Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Tarcza antyinflacyjna zredukuje efekty podwyżek cen prądu o 70 proc. Oto wyliczenia

20
Podziel się:

Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd w 2022 r. miesięcznie średnio ok. 21 złotych więcej niż w 2021 r. Dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej od stycznia do marca przeciętny rachunek wzrośnie jednak o 6 zł - wyliczyli eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Tarcza antyinflacyjna zredukuje efekty podwyżek cen prądu o 70 proc. Oto wyliczenia
Rosnące ceny energii elektrycznej to problem, z którym boryka się obecnie cała Europa (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Rządowa tarcza antyinflacyjna m.in. zwalnia z akcyzy energię sprzedawaną gospodarstwom domowym i redukuje VAT na trzy miesiące z 23 do 5 proc.

Dzięki temu podwyżka dla przeciętnego gospodarstwa domowego zużywającego ok. 1,8 MWh miesięcznie przy taryfie G11 będzie w pierwszym kwartale mniejsza o ok. 70 proc. i znacznie mniej dotkliwa.

Rekordowa cena uprawnień do emisji CO2

Rosnące ceny energii elektrycznej to problem, z którym boryka się obecnie cała Europa. Jedną z głównych przyczyn są wysokie ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w unijnym systemie ETS. W Polsce koszt uprawnień do emisji CO2 stanowi aż 59 proc. całkowitej ceny energii.

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Dla porównania marża sprzedawców to zaledwie ok. 1 proc. Spekulacje na cenach uprawnień mają więc zasadniczy wpływ na koszt produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. W grudniu br. cena uprawnień do emisji CO2 sięgnęła rekordowych 90 euro za tonę, czyli trzykrotnie więcej niż jeszcze na początku tego roku i jedenastokrotnie więcej niż cztery lata temu.

Unijny system handlu emisjami ETS jest kluczowym elementem polityki UE na rzecz walki ze zmianami klimatu i podstawowym narzędziem służącym do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 trafiają do budżetu danego państwa i przynajmniej w połowie powinny być przeznaczane m.in. na inwestycje sprzyjające redukcji emisji gazów cieplarnianych i system wsparcia dla odbiorców energii.

To nie koniec podwyżek

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ceny energii na europejskich rynkach są wysokie ceny surowców energetycznych, mniejsza w tym roku produkcja energii ze źródeł odnawialnych oraz zwiększony popyt, który jest efektem ożywienia gospodarczego.

Zdaniem specjalistów z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej w perspektywie długoterminowej należy się spodziewać kolejnych wzrostów cen energii elektrycznej w związku z realizacją polityki klimatycznej Unii Europejskiej i dążeniem do neutralności klimatycznej, co będzie wymagało daleko idących zmian w gospodarce i w przyzwyczajeniach indywidualnych odbiorców energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Max
2 lata temu
Ten rząd daje i w dwójnasób zabiera. Gospodarstwo jednoosobowe - emeryt- nie dostanie dotacji do gazu i światła a opłaty wszystkie wzrosną i trzeba je zapłacić. To zwolnienie z podatku nie starczy na te wyższe ceny opłat. Wychodzi na to że samotny emeryt ma iść pod most a może ma skoczyć z niego? Piękny jest ten ład 😭
P49
2 lata temu
Ten ekspert niech się nauczy liczyć a potem zabiera głos. Ekspert na usługach rządu. Polacy nie odczują podwyżek cen energi, gazu, niczego bo rząd da im tarcze. Ten rząd ic nie da a tylko ukradnie.
Oczy
2 lata temu
To typowe zagranie komuchow opisywane zreszta przez Lysiaka w jednej z jego ksiazek. Chcac podniesc ceny rozpuszczali plotki, ze wzrosna one o 20%, a potem podnosili je o 5%. Ludzie zamiast wyjsc na ulice, oddychali z ulga, ze tylko o tyle. Moim problemem jest to, ze zylem w tamtych czasach i z przerazeniem patrze na te "powtorke z rozrywki". Jeszcze im sie tylko "zrepolonizowane", czyli centralnie sterowane media marza, zeby ludzi od rzetelnych wiadomosci odciac.
Polski NIEŁAD
2 lata temu
Zło(się) dzieje !!!!
Lee
2 lata temu
Kto to policzył?! Rachunek za en.el. wzroście z powodu zmian taryf o 24%, tj średnio o ok 100zl/mc, (jak dla mnie), akcyzy w rachunku widzę 1,65zł/dwa miesiące! 8-9zł/rok!