Notowania

Świat zareagował na zatrzymanie dyrektora Huawei w Polsce. ”Ryzyko eskalacji napięcia między Chinami a Zachodem”

Zatrzymanie Weijinga "Stanisława" W., dyrektora sprzedaży Huawei na Polskę, odbiło się echem po mediach na świecie. Największe tytuły informowały o aferze szpiegowskiej nad Wisłą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)
(Fot: Money.pl)

”Chiński Huawei Executive odpowiedzialny za szpiegostwo w Polsce” – głosi tytuł z internetowego wydania The Wall Street Journal. Amerykański dziennik przypomina, że zatrzymanie dyrektora sprzedaży Huawei na Polskę to kolejny argument dla administracji USA, która pragnie przekonać swoich sojuszników, by zrezygnowali z korzystania ze sprzętu chińskiej firmy.

WSJ przypomina, że Waszyngton od lat postrzega działanie Huawei jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. A aresztowanie Weijinga W., w Polsce posługującego się imieniem Stanisław, to kolejny cios dla chińskiego giganta. Na początku grudnia w Kanadzie zatrzymana została dyrektor finansowa tamtejszego oddziału Huawei, prywatnie córka założyciela firmy.

Temat podjęłarównież amerykańska stacja CNN, która przy okazji informowania o akcji ABW w Polsce podkreśliła, że jeśli USA zdecydują się na działania przecikwo kierownictwu Huawei w Ameryce, odwet spadnie na amerykańskie firmy w Chinach.

Także brytyjska agencja Reuters podkreśla, że aresztowanie w Polsce pracownika Huawei pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin, to ryzyko dalszej eskalacji napięcia pomiędzy Pekinem a Zachodem. W podobnym tonie pisze "The Guardian" i stacja CNBC.

Zobacz wideo: Huawei prześcignął Samsunga w Polsce na rynku smartfonów

Chińska prasa, w tym m.in finansowy portal mpfinanse.com czy chiński worldjournal.com, na razie przekazała jedynie suche komunikaty o zatrzymaniu w Polsce pracownika Huawei pod zarzutem szpiegostwa Publikują też stanowisko firmy, w którym podkreśla, że wie o sprawie i "przygląda się jej", a także zapewniła, że "przestrzega wszelkich stosownych przepisów i regulacji w krajach, w których działa i od wszystkich pracowników wymaga, by przestrzegali praw i regulacji krajów, do których zostali wysłani".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: abw, chiny, huawei, afera szpiegowska, szpiegostwo, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-01-2019

ŻenadaHa ha ha apple może inni mogą a huaweiowi się wypomina bo ciński a usamany wojują z Chinami gospodarczo

11-01-2019

krkPolska znowu jak posłuszny kundel wykonała aport dla swojego pana. Teraz macha ogonem licząc, że pan to zauważy

11-01-2019

KowalskiTak poza tematem. Czy piszący artykuły skończyli chociażby podstawówkę? Nie idzie tego czytać...błąd na błędzie. Litości. Gdzie to wszystko zmierza?

Rozwiń komentarze (25)