Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Imigranci w Unii. Mogherini wskazuje najnowszy priorytet

0
Podziel się:

Szefowa unijnej dyplomacji wezwała kraje do wspólnych działań przeciwko przemytnikom ludzi.

Imigranci w Unii. Mogherini wskazuje najnowszy priorytet
(European External Action Service / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Priorytetem Unii Europejskiej jest ratowanie życia ludzi na Morzu Śródziemnym - przekonywała w poniedziałek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Wezwała wspólnotę międzynarodową do wspólnych działań przeciwko przemytnikom ludzi. Komisja Europejska chce narzucić unijnym krajom obowiązkowe przyjmowanie uchodźców u siebie. Według informacji europejskich mediów Bruksela zaproponuje pojutrze wyznaczenie liczby imigrantów dla poszczególnych państw.

- Naszym priorytetem jest ratowanie życia ludzi i unikanie dalszych ofiar na morzu - oświadczyła Mogherini, przedstawiając unijny plan działań w związku z dramatem nielegalnych imigrantów. Od początku tego roku podczas morskich przepraw do Europy zginęło ponad 1,7 tys. osób. UE chce otrzymać zielone światło RB ONZ dla akcji militarnej przeciwko przemytnikom, działającym głównie w Libii.

Mogherini, która przeprowadzi konsultacje za zamkniętymi drzwiami z ambasadorami 15 krajów wchodzących w skład RB ONZ, nie omawiała szczegółów unijnego planu. Będzie on tematem posiedzenia ministrów obrony UE, które odbędzie się 18 maja.

Szefowa unijnej dyplomacji podkreślała, że konieczne jest wzięcie pod uwagę wszystkich aspektów tej bezprecedensowej sytuacji - humanitarnych, politycznych, dotyczących bezpieczeństwa.

- To nie tylko pilny kryzys humanitarny, ale też kryzys bezpieczeństwa, gdyż siatki przemytników są związane z działalnością terrorystów i ją finansują - wyjaśniła.

- Unia Europejska w końcu jest gotowa wypełniać swoje obowiązki: ratować życie, przyjmować uchodźców, zajmować się przyczynami i niszczyć organizacje przestępcze - podkreśliła.

Szefowa dyplomacji UE zaapelowała też o współpracę międzynarodową. Jest to obowiązek Europy, ale także społeczności międzynarodowej - zaznaczyła. - Liczymy na waszą pomoc, by chronić życie i rozbijać organizacje przestępcze, które wykorzystują desperację ludzi - dodała.

Mogherini oświadczyła również, że Europa chce działać we współpracy z władzami Libii. Nie będziemy działać przeciwko nikomu, musimy działać wspólnie - oceniła. Nasze przesłanie dla Libijczyków jest następujące: Europa jest gotowa wam pomóc w każdy możliwy sposób, Europa będzie przy was - dodała.

Szefowie państw i rządów UE, którzy zebrali się na nadzwyczajnym szczycie 24 kwietnia, ustalili, że zwrócą się do ONZ o poparcie dla akcji militarnej przeciwko przemytnikom ludzi w Libii. UE rozważa przechwytywanie i niszczenie jednostek używanych przez przemytników, którzy odholowują dzięki nim wypełnione imigrantami łodzie na pełne morze, zostawiając je następnie samym sobie.

Ewentualne akcje są na razie sprzeczne z prawem międzynarodowym, które zakazuje jednostkom UE wpływania na wody terytorialne Libii czy aresztowanie statków pływających pod banderą, bez międzynarodowego nakazu. W oczekiwaniu na decyzję ONZ, której grozi sprzeciw ze strony Rosji, UE może podjąć działania przeciwko jednostkom, które nie pływają pod żadna banderą.

We wszystkich tych przypadkach ogromną rolę ma odegrać wywiad i wymiana informacji w celu lokalizowania miejsc, z których przemytnicy wysyłają ludzi do Europy, łodzi, które mają być celem ataku, i oceny sytuacji w Libii.

Komisja Europejska chce narzucić unijnym krajom obowiązkowe przyjmowanie uchodźców u siebie. Według informacji europejskich mediów Bruksela zaproponuje pojutrze wyznaczenie liczby imigrantów dla poszczególnych państw. Pojawiły się informacje, że Bruksela chce, by Unia Europejska przyjęła i sprawiedliwie podzieliła między kraje 40 tysięcy imigrantów.

To stoi w sprzeczności z postanowieniami szczytu sprzed trzech tygodni, na którym unijni przywódcy uznali, że przyjmowanie uciekinierów powinno być dobrowolne.

Rzeczniczka Komisji Natasha Bertaud przypomniała, że przewodniczący Jean-Claude Juncker skrytykował postanowienia szczytu. A swoją opinię w tej sprawie przedstawił niedawno w Europarlamencie. Podkreślał wtedy, że należy wyznaczyć państwom członkowskim liczbę imigrantów, których muszą przyjąć.

Dotyczy to zarówno tych nielegalnych, którzy już przedostali się do Europy przepływając Morze Śródziemne, jak i uciekinierów z Syrii z obozów dla uchodźców przy granicy z tym krajem.

Pojawiły się informacje, że Bruksela chce, by Unia Europejska przyjęła i sprawiedliwie podzieliła między kraje 40 tysięcy imigrantów. Nie jest jasne, czy któreś państwo będzie mogło prosić o wyłączenie z tej decyzji. A kilka rządów jest przeciwnych obowiązkowym limitom, między innymi w Londynie, Budapeszcie i Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia skupi się na imigracji. Wschód przegrywa Bruksela krytykowana za brak pomysłów w sprawie nielegalnych uchodźców, teraz zaczyna pracować nad strategią.
Polska będzie musiała przyjąć uchodźców z Afryki? Pojawiły się informacje, że Bruksela chce, by Unia przyjęła i podzieliła między kraje 40 tysięcy imigrantów.
Trzykrotnie więcej zapłacimy za imigrantów _ - Liderzy państw unijnych uzgodnili szczegóły operacji Tryton na Morzu Śródziemnym _ - ogłosił Donald Tusk.
Unia walczy z przemytnikami ludzi. Dziś szczyt Zasoby operacji patrolowej Tryton na Morzu Śródziemnym mają być podwojone.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)