Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Losik
|

Tak różnią się zarobki Polek i Polaków. W Europie jest kraj, gdzie kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni

8
Podziel się:

Polki zarabiają średnio o kilka procent mniej niż mężczyźni. Największe dysproporcje w Europie występują na Łotwie, w Austrii i Czechach. Polska ma czas do czerwca 2026 r. na wdrożenie unijnej dyrektywy o równości wynagrodzeń, co ma pomóc w zniwelowaniu tej różnicy.

Tak różnią się zarobki Polek i Polaków. W Europie jest kraj, gdzie kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni
Pensje Polek są średnio o 7,8 proc. niższe niż Polaków (Adobe Stock, Stanislaw Blachowicz)

Według danych Eurostatu różnica w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami w Polsce wynosi 7,8 proc., podczas gdy średnia unijna to 12 proc. Największe dysproporcje występują na Łotwie, w Austrii i Czechach, a najmniejsze w Belgii, Włoszech i Rumunii. Luksemburg jest jedynym krajem, gdzie kobiety zarabiają więcej od mężczyzn.

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, który ma wprowadzić obowiązek ujawniania proponowanego wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Projekt zakłada również, że pracodawcy nie będą mogli zakazywać pracownikom ujawniania swoich zarobków.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, podkreśla, że jawność płac jest kluczowa dla równości wynagrodzeń. - Żeby przeciwdziałać nierównościom, trzeba najpierw o nich wiedzieć - mówiła szefowa resortu w Sejmie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Herosi 2025. Gala pełna wzruszeń, emocji i inspiracji

Ministra zaznaczyła, że unijna dyrektywa nie wymaga pełnej jawności płac, ale umożliwia pracownikom porównanie swoich zarobków w kontekście firmowym.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych

Dane Eurostatu pokazują, że kobiety w Unii Europejskiej stanowią jedynie 34,8 proc. menedżerów, mimo że stanowią połowę zatrudnionych. W Polsce sytuacja jest lepsza – kobiety zajmują 42,3 proc. stanowisk kierowniczych, co plasuje nas na trzecim miejscu w UE, za Szwecją i Łotwą.

Polski Instytut Ekonomiczny informuje, że w 2024 r. kobiety założyły 103,6 tys. nowych firm, co stanowi 38 proc. wszystkich nowo powstałych jednoosobowych działalności gospodarczych. Najwięcej z nich działa w handlu, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, usługach oraz opiece zdrowotnej.

Zmniejszenie luki płacowej może przyczynić się do zmniejszenia ubóstwa emerytalnego i pozytywnie wpłynąć na gospodarkę. Badania Komisji Europejskiej wskazują, że zmniejszenie różnicy w wynagrodzeniach o punkt procentowy mogłoby zwiększyć PKB o 0,1 proc. Polska ma czas do 7 czerwca 2026 r. na wdrożenie unijnej dyrektywy, która ma wzmocnić zasadę równości wynagrodzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Bajkopisarz
miesiąc temu
Co za bzdura. W każdym miejscu, w którym pracowałem były identyczne umowy bez względu na płeć. Nawet jest odwrotnie niż piszą bo na przykład pracując w markecie dostawałem mniejsza premie od pań bo nie obsługiwałem stanowiska miesnego. Różnice płacowe to mit no chyba że porównują powiedzmy inżyniera do kasjerki.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Nie
2 miesiące temu
A o równości lat pracy to zapomnieli ???
E edoe
2 miesiące temu
W PRLu nie było żadnych różnic. Pensja była za stanowisko, wyksztalcenie i staż, a nie na pleć. Ale potem do Polski weszły zachodnie koncerny, a rządy pozwoliły im robić co chcą. Do dziś chyba w budżetowce płaca za stanowisko, a nie za płeć, np. nauczyciel i nauczycielka z tym samym stażem, wykształceniem i liczba zarabiają tyle samo za godzinę.
ARTUR
2 miesiące temu
Są kraje gdzie kobieta nie musi harować na równi z mężczyzną aby utrzymać rodzinę , są też kraje gdzie słowa min . Nowackiej iż biologia nie stanowi o płci są herezją aby nie można było prześladować nikogo ze względu na płeć .