Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Transport kolejnych części "kreta" dla tunelu na S19. Poważne utrudnienia na A1 i S8

5
Podziel się:

W weekend ruszył drugi konwój z częściami dla tunelownicy, która wydrąży ponad dwukilometrowy tunel na budowanej drodze ekspresowej S19 między Rzeszowem a węzłem na wysokości miejscowości Babica. Ładunek zajmuje całą szerokość jezdni, którą jest transportowany, a porusza się z prędkością 10-30 km/h. W mikołajki poważne utrudnienia zaczną się na autostradzie A1 w woj. łódzkim, a kilka dni później - na S8 w kierunku Warszawy.

Transport kolejnych części "kreta" dla tunelu na S19. Poważne utrudnienia na A1 i S8
Konwój tarczy TBM - pierwszego elementu tunelownicy, która wydrąży tunel na trasie S19 w woj. podkarpackim (Agencja Wyborcza.pl, Patryk Ogorzałek)

Wykonawca drogi ekspresowej S19 (Via Carpatia) między węzłami Rzeszów Południe a Babica, konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construccion, kompletuje maszynę TBM, która na tym odcinku wydrąży tunel. Będzie składał się z dwóch nitek o długości każdej ponad 2,2 km.

Komora, z której wystartuje gigakret o masie 4000 ton, znajduje się w miejscowości Babica. Tam też transportowane są części tunelownicy. Maszyna ze względu na jej rozmiary montowana jest na miejscu.

Na początku ubiegłego tygodnia w lokalizację komory startowej dotarła największa część maszyny TBM (ang. - Tunnel Boring Machine), czyli tarcza o średnicy 15,2 m. W weekend z Opola ruszył drugi z trzech konwojów z elementami "wiertła".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Coś ruszyło się w inflacji przez paliwa. "Mamy poważniejszy problem"

Transport części maszyny TBM dla S19. Utrudnienia 5-6 grudnia na A1

Ładunki są na tyle duże, że zajmują całą szerokość jezdni, którą są przewożone. Konwój porusza się natomiast z prędkością 10-30 km/h. Jego wyprzedzanie będzie niemożliwe, więc najlepiej, by kierowcy planowali swoje trasy tak, by transportu nie spotkać.

W poniedziałek (5 grudnia) ok. godz. 22 drugi konwój ruszy z Miejsca Obsługi Podróżnych Woźniki na A1 (woj. śląskie), a ponownie zatrzymać ma się w mikołajki ok. godz. 6 w MOP Stobiecko Szlacheckie Wschód w Łódzkiem.

Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, podpowiada, że transport można ominąć, zjeżdżając na węźle Radomsko na DK91 i wracając na autostradę na węźle Kamieńsk.

GDDKiA wydrąży tunel na Via Carpatia. Utrudnienia 6-7 grudnia na A1 i S8

Konwój pojazdów ponownie wyruszy z MOP Stobiecko Szlacheckie Wschód 6 grudnia ok. godz. 22. Będzie podążał A1 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Ruch z autostrady w stronę Łodzi będzie kierowany na węźle Radomsko na DK91 do Piotrkowa.

- Jadący z południa, po dotarciu do węzła Piotrków Trybunalski Wschód, będą mogli kontynuować podróż zarówno drogą ekspresową S8 w kierunku Warszawy, jak również do węzła Piotrków Trybunalski Zachód, na którym to mogą zjechać na autostradę A1 w stronę Łodzi i Gdańska - informuje Zalewski.

Nocą z wtorku na środę części gigakreta opuszczą A1 i za Piotrkowem ok. godz. 2.45 wjadą na drogę ekspresową S8. Dotrze na parking ADR (dla pojazdów przewożących ładunki niebezpieczne) między węzłami Polichno i Wolbórz 7 grudnia ok. godz. 3

- Tak jak poprzednio, zespół pojazdów będzie zajmował całą jezdnię w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Nie będzie możliwości wyprzedzania. Podobnie jak w przypadku węzła Radomsko, jadący w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego ominą konwój, zjeżdżając na węźle Kamieńsk na DK91 - zaleca rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA.

Transport dla gigakreta na Podkarpaciu. Utrudnienia na S8 do Warszawy

W środę (7 grudnia) o godz. 22 transport ponownie wyjedzie na trasę S8. W okolicy MOP Czerniewice, gdzie konwój dotrze w czwartek ok. godz. 1, planowana jest obowiązkowa, 45-minutowa pauza.

Po zakończeniu przerwy przejazd będzie kontynuowany do następnego parkingu ADR za węzłem Rawa Mazowiecka Północ. Transport dotrze tam 8 grudnia (czwartek) ok. godz. 5. Ze względu na obowiązujące przepisy, w tym miejscu konieczny będzie dłuższy postój - do godz. 23 w piątek (9 grudnia).

Ruch w kierunku Warszawy po drodze ekspresowej S8 będzie odbywał się całą szerokością jezdni z prędkością 10-30 km/h i nie będzie możliwości jego wyprzedzania. GDDKiA zaleca wybór alternatywnej trasy.

- Jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy - proponuje Zalewski.

Jezdnia S8 w stronę Warszawy będzie zablokowana. Lepiej posłuchać GDDKiA

Kolejny etap transportu zacznie się 9 grudnia (w piątek) ok. godz. 23. Konwój opuści parking ADR i skieruje się drogą ekspresową S8 w stronę Warszawy. Tuż po północy ma opuścić woj. łódzkie i wjedzie na teren woj. mazowieckiego.

- Tak, jak poprzedniej nocy, ruch w kierunku Warszawy będzie odbywał się całą szerokością jezdni z prędkością 10 – 30 km/h. Brak będzie możliwości jego wyprzedzania. Jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy - informuje Maciej Zalewski.

Maszyna TBM, już po skompletowaniu i montażu, ma zacząć drążenie wiosną 2023 r. Oddanie całego odcinka Rzeszów Południe - Babica ma nastąpić w czerwcu 2026 r. Zakontraktowana wartość inwestycji, którą zrealizuje konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construccion to 2,2 mld zł.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Bronek
2 lata temu
A nie można by trasy wytyczyć przez niemcy tam mają lepsze drogi. Przez Wrocław do niemiec i w górę do Szczecina potem Gdańsk, Olsztyn, Białystok i do Rzeszowa. Tym sposobem Nie było by zatorów pod Warszawą.
Bronek
2 lata temu
A nie można by trasy wytyczyć przez niemcy tam mają lepsze drogi. Przez Wrocław do niemiec i w górę do Szczecina potem Gdańsk, Olsztyn, Białystok i do Rzeszowa. Tym sposobem Nie było by zatorów pod Warszawą.
Maniek
2 lata temu
A nie można by trasy wytyczyć przez niemcy tam mają lepsze drogi. Przez Wrocław do niemiec i w górę do Szczecina potem Gdańsk, Olsztyn, Białystok i do Rzeszowa. Tym sposobem Nie było by zatorów pod Warszawą.
Jacek
2 lata temu
Makuwa da radę wielki szacunku za jazdę takim zestawem
jotbart
2 lata temu
Jak już będzie rządzić PO, to żadne takie konwoje po Polsce nie będą utrudniać ruchu. A i po paru latach rozsypie się nieremontowana A1, S8 i wszystkie inne drogi. Ale za to będzie ciepła woda, jak sobie na węglowej kuchni ktoś zagrzeje. No i Europa będzie jeszcze w mediach (czyli przekaziorach, sromasach)