Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Cyberatak na strony ukraińskiego ministerstwa obrony i banków. "Element podgrzewania atmosfery"

Podziel się:

Strony ukraińskiego ministerstwa obrony, sił zbrojnych, a także państwowych banków zostały we wtorek zaatakowane. Według komunikatu cyberatak ma charakter DDoS. "Znajdujemy się z momencie spodziewanej eskalacji konfliktu zbrojnego, który na Ukrainie trwa od 2014 r., a nieodłącznym elementem tego typu działań jest również sfera informacyjna" – komentuje Andrzej Kozłowski, specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie.

Cyberatak na strony ukraińskiego ministerstwa obrony i banków. "Element podgrzewania atmosfery"
Ukraińcy biorący udział w otwartych ćwiczeniach obrony cywilnej w Kijowie, luty 2022 r. (Getty Images, Ukrinform / Future Publishing)

Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznych i Bezpieczeństwa Informacyjnego potwierdziło we wtorek wieczorem, że atak DDoS na strony internetowe ukraińskiego ministerstwa obrony i sił zbrojnych. Zaatakowano też państwowe banki Prywatbank i Oszczadbank - klienci informowali o problemach z płatnościami i działaniem aplikacji. Ok. 19:00 Nie działa też bankowość internetowa Oszczadbanku.

Prywatbank zapewnił, że nie ma żadnego zagrożenia dla pieniędzy klientów, a atak dotyczy jedynie aplikacji.

"Cyberataki przeprowadzone na te strony prawdopodobnie należą do kategorii DDoS – distributed denial of service. To po prostu przeciążenie danej usługi, kiedy większa liczba użytkowników - lub sztucznych użytkowników generowanych przez np. przez botnety za pomocą tzw. komputerów zombie - stara się połączyć w tym samym czasie z daną usługą" – tłumaczy ekspert Fundacji Pułaskiego Andrzej Kozłowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jak mówi Kozłowski, "to nie jest jakiś wyszukany atak, to dobrze znana taktyka, wykorzystywana nie tylko przez podmioty państwowe, ale i niepaństwowe".

Powiedziałbym, że to cały czas element budowania napięcia, zaostrzania sytuacji, starania, żeby jeszcze bardziej podgrzać atmosferę wokół tego konfliktu – ocenił ekspert.

To już kolejny taki cyberatak. 14 stycznia doszło do zmasowanego ataku hakerskiego na ukraińskie strony rządowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP