Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Sprzedaż kotłów-kopciuchów jest już zakazana. Przedstawiciel premiera prosi o sygnał

205
Podziel się:

Od teraz sprzedaż tzw. kopciuchów, czyli kotłów niespełniających norm emisyjnych jest nielegalna. Jednak w sieci wciąż można je znaleźć, dlatego przedstawiciel rządu prosi o pomoc.

Kopciuchy zakazane, ale wciąż można je kupić. Przedstawiciel premiera apeluje, by informować o procederze
Kopciuchy zakazane, ale wciąż można je kupić. Przedstawiciel premiera apeluje, by informować o procederze (East News, Adam Staskiewicz/East News)

Punktualnie o północy z 10 na 11 marca zaczął obowiązywać absolutny zakaz handlu kotłami, które nie spełniają norm emisyjnych. Jednak w internecie wciąż roi się od ogłoszeń, w których sprzedawcy oferują takie kotły. Dlatego Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze" apeluje, by informować o takich przypadkach.

Przedstawiciel Mateusza Morawieckiego prosi o sygnał niezależnie od tego, czy kotły są oferowane w internecie, czy w sklepach stacjonarnych.

"Jeżeli znajdą Państwo gdzieś - w internecie czy w realu - oferty sprzedaży takich kotłów, to proszę o sygnał na: czystepowietrze@mpit.gov.pl. Przekażemy zbiorcze info do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - apeluje Piotr Woźny.

Na problem zwrócił uwagę również lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła, który sam siebie określa mianem aktywisty antysmogowego.

Na swoim Twitterze już w niedzielę, na chwilę przed wejściem zakazu w życie zwrócił się m.in. do Piotra Woźnego i minister Jadwigi Emilewicz, by skierować uwagę władz na fakt, że w sieci nadal z łatwością można zakupić - nielegalne już - kopciuchy.

Zobacz także: Obejrzyj: "Potrzebujemy przełamania tabu pod hasłem: nie doniosę na sąsiada"

Prawo określa, że od 1 lipca 2018 r. nie można rozprowadzać domowych kotłów grzewczych gorszych niż piątej klasy emisyjnej. To jeden z punktów walki ze smogiem w Polsce.

Jednak konieczna była jego nowelizacja, bo - jak zauważyli przedstawiciele ministerstwa przedsiębiorczości i technologii oraz organizacje antysmogowe - zakaz był notorycznie obchodzony przez producentów.

Na rynek dalej trafiały nieekologiczne kotły. Kopciuchy sprzedawano jako kotły na ciepłą wodę użytkową lub na biomasę niedrzewną. Wykorzystywano tak lukę w rozporządzeniu określającą wyjątki od jego stosowania.

Dlatego resort przedsiębiorczości musiał przepisy znowelizować. Nowe prawo, obowiązujące od północy 11 marca 2019 r., tę lukę domknęło. Niestety, nadal w sieci można spotkać kopciuchy sprzedawane przez nieuczciwych handlarzy.

Stąd apel do konsumentów, którzy natrafią na owe ogłoszenia, by informować o tym resort, a ten przekaże sprawę do UOKiK.

Pomóc powinna też podpisana pod koniec lutego deklaracja o "współpracy w przeciwdziałaniu nielegalnemu obrotowi towarami zwiększającymi emisję szkodliwych pyłów do atmosfery".

Pod dokumentem podpisali się: Damian Zapłata, członek zarządu Allegro i Tom Ruhan, dyrektor ds. prawnych Allegro, a także minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze" Piotr Woźny oraz przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(205)
WYRÓŻNIONE
jaco
6 lat temu
Dajcie tani dobry węgiel to i smogu nie będzie.
jan
6 lat temu
Z ludzi kapusiów robicie. Poszli won do Brukseli.
DDT
6 lat temu
Każdy samochód spalając benzynę z każdym litrem wprowadza do atmosfery 0,5 m3 CO2. Lepszy będzie efekt, gdy zabronimy używania samochodów spalinowych. Od stuleci dym z palenisk był, a nie było smogu. Od dwudziestu kilku lat mamy motoryzację j mamy smog.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (205)
123 realnieba...
6 lat temu
Odkręcić kurki z gazem w Wielkopolsce. W 1976 nastąpiła wielka eksplozja gazu przy odwiercie, byłem w pociągu na dworcu, szyby się trzęsły w oknach, hałas jak przy włączonym silniku odrzutowca a Ostrowianie od krzyknęli z peronu, że to z odwiertu 15-30 kilometrów od miasta, mapki w internecie pokazują lokalizację dwóch pól. Wzdłuż linii Odolanów, Twardogóra, Milicz, Trzebnica, Żmigród, Rawicz stare odwierty są zaszpuntowane, ogrodzone z ozdobą w rodzaju nowego drutu kolczastego i żółtych tabliczek Uwaga zagrożenie, podziemny zbiornik gazu. Kto go tam napompował? Minimum 3 biliony metrów sześciennych gazu ziemnego ponoć niewyczerpywalnego, bo wydziela się z piaskowców które emitują ten gaz w górę pod wpływem ciepła jądra ziemi. A są miasta wioski które w ogóle nie mają infrastruktury podziemnej do rozprowadzania gazu. O co chodzi? Ponoć średnia przeżycia wg GUS skróciła się o 2 miesiące no czysty fenomen na skalę światową, cywilizowany kraj a ludzie żyją krócej!!! Już nie ma na co czekać! Wiem 30 baterii autonomicznych wyrzutni Patriot zagwarantuje bezpieczeństwo wydobycia, ale nim to nastąpi Polaków w Polsce nie będzie. Największe złoża łupków w Europie a my nie wydobywamy tylko kupujemy z USA. W 2010 roku Anglicy zazdrościli odkrycia łupków, efekt Anglicy wydobywają gaz z łupków, a Polska kupuje z USA i po co skoro mamy takie wielkie złoża naturalnego gazu ziemnego.
seb
6 lat temu
Ciekawe co będą robić z drzewami które same się walą i zagrażają życiu i mieniu obywateli !!
Dotacja gaz+
6 lat temu
Gdyby wolaków 2sortu było stać na gaz to by nikt w kopciuchach nie palił.
agda
6 lat temu
Zakazy i nakazy. To pisowska polska. Każdy chce mieć ogrzewanie bez podkładania do piecatylko ilu na to stać.
Gen25
6 lat temu
Byle do jesiennych wyborów odkręcimy kretyńskie pomysły !!!
...
Następna strona