Notowania

Strajk nauczycieli. Rodzice mogą wziąć wolne na protest

Rodzicom przysługuje wolne w czasie protestu. 60 dni na dzieci do 8 roku życia i nawet do 6 dni na dzieci do 14 roku życia. Jest warunek - trzeba mieć etat lub opłacać składkę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rodzicom na etacie przysługuje wolne na czas protestu. Jednak nie każdemu tyle samo dni (Fot: Piotr Molecki/East News)

Przed nami piątek "ostatniej szansy", czyli kolejna tura rozmów rządu z przedstawicielami nauczycieli. Jeśli drużyna wicepremier Beaty Szydło nie dojdzie do porozumienia z oświatowymi związkami zawodowymi, w poniedziałek 8 kwietnia dojdzie do ogólnopolskiego strajku.

Nauczyciele walczą o podwyżki do zasadniczego wynagordzenia. Od 725 do 995 zł w zależności od stopnia awansu zawodowego. Ich walka spowoduje utrudnienia dla rodziców i uczniów. Szkół przed uczniami dyrekotorzy zamknąć nie mogą, ale rodzice muszą być gotowi, by przejąć na siebie opiekę nad pociechami.

Ustawowo, każdemu rodzicowi zatrudnionemu na etacie przez 60 dni przysługuje zasiłek opiekuńczy, ale wyłącznie na dziecko do ukończenia 8 lat. Rodzice uczniów do 14 roku życia mają prawo do dwóch dni urlopu na opiekę nad dzieckiem oraz do czterech dni urlopu na żądanie.

- Pracownicy muszą jednak pamiętać, że nie mogą sobie sami udzielić urlopu na żądanie w poniedziałek rano, gdy okaże się, że nie mają opieki dla własnego dziecka. Potrzebna jest zgoda pracodawcy - tłumaczy w "Rzeczpospolitej" Paweł Korus, radca prawny. - W sytuacji nadzywczajnej pracodawca ma prawo odmówić udzielenia takiego urlopu - dodaje ekspert.

Obejrzyj: Związki zawodowe idą na ustępstwa ws. pensji

Już w poniedziałek rano, jeśli rzeczywiście dojdzie do protestu, rodzic na etacie może wziąć dwa dni urlopu na opiękę nad dzieckiem do 14 roku życia. I poinformować może o tym tego samego dnia. Co więcej, pracodawca nie ma prawa odmówić takiego płatnego urlopu.

Na zasiłek opiekuńczy w czasie strajku mogą liczyć nie tylko etatowcy, ale także zleceniobiorcy i samozatrudnieni opłacający składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. To dotyczy jedynie rodziców, których dziecie nie mają więcej niż 8 lat. Wystarczy u pracodawcy lub w ZUS-ie (gdy mowa o osobach na kontraktach cywilnoprawnych) złożyć oświadczenie o zamknięciu szkoły.

Tu jednak eksperci różnią się w opiniach, czy zasiłek przysługuje, jeśli szkoła zapewni opiekę nad dziećmi. Ponadto zasiłek przysługuje, jeśli zamknięcia szkoły nie można było przewidzieć na siedem dni przed tą datą. Jednak negocjacje trwają i trudno przewidzieć, czy dana szkoła będzie otwarta czy zamknięta, co może być przesłanką do wypłaty zasiłku.

Do piątku odłożono negocjacje ws. podwyżek dla nauczycieli. Nadal brak porozumienia
Strajk nauczycieli. Przerwa w negocjacjach do piątku. Na prośbę rządu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświata, strajk nauczycieli, urlop na dziecko, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-04-2019

elI bardzo dobrze niech protestują. Nalezą im się większe pieniądze. Od tego, jak będą pracować zależy kształt narodu i przyszłych pokoleń. Nie można … Czytaj całość

05-04-2019

robRachunek za nianie do opieki lub rownowartosc za urlop bezplatny , wysalamy to do dyrekrora szkoly albo znp

05-04-2019

kurtzJak widać V kolumna ciągle aktywna.

Rozwiń komentarze (5)