Notowania

Szef może przerwać urlop pracownika. Ale musi mieć konkretny powód

Pracodawca może odwołać urlop i ściągnąć podwładnego z wakacji. Zrobi to wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
pasażer, walizka, lotnisko (Fot: Alexander Chaikin)

Czy można przerwać pracownikowi zasłużone wakacje. Niestety jest taka możliwość – pisze Puls Biznesu. Umożliwia to Kodeks Pracy, ale tylko w przypadku konkretnych okoliczności. Pod warunkiem, że zaistnieją one dopiero po rozpoczęciu urlopu, a nie były znane już wcześniej.

Szef musi również dobrze uzasadnić taką decyzję. Odwołanie z urlopu może zaistnieć wyłącznie wtedy, gdy obecność konkretnej osoby jest w tym momencie niezbędna. Przykład? Niespodziewana kontrola w zakładzie pracy, awaria.

Istotna będzie też forma i czas przerwana urlopu podwładnemu. Szef musi skutecznie poinformować o poleceniu. Najlepiej osobiście lub pisemnie - o czym pisaliśmy w money.pl.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Telefon, SMS albo e-mail? Pracownik nie ma obowiązku zabierania ze sobą na urlop telefonu komórkowego. Nie musi też monitorować poczty elektronicznej. Kłopot w tym, że pracodawca nie może wyciągnąć żadnych konsekwencji jeśli pracownik nie odbierze telefonu od szefa.

Mało tego, jeśli pracodawca będzie zbytnio nagabywać pracownika na urlopie będzie musiał zapłacić za konkretne dni, które podwładny wskaże jako przepracowane – stwierdza Puls Biznesu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2019

Ewkatelefon pracowniczy wylaczam i zostawiam w domu, po to mam urlop zeby wypoczac a nie myslec o pracy i sprawdzac maile.

06-08-2019

KarolMam w telefonie dwie karty SIM. W czasie urlopu, korzystam wyłącznie z tej drugiej, do której mój szef nie zna numeru. Poza tym podstawowa karta … Czytaj całość

06-08-2019

Ty😂😂😂Niech spróbuję

Rozwiń komentarze (12)