Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE blisko porozumienia w sprawie pakietu pomocowego

- Ministrowie finansów krajów UE są bardzo blisko porozumienia w sprawie pakietu ratunkowego, który ma być odpowiedzią na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa - poinformował w czwartek po południu szef eurogrupy Mario Centeno.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
UE blisko porozumienia w sprawie pakietu pomocowego.

W czwartek szefowie resortów finansów państw członkowskich mieli wznowić przerwane dzień wcześniej obrady. Negocjacji jednak nie rozpoczęto, bo jak informuje PAP, "trwały intensywne rozmowy bilateralne, żeby zbliżyć stanowiska państw północy i południa Europy".

Państwa członkowskie mają rozbieżne spojrzenie na to, jak UE powinna zareagować na kryzys.

"Wzywam wszystkich ministrów finansów do zgody w sprawie odważnego i ambitnego planu, który ma chronić nasze gospodarki przed tym wspólnym zagrożeniem" - zaapelował Mario Centeno, minister finansów Portugalii i szef eurogrupy.

Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Pakiet, nad którym pracują ministrowie, ma się składać z: funduszu gwarancyjnego Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wsparcia miejsc pracy, czyli wartej ok. 100 mld euro inicjatywy SURE, przedstawionej przez Komisję Europejską, oraz ostrożnościowej warunkowej linii kredytowej z Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

"To siatka bezpieczeństwa dla Europy, by chronić naszych pracowników, nasze firmy i nasze finanse publiczne. To plan, który daje nam nadzieję, że będziemy w stanie przezwyciężyć ten kryzys, w czasie w którym wpadamy w recesję" - powiedział Mario Centeno.

Holandia domaga się, by środki z Europejskiego Mechanizmu Stabilności na ratowanie gospodarek były dostępne dla państw, które wprowadzą reformy. Z kolei państwa południowe, m.in. Włochy, nie zgadzają się na takie rozwiązanie.

Za to państwa skandynawskie odrzucają możliwość emisji euroobligacji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, unia eurpejska, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-04-2020

norbiBlisko porozumienia ? Powoli pandemia zacznie się zmniejszać a oni jeszcze się nie zdążyli dogadać ?!? Ale wyroki przeciw Polsce to zawsze szybko … Czytaj całość

09-04-2020

JagoWyroki przeciw Polsce,to akurat wydają za wolno i za miękko reagują za wszystko co robi polski rząd.Nikt tak nie lamie prawa i demokracji!!!

11-04-2020

D o n e kPierwszeństwo pomocy będą miały stare kraje UE, jaki WŁOCHY, HISZPANIA i NIEMCY. Proszę polaków, aby po świętach znajdowali pracę w rolnictwie w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)