Notowania

Strajk nauczycieli. Dyrektorzy szkół pod presją MEN, pozbawieni pola manewru

Ministerstwo Edukacji Narodowej ostrzega dyrektorów, że nie mają prawa w poniedziałek zamknąć szkół i muszą wywiązać się z ustawowego obowiązku zapewnienie opieki dzieciom. Zadanie będzie jednak często niewykonalne z powodu nieobecności strajkujących nauczycieli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Szykująca się do strajku szkoła w Łodzi (Fot: Tytus Żmijewski)

O złapanych w pułapkę dyrektorach szkół i przedszkoli pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Złamanie prawa grozi im zarówno wtedy, gdy z powodu strajku zamkną szkołę, jak i wtedy, gdy wpuszczą do niej dzieci bez możliwości zapewnienia im opieki.

W polskim ustawodawstwie nie przewidziano sytuacji, w której dyrektor z powodu braków kadrowych ma prawo szkołę zamknąć. Tę lukę w przepisach wykorzystuje resort Anny Zalewskiej, wywierając na dyrektorach presję.

- Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu, w szkole ani zamknięcia tych placówek - mówi gazecie rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska.

Obejrzyj: Beata Szydło "pełna optymizmu" przed negocjacjami ws. strajku nauczycieli

Dodaje, że dyrektor przedszkola czy szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom "bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku".

MEN żąda od dyrektorów nie tylko zapewnienia uczniom opieki, ale także realizacji wszystkich obowiązków, łącznie z realizacją tygodniowego rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, praca świetlicy, a nawet z zapewnieniem posiłku.

Prawnicy przyznają, że przepisy nie przewidują zamykania szkół z powodu strajku, ale dyrektorzy w praktyce samodzielnie nie są w stanie zrealizować obowiązku opieki nad setkami uczniów.

- W przyszłości powinny znaleźć się rozwiązania prawne, które jasno precyzowałby, co mają robić organ prowadzący i dyrektor w czasie strajku - mówi "DGP" Robert Kamionowski, radca prawny, partner w Kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

- Obawiam się, że w poniedziałek z tego powodu czeka nas ogromny chaos - mówi prawnik.

Formalnie strajkującym pracownikom wynagrodzenie za czas strajku się nie należy. Część samorządów deklaruje jednak, że popiera nauczycieli i znajdzie pieniądze na to, żeby im zapłacić.

Do piątku odłożono negocjacje ws. podwyżek dla nauczycieli. Nadal brak porozumienia
Strajk nauczycieli. Przerwa w negocjacjach do piątku. Na prośbę rządu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświata, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2019

BoloNauczyciele do swoich zagrywek nie mają prawa pozbawiać uczniów edukacji.wybierając swój zawód wiedzieli jakie są stawki wynagrodzeń.Dla zarobków … Czytaj całość

04-04-2019

aaaaKasa dla policjantow sie znalazla i na nowe obietnice wyborcze. To dlaczego kasy nie ma dla pracujących. Brawo … Czytaj całość

04-04-2019

jaki z pakitylko kurdupel mógł do takiej sytuacji doprowadzić

Rozwiń komentarze (273)