Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Szef KNF czeka na "plan B" od zarządu Idea Bank

6
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje od Idea Bank przedstawienia "planu B". Ma on określić sposób poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej i odbudowy wskaźników kapitałowych w sytuacji, w której bankowi nie uda się pozyskać inwestora - powiedział Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

Idea Bank na koniec roku miał jeszcze ponad miliard złotych płynnych środków. Potem spłacił kredyt w NBP.
Idea Bank na koniec roku miał jeszcze ponad miliard złotych płynnych środków. Potem spłacił kredyt w NBP. (East News, Piotr Hukalo/Eastnews)
bECtCgnF

- Jeśli chodzi o Idea Bank, kluczowe jest spełnienie wymogów kapitałowych. Naturalnym i najszybszym sposobem, aby to się dokonało, jest - w przypadku braku dokapitalizowania przez dotychczasowych akcjonariuszy - pozyskanie inwestora. Jest to jednak proces, którego powodzenie zależy także od czynników zewnętrznych wobec banku – powiedział w rozmowie z PAP Biznes przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

W związku z tym KNF oczekuje, że bank przedstawi alternatywny, realny i wiarygodny scenariusz na wypadek niepowodzenia scenariusza inwestorskiego. Realizacja tego swoistego "planu B" będzie w rękach samego banku.

Jastrzębski zapewnił, że KNF jest w stałym i aktywnym kontakcie z zarządem i radą nadzorczą banku.

bECtCgnH
Zobacz także: Obejrzyj: Były prezes Idea Banku zatrzymany. "Spektakularne działanie, ale o ograniczonej treści"

Jak przypomina serwis TVN24 BiS, na konferencji prasowej podsumowującej wyniki za 2018 rok prezes Idea Banku Jerzy Pruski powiedział, że jeśli proces pozyskania inwestora zakończy się niepowodzeniem, bank zamierza zmniejszyć sumę bilansową sprzedając ok. połowy aktywów i skoncentrować się na działalności leasingowej.

bECtCgnN

Według Jacka Jastrzębskiego, plan funkcjonowania i odbudowy kapitału bez inwestora bank powinien przedstawić jak najszybciej, ale z uwzględnieniem warunków brzegowych nakreślonych przez KNF. - Plan musi być wiarygodny oraz realistyczny, a także określać kamienie milowe łatwe do bieżącego monitorowania i egzekwowania przez Komisję - powiedział Jastrzębski.

Przypomnijmy, że w raporcie finansowym Idea Bank poinformował, że zanotował na koniec 2018 roku skonsolidowaną stratę netto w wysokości 1,892 mld zł. Z dokumentu wynika, że współczynnik wypłacalności banku w ciągu roku spadł z 12,9 do 4,1 proc. Do ich podniesienia do odpowiednich poziomów bank potrzebuje pozyskać 1,3 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECtCgoi
KOMENTARZE
(6)
wert
2 lata temu
Getin to trup
błeeee
2 lata temu
SBeckie cuchnące łajno, bezwartościowe, złodziejskie, parszywe, antypolskie
koń będzie si...
2 lata temu
a Giertych kiedy kartkę z 1% pokaże?
bECtCgoj
nika
2 lata temu
Toteż ręcznie sterujące naszym nieszczęśliwym krajem bezpieczniackie watahy najwyraźniej musiały dojść do wniosku, że konieczne jest dokonanie przegrupowania tubylczej politycznej sceny nie tylko zgodnego z oczekiwaniami ich zagranicznych mocodawców i przełożonych, ale również - gwoli sprawienia jakiejś satysfakcji „suwerenom”, którym przecież trzeba kadzić i schlebiać, żeby tym skuteczniej ich eksploatować. Toteż zadbały o podsadzenie pod partie establishmentu bomb z opóźnionym zapłonem. I pan Leszek Czarnecki, którego podejrzewam, że obraca majątkiem powierzonym mu przez soldateskę, z hałasem odpalił swój ładunek właśnie teraz, na pół roku przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i na rok przed wyborami do parlamentu tubylczego. Moce zostały wstrząśnięte, a to nieomylny znak, że licytowanie się na różnicę łajdactwa może już nie wystarczyć i że demokratyczną fasadę trzeba będzie jakoś odświeżyć.
saed
2 lata temu
to sytuacja z przed 10 lat ,parasol KNF z PO