Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

UE chce uregulować pracę zdalną. "Prawo do bycia offline"

3
Podziel się:

Parlament Europejski szykuje dyrektywę regulującą m.in. nadgodziny, czy konieczność odbierania telefonów służbowych podczas pracy zdalnej.

UE chce uregulować pracę zdalną. "Prawo do bycia offline"
Praca zdalna. UE chce nowych regulacji. (Getty Images, Romy Arroyo Fernandez, NurPhoto)

Dyrektywa ma na celu oddzielenie życia zawodowego od prywatnego, z czym podczas pracy zdalnej bywa często problem.

Państwa UE będą musiały wypracować system, który podczas pracy zdalnej pozwoli pracownikom wyłączyć telefony i komputery.

Dyrektywa przewiduje m.in. dodatkową ochronę dla osób, które z prawa do bycia offline skorzystały. W razie ich zwolnienia to pracodawca będzie musiał udowodnić, że nie miało ono związku z nieodbieraniem telefonów służbowych po pracy.

Zobacz także: Koronawirus a praca ludzi z grupy ryzyka. Warto pójść do lekarza

Unia dopuszcza wyjątki, ale tylko, jeśli będą one odpowiednio rekompensowane finansowo.

Jak podaje "Rzeczpospolita", projekt jest już prawie gotowy i niedługo zostanie zaprezentowany Komisji Europejskiej.

– To rewolucyjny projekt, o którym będzie bardzo głośno. Prawo do bycia offline dotyka bowiem bardzo ważnej kwestii organizacji pracy, która zmieniła się w czasie epidemii. Coraz więcej menedżerów nie pilnuje już, czy pracownicy są zalogowani na komputerach od 8 rano do 16, a skupiają się na tym, aby praca była wykonana w zadanym terminie - mówi "Rzeczpospolitej" Michał Lisawa, adwokat z kancelarii Baker McKenzie. – W czasie epidemii okazało się, że nasz kodeks pracy, napisany w latach 70., na potrzeby fabryk organizujących produkcję w ośmiogodzinnych dniówkach, zupełnie nie pasuje do cyfrowej rzeczywistości, w której coraz częściej odbywa się praca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Kasia
4 lata temu
Bardzo dobrze. Mi szef zadzwonił do serwera przyjechał informatyk i mam 5 godzin przerwy a potem mam dokończyć moje 8h pracy. Tak wygląda praca zdalna.
Niekorposzczu...
4 lata temu
Niestety ale w Polsce praca zdalna traktowana jest przez pracodawcę jako zło . Pracodawca myśli ze to jest dodatkowy dzień urlopu dla pracownika a pracownik w Tym czasie nic nie robi . Moim zdaniem trzeba zrobić z tym wkoncu porządek aby każdy miał możliwość skorzystania z takiej opcji .
wielki czarny...
4 lata temu
No i bedziecie mieli socjalizm do kwadratu. Zdalna praca to powinna byc kwestia wylacznie pomiedzy pracodawca a pracownikiem, jak w USA. Jezeli warunki sie ktorejs stronie nie podobaja, to taka strona odstepuje od umowy.