Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Rozwarstwienie społeczne. 50 tys. osób kontroluje 1/3 majątku wszystkich Polaków

0
Podziel się:

75 tys. zł jest wart majątek statystycznego Polaka według Credit Suisse. W sumie majątek wszystkich z nas to 2 bln 961 mld zł. Według wyliczeń Money.pl aż 851 mld zł to pieniądze, które zgromadziła wąska grupa 50 tys. najbogatszych Polaków.

Rozwarstwienie społeczne. 50 tys. osób kontroluje 1/3 majątku wszystkich Polaków
(Money.pl)

75 tys. zł jest wart majątek statystycznego Polaka według Credit Suisse. W sumie majątek wszystkich z nas to 2 biliony 961 mld zł. Według wyliczeń Money.pl, aż 851 mld zł to pieniądze, które zgromadziła wąska grupa 50 tys. najbogatszych Polaków.

Choć nie jest to nawet 1 proc. naszej populacji, to do polskich krezusów należy 29 proc. całego majątku.

Jednocześnie na światowej mapie rozwarstwienia społecznego Polska jest w grupie średniej. Współczynnik Ginniego wynosi 30,7. Im jest on niższy, tym dochody najbogatszych i najbiedniejszych są do sobie zbliżone. Patrząc na ten wskaźnik, bardziej sprawiedliwie pieniądze dzielone są na przykład w Niemczech (29,7 pkt.) czy w Wielkiej Brytanii (30,1 pkt.).

Zazwyczaj nierównomierne rozłożenie dochodów charakterystyczne jest dla krajów biednych. Na przykład w Zambii sięga aż 57,5 punktów. Współczynnik Ginniego wysoki jest jednak także w Stanach Zjednoczonych. Tam wynosi on 41,1 punktów.

Czy Polska to kraj dużych dysproporcji w zarobkach i majątkach? Tego dowiesz się z najnowszego odcinka programu Statistica.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)