Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Sztuczne aromaty w cydrach. Rząd pozwolił na ich dodawanie

13
Podziel się:

Rząd zezwolił na produkcję cydrów aromatyzowanych sztucznymi substancjami. Producenci obawiają się, że rynek zaleją tanie, produkowane przemysłowo napoje - pisze "Gazeta Wyborcza".

Sztuczne aromaty w cydrach. Rząd pozwolił na ich dodawanie
Rząd pozwala na dodawanie aromatów do cydru. (Wikimedia Commons)

Choć Polska jest trzecim na świecie eksporterem jabłek, sprzedaż cydru gwałtownie spada. Napój niskoalkoholowy z fermentowanych owoców przegrywa na krajowym rynku z piwami smakowymi.

Piwo jest tańsze, a co więcej, jego producenci mają nieco łatwiej. W przeciwieństwie do cydru, piwo można reklamować. Obowiązuje na nie także niższa stawka akcyzy.

O rozwiązaniu problemów politycy mówili wielokrotnie. W 2018 roku premier Mateusz Morawiecki obiecywał wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na polskie cydry. A to nie wszystko - miał też zostać zniesiony obowiązek przyklejania banderol do butelek.

Zobacz także: Produkcja bimbru. Ekspert: można by wreszcie wyprowadzić to z szarej strefy

Obietnice pozostały obietnicami, a rynek z roku na rok jest coraz mniejszy.

Aby poprawić sytuację, rząd przyjął właśnie projekt ustawy o wyrobach winiarskich, który zezwala m.in. na produkcję cydrów aromatyzowanych.

O takie rozwiązanie apelowali od wielu lat producenci. Problem w tym, że oprócz naturalnych aromatów, pochodzących z soków owocowych, do cydru będzie można dodawać także sztuczne substancje.

- Dobrze, że projekt ustawy pozwoli produkować cydr z dodatkami naturalnych soków owocowych. Oczywiście jest obawa, że przy okazji będą powstawać też cydry z dodatkami nienaturalnymi - mówi "Gazecie Wyborczej" Monika Bierwagen, prezeska firmy JRBB, producenta cydru.

Część producentów obawia się, że sytuacja ulegnie pogorszeniu, jeśli zezwolimy na produkcję napojów zawierających sztuczne aromaty.

- Boję się, że gdy pozwolimy produkować i sprzedawać cydry aromatyzowane, to zaleje nas tani przemysłowy cydr w plastikowych, dwulitrowych butelkach. Większą pożytek w rozwoju cydru przyniosłoby nie pozwolenie na produkcje cydrów z aromatami, ale zrównanie go w przepisach z piwem. Proszę mi bowiem powiedzieć jako to możliwe, że cydr, który ma mniej alkoholu niż piwo, nie można reklamować, a piwo można? - mówi w rozmowie z "Wyborczą" producent cydru, prosząc o anonimowość.

Sprzedaż cydru w Polsce gwałtownie wzrosła w 2014 roku, kiedy Rosja wprowadziła embargo na polskie jabłka.

Boom na rynku nie trwał jednak długo. Według ostatnich danych Nielsena, rynek cydru w Polsce jest wart 50 mln zł. To o ok. 16 proc. mniej, niż rok wcześniej.

Dla porównania rynek piwny jest wart 17 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Funs
3 lata temu
Dobry cydr zniknął jakieś 2-3 lata temu. Jak się pojawił - smakował prawie tak dobrze jak francuski czy irlandzki. Potem zaczęli sprzedawać ulepek śmierdzący chemią i landrynami. Polska jabłkiem stoi, a nie potrafi wyprodukować cydru??? Dlaczego nigdy nie widziałem polskiego cydru WTRAWNEGO? Może gdzieś tam w jakichś eko-delikatesach można znaleźć... Ale ja nie natrafiłem.
Szkoda szkoda...
3 lata temu
Cydr jest pyszny, pierwszy raz piłam we Francji, z upału zasłabłam , cydr zimny postawił mnie na nogi, szukam od toku cydru polskiego najlepszego ale zniknął. Mam nadzieje ze nie przestaną produkować, te inne s... by mi nie smakują
Szkoda
3 lata temu
Najlepszy cydr polski zniknął gdzieś, cydr nie potrzebuje środków chemicznych bo jabłka krajowe sa tanie, ale z chemia pic nie będę
katoliczka
3 lata temu
a produkcja niezdrowej żywności panie premierze to nowy grzech ogłoszony przez Papieża, a jest pan przecież katolikiem = podobno
bee
3 lata temu
Wyborcza z codzienną instrukcją "za co mam nienawidzieć dzisiaj Pisu". Temat drugorzędny.