Czy można przerwać pracownikowi zasłużone wakacje. Niestety jest taka możliwość – pisze Puls Biznesu. Umożliwia to Kodeks Pracy, ale tylko w przypadku konkretnych okoliczności. Pod warunkiem, że zaistnieją one dopiero po rozpoczęciu urlopu, a nie były znane już wcześniej.
Szef musi również dobrze uzasadnić taką decyzję. Odwołanie z urlopu może zaistnieć wyłącznie wtedy, gdy obecność konkretnej osoby jest w tym momencie niezbędna. Przykład? Niespodziewana kontrola w zakładzie pracy, awaria.
Istotna będzie też forma i czas przerwana urlopu podwładnemu. Szef musi skutecznie poinformować o poleceniu. Najlepiej osobiście lub pisemnie - o czym pisaliśmy w money.pl.
Telefon, SMS albo e-mail? Pracownik nie ma obowiązku zabierania ze sobą na urlop telefonu komórkowego. Nie musi też monitorować poczty elektronicznej. Kłopot w tym, że pracodawca nie może wyciągnąć żadnych konsekwencji jeśli pracownik nie odbierze telefonu od szefa.
Mało tego, jeśli pracodawca będzie zbytnio nagabywać pracownika na urlopie będzie musiał zapłacić za konkretne dni, które podwładny wskaże jako przepracowane – stwierdza Puls Biznesu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl