Notowania

gospodarka
16.09.2019 20:57

UE: podatek cyfrowy i tak będzie

Unia Europejska wprowadzi podatek cyfrowy nawet bez globalnego porozumienia w tej sprawie - powiedział desygnowany na komisarza UE do spraw gospodarczych i finansowych były premier Włoch Paolo Gentiloni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Podatek cyfrowy zostanie wprowadzony nawet bez globalnego konsensusu.

Gentiloni powiedział dziennikowi "La Stampa, że jego "pierwszym zadaniem będzie rozeznanie możliwości wprowadzenia podatku internetowego na poziomie państw zaliczających się do OECD lub G20, czyli na poziomie globalnym, co byłoby rozwiązaniem najbardziej efektywnym".

Były włoski premier ma nadzorować prace na rzecz harmonizacji podatków dla przedsiębiorstw pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi oraz proces audytu obecnie obowiązujących regulacji podatkowych sektora energetycznego w ramach Unii.

W lipcu francuski parlament opowiedział się za wprowadzeniem 3 proc. podatku od globalnych firm technologicznych. Według medialnych doniesień, nad podobnymi projektami pracują m.in. Wielka Brytania i Hiszpania.

Obejrzyj: Totalizator Sportowy inwestuje w technologie. Wygrałeś? Nagrodę dostaniesz bezpośrednio na kartę

Z podatku cyfrowego zrezygnowali jednak Niemcy.

Mimo zapowiedzi z projektu opodatkowania cyfrowych gigantów zrezygnował również polski rząd po wizycie wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą Mike Pence powiedział, że USA "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" projektu wprowadzenia podatku cyfrowego, który objąłby amerykańskich gigantów, takich jak Facebook, Google, Amazon czy Apple.

Jak powiedział Pence, taki podatek "mógłby utrudnić wymianę handlową" między Polską a Stanami.

O podatku od usług cyfrowych, tzw. podatku GAFA (nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple), mówi się od dawna.

Pierwsze zapowiedzi prac nad zmianami w prawie podatkowym sygnalizowano już w Aktualizacji Programu Konwergencji. Zapisano tam, że dochody z tytułu podatków nałożonych na przedsiębiorstwa cyfrowe mogą już w 2020 r. osiągnąć poziom 217 mln zł.

Nowa danina miała wejść w życie już 1 stycznia 2020 r. Objęte podatkiem miały zostać przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, unia europejska, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2019

BoboNo i bardzo dobrze. Różne gogle, amazony, tłitery, fejszbóki, netfliksy zarabiają na nas krocie, a ci "nasi" rządowcy żeby podlizać się … Czytaj całość

16-09-2019

poooou nas norma, pis każdego dnia podnosi nowy podatek

16-09-2019

providerProwadzę firmę internetową, też wystąpię o zniesienie podatku w stosunku do mnie. Muszę być tak samo traktowany jak np Google. Zniesienie tego podatku … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)