Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Twój e-PIT z rekordowym zainteresowaniem. Resort może odtrąbić sukces

87
Podziel się:

Prawie 9 milionów Polaków rozliczyło się w tym roku przy pomocy platformy "Twój e-PIT". To niemal połowa wszystkich podatników, którzy zeznanie złożyli przez internet. Ministerstwo chwali się i zapewnia, że to jeszcze nie koniec rewolucji.

Wprowadzony przez minister Czerwińską system ulżył 7 milionom Polaków
Wprowadzony przez minister Czerwińską system ulżył 7 milionom Polaków (PAP, Jakub Kamiński)

Minister finansów Teresa Czerwińska może być zadowolona z usługi, którą wprowadziła w lutym tego roku.

- Usługa Twój e-PIT pod względem prostoty, intuicyjności i przejrzystości jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w Europie. Dzięki temu plasujemy się w czołówce pod względem innowacyjności systemów informatycznych – cieszy się szefowa resortu finansów.

Potwierdzają to liczby. Z usługi skorzystało blisko 9 milionów podatników, składając blisko 7 mln deklaracji. A przypomnijmy, że w pierwszym roku działała ona tylko dla formularzy PIT-37 i PIT-38.

Zobacz także: Obejrzyj: Twój e-PIT - poradnik money.pl

To znaczy, że znaczna większość przedsiębiorców musiała rozliczać się samodzielnie. Ale to potrwa już niedługo. - Pracujemy nad tym, aby deklaracje przygotowane w usłudze Twój e-PIT zawierały jeszcze więcej informacji o ulgach i odliczeniach podatnika, tak aby nie musiał on wprowadzać ich samodzielnie - przyznała szefowa resortu finansów.

- Dlatego w przyszłym roku z usługi będą mogli skorzystać podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opłacają zryczałtowany podatek dochodowy, czyli osoby rozliczające się na formularzach PIT-36 i PIT-36L oraz PIT-28 - zapewniła minister Czerwińska.

Polacy nie boją się nowoczesnych rozwiązań. Akcja PIT 2019 pokazała to dobitnie.

W sumie do skarbówki dotarło niespełna 20 mln zeznań podatkowych. Aż 16 mln to te, złożone elektronicznie. Oznacza to mniej więcej tyle, że zaledwie co piąty PIT trafia do fiskusa w formie papierowej. 80 proc. wysyłanych jest już z poziomu komputera.

Aż 7 mln z tych 16 to deklaracje na platformie "Twój e-PIT". Wiczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi skorzystało aż 8,8 miliona osób.

- Co ważne, usługa Twój e-PIT sprawiła, że osoby, które nie dokonały żadnej aktywności w zakresie złożenia zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-38, zostały rozliczone automatycznie. Nie grożą im zatem kary za niedopełnienie tego obowiązku w terminie - puentuje Teresa Czerwińska.

Z kolei szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś przypomniał, że na taki wynik wpłynęło wsparcie, jakiego rozliczającym udzielili pracownicy skarbówki.

- W ponad 70 punktach w galeriach handlowych w całej Polsce podatnicy mogli uzyskać informacje potrzebne do rozliczenia oraz skorzystania z ulg i odliczeń. Również dzięki przygotowanym stanowiskom komputerowym w urzędach skarbowych mogli "od ręki" rozliczyć swój PIT – podkreślił Marian Banaś.

Dodatkowo konsultanci przez prawie 2,5 tys. godzin udzielali informacji telefonicznej dotyczącej usługi Twój e-PIT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pit
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
Obywatel
4 lata temu
Biletów na tramwaj tez się już nie kupuje w kiosku. Życie idzie naprzód. Dlaczego tylko rozliczali się emeryci, renciści i urzędnicy? Bo to klienci państwa. Państwo im płaci. Niestety nie wszyscy umieli skorzystać z przysługującym im ulg, bo nie umieli, a biura rachunkowe kosztują. Państwo wycyckało starszych obywateli.
wojtek
4 lata temu
ciemnogród sklada PIT przez internet a elyta jak kiedys na papierze :)
Polak
4 lata temu
Cieszyc może ułatwienie życia przez informatyzacje. Mnie natomiast martwi stan zabezpieczeń danych i sprawdzenie osób obsługujących te systemy.
gmar
4 lata temu
No to moze juz czas zwolnic armie urzędników w urzędach skarbowych?
Skayv
4 lata temu
Co na to widownia tv trwam ? A nie korzysta z internetu to nie może się wypowiedzieć
...
Następna strona