Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Tusk ostro po danych o inflacji. "Rządowy program 3D: drożyzna, daniny i dług"

290
Podziel się:

W piątek GUS opublikował wstępny szacunek inflacji w lipcu, z którego wynika, że inflacja wzrosła już do 5 proc. - Rządowy program 3D: drożyzna, daniny i dług - przyspiesza. W lipcu była najwyższa od 20 lat, pięcioprocentowa inflacja - skomentował Donald Tusk na Twitterze.

Tusk ostro po danych o inflacji. "Rządowy program 3D: drożyzna, daniny i dług"
Konferencja prasowa przewodniczącego PO Donalda Tuska (n/z) po spotkaniu z ekspertami medycznymi Mateusz Grochocki/East News). Mateusz Grochocki/East News) (Mateusz Grochocki/East News)
bEDSUGtN

Na problem inflacji Tusk zwracał uwagę już na początku lipca podczas Rady Krajowej PO, gdy ogłosił jednocześnie powrót do polskiej polityki. Nazwał wówczas po raz pierwszy działania gospodarcze mianem programu "3D"

- To stary pomysł, ma już ze 100 lub więcej lat. Jest jak z drukarki 3D. Stąd ten dług, daniny, drożyzna. Polega to na tym, by zabrać wszystkim wszystko, trochę się podzielić, po uważaniu dać różnym grupom, a resztę rozkraść - stwierdził wówczas.

Przypomnijmy, że lipcowe dane o inflacji zaskoczyły wszystkich. Po tym, jak w czerwcu inflacja nieco odpuściła i spadła do 4,4 proc., w lipcu wyniosła już 5 proc. w skali roku. To znacznie więcej, niż prognozowali ekonomiści, którzy spodziewali się 4,7 proc. Podobny wzrost cen o 5 proc. w skali roku występował ostatnio w maju 2011 roku, a zatem dekadę temu.

bEDSUGtP

Jak wstępnie szacuje GUS, żywność drożała w lipcu średnio o 3,1 proc. w skali roku, energia o 5,3 proc., a paliwa a o 30 proc.

Zobacz także: Spotkanie Tuska z radą ds. COVID-19. „Zręczny krok”

Z kolei premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając podczas piątkowej konferencji na pytanie, czy inflacja będzie dalej rosła, powiedział, że w tym roku, gdy inflacja wynosi powyżej 4 proc. i jest niepokojąca, wynagrodzenia wzrosły o 9,1 proc

bEDSUGtV

Przypomniał jednocześnie, że w 2012 roku, gdy wynosiła 2,8 proc. wzrost wynagrodzeń znajdował się na poziomie 2,7 proc. - Kiedy wynagrodzenia rosną dwa razy szybciej niż inflacja, oznacza to, że za zarabianą kwotę możemy kupić dwa razy więcej - skomentował szef rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDSUGuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(290)
Focus
2 miesiące temu
Zagłosuje na każdego kto nie będzie okradał z ciężko zarobionych i oszczędzonych pieniędzy a także ustabilizuje sytuację z cenami na rynku mieszkaniowym.
jolan
2 miesiące temu
spojrzeć w szczere oczy tuska i usłyszeć szczerą prawdę - bezcenne
Waldi
2 miesiące temu
Każdy ekonomisto to wie, inflacja daje zysk rządzącym a podwyżki ZAWSZE są opóźnione i nie wyrównują inflacji. Rolą dobrego rządu jest ograniczać inflację w możliwym dla niego zakresie (np ceny ropy na rynkach świata są niezależne od naszego rządu i nic nie wskóra). Brak inflacji i nawet minimalne podwyżki dochodów budują dobrobyt pracowników, siły najemnej, a inflacja daje duże zyski bogatym, spekulantom, biznesmenom-pośrednikom (nie mam na myśli tego od respiratorów).
bEDSUGur
Maks .
2 miesiące temu
A czy za Jego rządów było lepiej? Brakowało tylko przyjęcia imigrantów i Polacy mogliby iść na skargę do Pana Boga !
giorgio, ital...
2 miesiące temu
jedz do Niemiec i wstydu oszczedz
...
Następna strona