Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozwarstwienie społeczne. 50 tys. osób kontroluje 1/3 majątku wszystkich Polaków

75 tys. zł jest wart majątek statystycznego Polaka według Credit Suisse. W sumie majątek wszystkich z nas to 2 bln 961 mld zł. Według wyliczeń Money.pl aż 851 mld zł to pieniądze, które zgromadziła wąska grupa 50 tys. najbogatszych Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)

75 tys. zł jest wart majątek statystycznego Polaka według Credit Suisse. W sumie majątek wszystkich z nas to 2 biliony 961 mld zł. Według wyliczeń Money.pl, aż 851 mld zł to pieniądze, które zgromadziła wąska grupa 50 tys. najbogatszych Polaków.

Choć nie jest to nawet 1 proc. naszej populacji, to do polskich krezusów należy 29 proc. całego majątku.

Jednocześnie na światowej mapie rozwarstwienia społecznego Polska jest w grupie średniej. Współczynnik Ginniego wynosi 30,7. Im jest on niższy, tym dochody najbogatszych i najbiedniejszych są do sobie zbliżone. Patrząc na ten wskaźnik, bardziej sprawiedliwie pieniądze dzielone są na przykład w Niemczech (29,7 pkt.) czy w Wielkiej Brytanii (30,1 pkt.).

Zazwyczaj nierównomierne rozłożenie dochodów charakterystyczne jest dla krajów biednych. Na przykład w Zambii sięga aż 57,5 punktów. Współczynnik Ginniego wysoki jest jednak także w Stanach Zjednoczonych. Tam wynosi on 41,1 punktów.

Czy Polska to kraj dużych dysproporcji w zarobkach i majątkach? Tego dowiesz się z najnowszego odcinka programu Statistica.

Tagi: rozwarstwienie społeczne, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, statistica
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz