Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią przedłużony. Posłowie zdecydowali

10
Podziel się:

Posłowie rządzącej większości zdecydowali o przedłużeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Przez najbliższe tygodnie mieszkańcy przygranicznych miejscowości nadal będą musieli zmagać się z utrudnieniami.

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią przedłużony. Posłowie zdecydowali
Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Posłowie przystali na wniosek prezydenta o jego wydłużenie (GETTY, NurPhoto)

Za przedłużeniem stanu wyjątkowego zagłosowało 237 posłów, przeciw było 179, od głosu wstrzymało się 31. To oznacza, że Sejm przystał na wniosek prezydenta o przedłużenie stanu nadzwyczajnego na granicy z Białorusią o 60 dni.

Stan wyjątkowy. Prezydent złożył wniosek w środę

Wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego prezydent Andrzej Duda złożył w środę. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch potwierdził, że prezydent zgodził się z argumentacją rządową w tej sprawie.

To właśnie Rada Ministrów zwróciła się do głowy państwa z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego. Rzecznik rządu Piotr Mueller argumentował, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal bardzo trudna.

Zobacz także: Granica polsko-białoruska. Relacja z obozowiska afgańskich uchodźców

- Naszym obowiązkiem jest nie tylko zabezpieczyć granicę Polski, ale i Unii Europejskiej - stwierdził rzecznik.

Stan wyjątkowy. Przedsiębiorcy otrzymają rekompensaty?

Przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni to cios dla przedsiębiorców przygranicznych. Przez stan nadzwyczajny ucierpiała przede wszystkim branża turystyczna.

- Z dnia na dzień dowiedzieliśmy się, że nasz obiekt ma być zamknięty, a goście muszą go opuścić do północy. Dla mnie nie jest jasne, dlaczego jedni mogą pracować, a inni nie - opowiadała money.pl Katarzyna Okoń-Szczepaniak, właścicielka z Pensjonatu Uroczysko w Janowie Podlaskim.

Przedsiębiorcom działającym w pasie przygranicznym, którzy z dnia na dzień musieli zamknąć firmy, należą się jednak rekompensaty. Z Sejmu zresztą wyszła już odpowiednia ustawa w sprawie rekompensat dla firm w związku ze stanem wyjątkowym.

Do tej ustawy odniósł się już Senat, który złożył kilka poprawek. Senatorowie między innymi chcą rozszerzyć grupę podmiotów uprawnionych do otrzymania wsparcia, m.in. o sklepy spożywcze, działalność kulturalną i przewóz turystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
niezły sposób
3 lata temu
na przedłużenie agonii: ''W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu90 dni po jego zakończeniunie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu'' - art.228 ust. 7 Konstytucji RP. Czego jeszcze nie rozumiecie?
Poldek
3 lata temu
Brawo rząd..oglądałem..Opozycja zaorana. Żal mi że nie ma prawdziwej konstruktywnej opozycji tylko takie dziwolągi..
mati09
3 lata temu
Mariusz "Będziesz Wisiał" Błaszczak
Observer
3 lata temu
Szkoda że ten kabaret tak szybko się skończył. Warto powtórzyć i jeszcze raz przed wyborami.
Matka
3 lata temu
A Tuskusa chyba skręca ,bo nie po jego myśli. Dobrze ,że są chłopy co mają jaja i własne zdanie i nie chcą być marionetką ryżego. Dla których ważniejsze jest bezpieczeństwo swoich bliskich,a nie fałszywa przyjaźń lub kolesiostwo z Tuskusem.