Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią przedłużony. Posłowie zdecydowali

10
Podziel się:

Posłowie rządzącej większości zdecydowali o przedłużeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Przez najbliższe tygodnie mieszkańcy przygranicznych miejscowości nadal będą musieli zmagać się z utrudnieniami.

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią przedłużony. Posłowie zdecydowali
Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Posłowie przystali na wniosek prezydenta o jego wydłużenie (GETTY, NurPhoto)

Za przedłużeniem stanu wyjątkowego zagłosowało 237 posłów, przeciw było 179, od głosu wstrzymało się 31. To oznacza, że Sejm przystał na wniosek prezydenta o przedłużenie stanu nadzwyczajnego na granicy z Białorusią o 60 dni.

Stan wyjątkowy. Prezydent złożył wniosek w środę

Wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego prezydent Andrzej Duda złożył w środę. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch potwierdził, że prezydent zgodził się z argumentacją rządową w tej sprawie.

To właśnie Rada Ministrów zwróciła się do głowy państwa z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego. Rzecznik rządu Piotr Mueller argumentował, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal bardzo trudna.

Zobacz także: Granica polsko-białoruska. Relacja z obozowiska afgańskich uchodźców

- Naszym obowiązkiem jest nie tylko zabezpieczyć granicę Polski, ale i Unii Europejskiej - stwierdził rzecznik.

Stan wyjątkowy. Przedsiębiorcy otrzymają rekompensaty?

Przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni to cios dla przedsiębiorców przygranicznych. Przez stan nadzwyczajny ucierpiała przede wszystkim branża turystyczna.

- Z dnia na dzień dowiedzieliśmy się, że nasz obiekt ma być zamknięty, a goście muszą go opuścić do północy. Dla mnie nie jest jasne, dlaczego jedni mogą pracować, a inni nie - opowiadała money.pl Katarzyna Okoń-Szczepaniak, właścicielka z Pensjonatu Uroczysko w Janowie Podlaskim.

Przedsiębiorcom działającym w pasie przygranicznym, którzy z dnia na dzień musieli zamknąć firmy, należą się jednak rekompensaty. Z Sejmu zresztą wyszła już odpowiednia ustawa w sprawie rekompensat dla firm w związku ze stanem wyjątkowym.

Do tej ustawy odniósł się już Senat, który złożył kilka poprawek. Senatorowie między innymi chcą rozszerzyć grupę podmiotów uprawnionych do otrzymania wsparcia, m.in. o sklepy spożywcze, działalność kulturalną i przewóz turystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
niezły sposób
rok temu
na przedłużenie agonii: ''W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu90 dni po jego zakończeniunie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu'' - art.228 ust. 7 Konstytucji RP. Czego jeszcze nie rozumiecie?
Poldek
rok temu
Brawo rząd..oglądałem..Opozycja zaorana. Żal mi że nie ma prawdziwej konstruktywnej opozycji tylko takie dziwolągi..
mati09
rok temu
Mariusz "Będziesz Wisiał" Błaszczak
Observer
rok temu
Szkoda że ten kabaret tak szybko się skończył. Warto powtórzyć i jeszcze raz przed wyborami.
Matka
rok temu
A Tuskusa chyba skręca ,bo nie po jego myśli. Dobrze ,że są chłopy co mają jaja i własne zdanie i nie chcą być marionetką ryżego. Dla których ważniejsze jest bezpieczeństwo swoich bliskich,a nie fałszywa przyjaźń lub kolesiostwo z Tuskusem.