Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza 4.0 z ponad setką senackich poprawek. Ustawa wróci teraz do Sejmu

7
Podziel się

Senat złożył ponad setkę poprawek do czwartej odsłony tzw. tarczy antykryzysowej. W trakcie prac nad ustawą senatorowie podnosili kwestie szybkości procedowania ustawy, z czego wynika jej słabość. Dlatego trzeba ją poprawić. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Senat zdecydował o przyszłości tarczy 4.0.
Senat zdecydował o przyszłości tarczy 4.0. (PAP)
bEqKGvBx

Za przyjęciem tarczy 4.0 z poprawkami głosowało 91 senatorów, przeciw - 3, a 3 wstrzymało się od głosu. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

W trakcie prac w Senacie doszło do awarii sprzętu informatycznego. Z jednej z sal, w której zgromadzeni byli senatorowie, nie dochodziły głosy do systemu. Dlatego też marszałek Tomasz Grodzki musiał przerwać prace na ok. pół godziny.

Senatorowie wytknęli szereg nieprawidłowości w ustawie. Mieli obiekcje nawet do... nazwy, która, w ich ocenie, była nieprecyzyjna. Dlatego też jedna z poprawek dotyczy właśnie zmiany nazwy ustawy.

bEqKGvBz

Senatorowie odrzucili też część zapisów ustawy, które, w ich mniemaniu, nie są związane z walką z kryzysem wywołanym przez koronawirusa.

Zobacz także: Zobacz też: Tarcza 4.0 czy antypracownicza? Rzecznik "Solidarności": nie ma co straszyć

- Ten związek jest czasami bardzo luźny - zauważył Kazimierz Kleina (KO). - Dlatego wszędzie tam, gdzie uznaliśmy, że te sprawy nie mają związku z walką z koronawirusem podjęliśmy, decyzję, jako większość komisji, że te wszystkie zapisy wyrzucamy - powiedział, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

bEqKGvBF

Tarcza 4.0 - co nowego?

Tarcza antykryzysowa doczekała się już swojej czwartej odsłony.

Jak chwali się rząd, w najnowszym dokumencie znajdują się m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, ułatwienia w realizacji zamówień publicznych, pakiet osłonowy dla samorządów, ochrona przed przejęciem spółek przez podmioty spoza Unii Europejskiej, ułatwienie dostępu do wakacji kredytowych oraz dostosowanie rynku pracy do wyzwań COVID-19.

Poszczególne elementy tarczy opisywaliśmy na łamach naszego serwisu wielokrotnie. W kwestii przejmowania firm stanowisko wydała Rada Przedsiębiorczości. Eksperci zwracają uwagę, że wprowadzenie zakazu przejmowania spółek przez podmioty spoza Unii może stanowić problem.

bEqKGvBG

"Na antygospodarczy potencjał projektowanej regulacji wskazuje fakt, że wraz z zablokowaniem ww. transakcji, część spółek - w braku wystarczającego finansowania z innych źródeł - może zakończyć działalność" - twierdzi Rada Przedsiębiorczości.

Tarcza 4.0 zmienia również zasady wykorzystywania zaległego urlopu. To pracodawca będzie mógł zdecydować, kiedy chce na niego wysłać pracownika.

Rządowy projekt ma ułatwić funkcjonowanie większości firm w okresie pandemii. Tarcza antykryzysowa wprowadzi także możliwość ustanowienia porozumienia na linii pracodawca - organizacje związkowe. Mowa o kwestii zawieszenia części obowiązków dotyczących zakładowych funduszy socjalnych.

Zmieniają się również zasady przyznawania wakacji kredytowych przez banki. Teraz nie będzie już całkowitej dowolności w tej kwestii.

bEqKGvBH

Ponadto tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza umożliwiający pominięcie postanowień układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzających, jeżeli te zapewniają wyższą, niż wymagana ustawowo, wysokość odpisu na zakładowe fundusze socjalne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqKGvCa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Migel
rok temu
Tarcza 4,0 nie uwzględnia pomocy dla emerytów prowadzących działalność gospodarczą i gdzieś zatrudnionych . Pomaga dla zatrudnionych w paarafiach .
adrian
rok temu
Początkowo do tarczy podchodziłem z lekkim niedowierzaniem, ale teraz kiedy otrzymałem finanse na moje konto firmowe, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Wystarczyło tylko zapoznać się z całym regulaminem na stronie pfr.
Leśnik
rok temu
Jestem leśniczanką 45 lat. Nabyłam prawa do emerytury 3 lata temu. Szef prosił mnie abym jeszcze nie odchodziła. Jestem mu potrzebna jako specjalista. Teraz powiedział mi, abym natychmiast szła na emeryturę gdyż Tarcza 4.0 jak tylko podpisze Prezydent zabierze mi 1/3 odprawy. Czy posłowie zdają sobie w ogóle sprawę co uchwalają. Czy pieniądze, które mi zabiorą znów mają zasilać konto O. Rydzyka???? Co z nami emerytami o których tak dużo się mówi!!!!!!
bEqKGvCb
-zzz
rok temu
Sejm, senat teraz znów sejm A mi pracodawca nie chce wypłacić pensji. Banda zlodzieji
dsdfsdf
rok temu
banda smierdzacych cwaniaczkow, mysla ze sa cool, nepotyzm, kiedys przyjda zaborcy i was pozabijąją