonariuszy państwowych nabywa nowe prawa do kontroli i karania obywateli !!! To przypomina państwo policyjne!!!
to ja
5 lata temu
Najprościej jest mnożyć kary. Co mają począć ci, których nie stać na wymianę pieca ( koszt ok. 20000 zł) , nie mają gazu i muszą ogrzać dom. Czy będziemy wracać do pieców kaflowych? Chyba tak!
ta
5 lata temu
A kogo stać ogrzewać dom gazem powinny być dopłaty dla osób które zdecydowały się przejść na inne ogrzewanie jeżeli taka możliwość istnieje podłączenie do gazu a nie karać biednych ludzi