Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza 4.0 z ponad setką senackich poprawek. Ustawa wróci teraz do Sejmu

Senat złożył ponad setkę poprawek do czwartej odsłony tzw. tarczy antykryzysowej. W trakcie prac nad ustawą senatorowie podnosili kwestie szybkości procedowania ustawy, z czego wynika jej słabość. Dlatego trzeba ją poprawić. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Senat zdecydował o przyszłości tarczy 4.0.

Za przyjęciem tarczy 4.0 z poprawkami głosowało 91 senatorów, przeciw - 3, a 3 wstrzymało się od głosu. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

W trakcie prac w Senacie doszło do awarii sprzętu informatycznego. Z jednej z sal, w której zgromadzeni byli senatorowie, nie dochodziły głosy do systemu. Dlatego też marszałek Tomasz Grodzki musiał przerwać prace na ok. pół godziny.

Senatorowie wytknęli szereg nieprawidłowości w ustawie. Mieli obiekcje nawet do... nazwy, która, w ich ocenie, była nieprecyzyjna. Dlatego też jedna z poprawek dotyczy właśnie zmiany nazwy ustawy.

Senatorowie odrzucili też część zapisów ustawy, które, w ich mniemaniu, nie są związane z walką z kryzysem wywołanym przez koronawirusa.

Zobacz też: Tarcza 4.0 czy antypracownicza? Rzecznik "Solidarności": nie ma co straszyć

- Ten związek jest czasami bardzo luźny - zauważył Kazimierz Kleina (KO). - Dlatego wszędzie tam, gdzie uznaliśmy, że te sprawy nie mają związku z walką z koronawirusem podjęliśmy, decyzję, jako większość komisji, że te wszystkie zapisy wyrzucamy - powiedział, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Tarcza 4.0 - co nowego?

Tarcza antykryzysowa doczekała się już swojej czwartej odsłony.

Jak chwali się rząd, w najnowszym dokumencie znajdują się m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, ułatwienia w realizacji zamówień publicznych, pakiet osłonowy dla samorządów, ochrona przed przejęciem spółek przez podmioty spoza Unii Europejskiej, ułatwienie dostępu do wakacji kredytowych oraz dostosowanie rynku pracy do wyzwań COVID-19.

Poszczególne elementy tarczy opisywaliśmy na łamach naszego serwisu wielokrotnie. W kwestii przejmowania firm stanowisko wydała Rada Przedsiębiorczości. Eksperci zwracają uwagę, że wprowadzenie zakazu przejmowania spółek przez podmioty spoza Unii może stanowić problem.

"Na antygospodarczy potencjał projektowanej regulacji wskazuje fakt, że wraz z zablokowaniem ww. transakcji, część spółek - w braku wystarczającego finansowania z innych źródeł - może zakończyć działalność" - twierdzi Rada Przedsiębiorczości.

Tarcza 4.0 zmienia również zasady wykorzystywania zaległego urlopu. To pracodawca będzie mógł zdecydować, kiedy chce na niego wysłać pracownika.

Rządowy projekt ma ułatwić funkcjonowanie większości firm w okresie pandemii. Tarcza antykryzysowa wprowadzi także możliwość ustanowienia porozumienia na linii pracodawca - organizacje związkowe. Mowa o kwestii zawieszenia części obowiązków dotyczących zakładowych funduszy socjalnych.

Zmieniają się również zasady przyznawania wakacji kredytowych przez banki. Teraz nie będzie już całkowitej dowolności w tej kwestii.

Ponadto tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza umożliwiający pominięcie postanowień układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzających, jeżeli te zapewniają wyższą, niż wymagana ustawowo, wysokość odpisu na zakładowe fundusze socjalne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2020

MatkaGrodzki nie był by sobą żeby coś nie poprawił i tak nic z tego PiS zrobi najlepiej

18-06-2020

EleonoraA czy tylko jeden Grodzki jest w senacie? Jeśli przeszło głosowanie liczbą ponad 90 to chyba jasne, że zdecydowana większość poparła te poprawki. Nie … Czytaj całość

18-06-2020

-zzzSejm, senat teraz znów sejm A mi pracodawca nie chce wypłacić pensji. Banda zlodzieji

Rozwiń komentarze (7)