Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE blisko porozumienia w sprawie pakietu pomocowego

3
Podziel się:

- Ministrowie finansów krajów UE są bardzo blisko porozumienia w sprawie pakietu ratunkowego, który ma być odpowiedzią na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa - poinformował w czwartek po południu szef eurogrupy Mario Centeno.

UE blisko porozumienia w sprawie pakietu pomocowego.
UE blisko porozumienia w sprawie pakietu pomocowego. (Fotolia)
bFeYQOqJ

W czwartek szefowie resortów finansów państw członkowskich mieli wznowić przerwane dzień wcześniej obrady. Negocjacji jednak nie rozpoczęto, bo jak informuje PAP, "trwały intensywne rozmowy bilateralne, żeby zbliżyć stanowiska państw północy i południa Europy".

Państwa członkowskie mają rozbieżne spojrzenie na to, jak UE powinna zareagować na kryzys.

"Wzywam wszystkich ministrów finansów do zgody w sprawie odważnego i ambitnego planu, który ma chronić nasze gospodarki przed tym wspólnym zagrożeniem" - zaapelował Mario Centeno, minister finansów Portugalii i szef eurogrupy.

bFeYQOqL
Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Pakiet, nad którym pracują ministrowie, ma się składać z: funduszu gwarancyjnego Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wsparcia miejsc pracy, czyli wartej ok. 100 mld euro inicjatywy SURE, przedstawionej przez Komisję Europejską, oraz ostrożnościowej warunkowej linii kredytowej z Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

"To siatka bezpieczeństwa dla Europy, by chronić naszych pracowników, nasze firmy i nasze finanse publiczne. To plan, który daje nam nadzieję, że będziemy w stanie przezwyciężyć ten kryzys, w czasie w którym wpadamy w recesję" - powiedział Mario Centeno.

bFeYQOqR

Holandia domaga się, by środki z Europejskiego Mechanizmu Stabilności na ratowanie gospodarek były dostępne dla państw, które wprowadzą reformy. Z kolei państwa południowe, m.in. Włochy, nie zgadzają się na takie rozwiązanie.

Za to państwa skandynawskie odrzucają możliwość emisji euroobligacji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFeYQOqS

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bFeYQOrm
KOMENTARZE
(3)
D o n e k
2 lata temu
Pierwszeństwo pomocy będą miały stare kraje UE, jaki WŁOCHY, HISZPANIA i NIEMCY. Proszę polaków, aby po świętach znajdowali pracę w rolnictwie w Niemczech. Panuje tutaj niedobór pracowników do prac fizycznych. Andżelika obiecała, że dzięki dotacjom europejskim UE wesprze sektor rolnictwa w krajach UE, tj. w Niemczech. Pozdrawiam tradycyjnym "Danke"... Także kraje UE, które nie zostały mocno dotknięte epidemią korono-wirusa powinny wysłać swoje zapasy maseczek i kombinezonów ochronnych do krajów UE bardziej potrzebujących, jak NIEMCY, HISZPANIA i WŁOCHY. Tak samo z personelem medycznym i sezonowymi pracownikami fizycznymi. Musimy być SOLIDARNI z Europą, a brak obecnej pomocy ze strony polski będzie się nieuchronnie wiązał negatywnymi konsekwencjami w przyszłości...
Jago
2 lata temu
Wyroki przeciw Polsce,to akurat wydają za wolno i za miękko reagują za wszystko co robi polski rząd.Nikt tak nie lamie prawa i demokracji!!!
norbi
2 lata temu
Blisko porozumienia ? Powoli pandemia zacznie się zmniejszać a oni jeszcze się nie zdążyli dogadać ?!? Ale wyroki przeciw Polsce to zawsze szybko ustalają !!!