Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Szef może przerwać urlop pracownika. Ale musi mieć konkretny powód

12
Podziel się:

Pracodawca może odwołać urlop i ściągnąć podwładnego z wakacji. Zrobi to wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.

pasażer, walizka, lotnisko
pasażer, walizka, lotnisko (Shutterstock.com, Alexander Chaikin)

Czy można przerwać pracownikowi zasłużone wakacje. Niestety jest taka możliwość – pisze Puls Biznesu. Umożliwia to Kodeks Pracy, ale tylko w przypadku konkretnych okoliczności. Pod warunkiem, że zaistnieją one dopiero po rozpoczęciu urlopu, a nie były znane już wcześniej.

Szef musi również dobrze uzasadnić taką decyzję. Odwołanie z urlopu może zaistnieć wyłącznie wtedy, gdy obecność konkretnej osoby jest w tym momencie niezbędna. Przykład? Niespodziewana kontrola w zakładzie pracy, awaria.

Istotna będzie też forma i czas przerwana urlopu podwładnemu. Szef musi skutecznie poinformować o poleceniu. Najlepiej osobiście lub pisemnie - o czym pisaliśmy w money.pl.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Telefon, SMS albo e-mail? Pracownik nie ma obowiązku zabierania ze sobą na urlop telefonu komórkowego. Nie musi też monitorować poczty elektronicznej. Kłopot w tym, że pracodawca nie może wyciągnąć żadnych konsekwencji jeśli pracownik nie odbierze telefonu od szefa.

Mało tego, jeśli pracodawca będzie zbytnio nagabywać pracownika na urlopie będzie musiał zapłacić za konkretne dni, które podwładny wskaże jako przepracowane – stwierdza Puls Biznesu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Bleee
5 lata temu
Sluzbowy telefon zostawiam wylaczony w domu. Maile ustawione na automatyczna odpowiedz. Obowiazki przekazane zastepcom. Wyjezdzam i odpoczywam.... Tylko ze nie pracuje w Polsce.
ET
5 lata temu
I znów artykuł nagonka. Jak najbardziej pracodawca ma możliwość odwołać pracownika z urlopu, tylko, że normalny pracodawca tego nie zrobi. Koszta są za wysokie. O tym nie napisano w artykule tylko mętnie wspomniano o pozostawaniu w gotowości do podjęcia pracy, co ma się nijak do tematu. Różnica jest taka, że pozostając na tzw. "dyżurze" musisz odebrać telefon, a le na dyżurze nie możesz jednocześnie korzystać z urlopu. Dodatkowo pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas dyżuru w wymiarze jak za czas poświęcony pracy w nadgodzinach (niestety tylko po faktycznym wezwaniu). Natomiast pracownikowi ściągniętemu z urlopu należy się zwrot wszystkich dni wolnych za okresu tego urlopu niezależnie od czasu jaki ten urlop już trwał.
Pracodawca - ...
5 lata temu
poczekam, jak pracownik zadzwoni do mnie, bo mu się zachce dnia wolnego, albo jakąś inną sprawę załatwić....
mądry robol
5 lata temu
Na urlopie nie odbieram telefonu z pracy co więcej po pracy tez nie odbieram bo wiem że jak dzwonia to coś chcą, najczęściej żebym przyszedł. Czas wolny to rzecz święta i tak to traktuje. W dzisiejszych czasach pracodawca nie szanuje pracownika więc dlaczego ja mam go szanować
02-P choroba ...
5 lata temu
Takimi rzeczami nie przejmuje się Brygadzista z ochrony D.B.K z Olsztyna ul. Lubelskiej 43/a . Bierze za godziny nadliczbowe wolne , urlop i nic go nie obchodzi. Za 12 dni urlopu bierze wolnych 25 dni . Ma pozwolenie od Prezesa Zakładu Pracy Chronionej.