Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
27.01.2019 12:10

Transport LPG pod specjalnym nadzorem. Resort finansów rozszerzy pakiet przewozowy

Objęcie monitoringiem transportu gazu LPG i sczytywanie tablic rejestracyjnych ciężarówek przejeżdżających także przez południową i zachodnią granicę Polski. To najważniejsze elementy planu MF zakładającego dalsze uszczelnienie obrotu paliwami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
LPG jako gaz opałowy jest obłożony znacznie niższymi podatkami niż LPG do celów napędowych. (Fot: Stanisław Kowalczuk)

Rząd na wielu frontach walczy z wyłudzaniem VAT-u. Włączenie transportu paliwa LPG to celów napędowych do systemu monitorowania drogowego przewozu towarów ma pozwolić na dalsze uszczelnienie podatków.

Pakiet przewozowy (tzw. system SENT) obowiązuje od kwietnia 2017 roku i monitoringiem fiskusa stopniowo obejmowane są kolejne towary wrażliwe. Teraz dołączy do nich także paliwo LPG, które ze względu na różne opodatkowanie w zależności od przeznaczenia, bywa przedmiotem przestępczego procederu.

Jak mówi PAP szef departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w MF Piotr Dziedzic, objęcia monitoringiem przewozu gazu LPG przeznaczonego na cele napędowe oczekuje branża paliwowa.

- Duża różnica w opodatkowaniu LPG, w zależności od wykorzystania, jako źródło ciepła czy do napędu samochodów, powoduje naturalną pokusę nadużyć - wyjaśnia Dziedzic. Wskazuje, że tylko na jednej cysternie przewożącej 20 tys. litrów gazu można w ten sposób zarobić około 20 tys. zł.

Dodatkowo planowane jest rozszerzenie systemu kamer sczytujących numery rejestracyjne samochodów o południową i zachodnią granicę. Obecnie taki system działa tylko na zewnętrznej granicy UE, czyli na granicy z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

- Powinniśmy objąć tym systemem granicę południową i zachodnią. Urządzenia zostaną zainstalowane na 19 przejściach granicznych ciężarowych - mówi Dziedzic. - Dzięki temu będziemy mieć kompletną informację o przewozach towarowych przez granicę - tłumaczy.

Kolejną zmianą będzie wprowadzenie elektronicznych potwierdzeń odbioru oleju opałowego w miejsce papierowych deklaracji o wykorzystaniu tego paliwa. Jak wyjaśnia Dziedzic, system SENT pozwala nadzorować transport oleju opałowego, dlatego nie ma potrzeby, aby jego odbiorca składał za każdym razem oświadczenie o przeznaczeniu oleju.

- Dzięki potwierdzeniom odbioru będziemy wiedzieć, czy ktoś nie kupuje go więcej niż jest w stanie zużyć - podkreśla przedstawiciel MF. - Mamy sygnały, że niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują olej do ogrzewania w swoich flotach samochodów, ma on więc podwójne zastosowanie. Akcyza na olej napędowy jest bowiem ok. 1000 zł wyższa na 1000 litrów niż olej opałowy - zwraca uwagę.

Ministerstwo Finansów uznaje wprowadzenie systemu SENT za bardzo duży sukces, a jego wprowadzenie u siebie rozważają służby skarbowe Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet Rosji.

Resort wskazuje, że nastąpił wzrost legalnej sprzedaży paliw, a jednocześnie udało się niemal całkowicie wyeliminować nielegalny handel olejem rzepakowym, który był przedmiotem fikcyjnego wywozu i wyłudzeń VAT. Ustał także proceder fikcyjnej produkcji i eksportu olejów smarowych, które stosowano jako tańszy, bo znacznie mniej opodatkowany zamiennik ON.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, uszczelnienie podatków
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-01-2019

ybronek szogunBrawo PIS. Tępić złodziejstwo i pseudo biznes

27-01-2019

Glapinski Chr\anowskii cala zlodziejska rzadowa banda Morawieckiego musi dostac bo im sie nalezy

27-01-2019

szuPisie resorty niech lepiej się już za nic nie biorą. Już dość napaskudzili.

Rozwiń komentarze (240)