Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka klimatyczna UE. "Jesteśmy gotowi do walki"

0
Podziel się:

Janusz Piechociński zapewnia, że razem z premier będą bronić polskich racji podczas szczytu klimatycznego. Opozycja wzywa do weta.

Wicepremier Janusz Piechociński
Wicepremier Janusz Piechociński (Wojciech Strożyk/REPORTER)

Wicepremier Janusz Piechociński zapewnia, że razem z premier Ewą Kopacz są dobrze przygotowani, by bronić polskich racji na zbliżającym się szczycie klimatycznym. Tak aby nie dopuścić do podwyżki cen energii. Opozycja wzywa do weta.

_ - Mamy rozpracowaną energetykę każdego kraju europejskiego _ - powiedział wczoraj na konferencji prasowej w Zamościu.

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki wiążące decyzje w tej sprawie powinny ewentualnie zapaść po szczycie globalnym w Paryżu, w zależności od tego, czy dojdzie do porozumienia z Ameryką i Chinami. - _ Jeśli z tamtej strony nie będzie elastyczności, to nie zabraknie nam determinacji i powiemy nie _ - zapowiedział Piechociński.

Szczyt klimatyczny UE

Tymczasem polski rząd zapowiada, że nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii. Premier Ewa Kopacz zapewniła, że Polska twardo będzie prezentować swe stanowisko w kwestii redukcji emisji CO2 w UE i nie wykluczyła weta. Minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski wyliczył, że _ gdyby się zgodzić na te bardziej ambitne cele, cena energii poszłaby w górę o 80 proc. _.

Zdaniem Piechocińskiego Komisja Europejska w sprawach klimatycznych jest niekonsekwentna. _ - Było zapowiedziane, że następna decyzja będzie poprzedzona porozumieniem globalnym. Jest porozumienie globalne? Nie. No to po co już ustępujemy teraz, kiedy trzeba będzie jechać do Paryża za rok i się targować _ - powiedział wicepremier.

Piechociński podkreślił, że w ostatnich wyborach do europarlamentu wszyscy _ jak Europa długa i szeroka _ mówili o ochronie klimatu, ale też o pracy, dochodach, rozwoju przemysłu i reindustrializacji Europy. _ W dziale klimat mamy kolejne przyduszenie, szczególnie gospodarek węglowych, mniej technologicznych, a w dziale przemysłu mamy deklaracje i pustkę _ - podkreślił.

_ - Nie oszukujmy się, w pakiecie energetyczno-klimatycznym obok romantycznych wizji i wspaniałych celów, kryją się za nim także konkretne interesy. Gospodarka zapłaci cenę za tworzenie takiego rynku energetycznego, na który Polska się nie zgodzi, (bo) zapłaci bardziej _ - powiedział.

Piechociński wskazywał, że nie wszystkie rozwiązania polegające na eliminacji czy ograniczaniu spalania węgla w istocie służą ekologii. Podał przykład cementowni w Polsce _ która ma na jedną tonę najmniejszą emisję w Europie _. Jeśli zostanie ona zamknięta przekonywał - to cement będzie sprowadzany z Chin lub Białorusi, gdzie emisja dwutlenku węgla jest co najmniej trzykrotnie wyższa.

Wskazał też na energię jądrową, którą uznaje się czystą ekologicznie, ale zapomina się, że do koszty tej energii obejmują utylizację nie tylko odpadów jądrowych, ale także - po 30 czy 40 latach - utylizację całych bloków energetycznych. _ W przypadku energetyki brytyjskiej to kosztuje 80 mld funtów z budżetu _ - powiedział.

Solidarna Polska wzywa premier Kopacz do weta

Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zaapelował do premier Ewy Kopacz, aby podczas szczytu UE w Brukseli zawetowała _ groźne dla rozwoju Polski _ propozycje dotyczące unijnej polityki klimatycznej.

Ziobro na wczorajszej konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że na szczycie UE w Brukseli w przyszłym tygodniu rozstrzyga się los tzw. pakietu klimatyczno-energetycznego, _ czyli polityki antywęglowej, którą chce prowadzić za wszelka cenę Unia Europejska - Wprowadzenie tych zapisów oznaczać będzie gigantyczny wzrost bezrobocia, co najmniej o 300 tys. a niektórzy mówią pół miliona, oraz gigantyczny wzrost cen prądu. Żaden polski odpowiedzialny premier nie może się na to zgodzić _ - uważa szef SP.

Wyraził nadzieję, że Kopacz stanie na wysokości zadania i zawetuje fatalną dla Polski, ale i dla gospodarki europejskiej _ politykę antywęglową _. _ Polityka klimatyczno-energetyczna, czyli polityka antywęglowa jest prezentem dla (prezydenta Rosji) Władimira Putina, który dzięki temu może sprzedawać znacznie większe ilości gazu. A więc będzie dostawał pieniądze na zbrojenia i rozwój swoich imperialnych celów i zakusów _ - powiedział polityk.

Wygłaszając w Sejmie na początku października expose premier Kopacz zadeklarowała, że rząd nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii. Zapewniła, że Polska twardo będzie prezentować swe stanowisko w kwestii redukcji emisji CO2 w UE i nie wykluczyła weta.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/171/m274347.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polityka;klimatyczna;ue;polska;niemcy;i;francja;o;swoich;planach,169,0,1484969.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ochrona klimatu. Cele wspólne, strategie różne
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/155/m87195.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/redukcja;emisji;co2;o;40;procent;ambitne;plany;unii,63,0,1463615.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Redukcja CO2 o 40 proc. Ambitne plany Unii
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m285216.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sektor;weglowy;w;polsce;piechocinski;gornictwo;to;nie;klopot,58,0,1430074.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Piechociński: Górnictwo to szansa, nie kłopot
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/181/m289973.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szefowie;cop19;w;warszawie;uzyskalismy;wiecej;niz;oczekiwano,248,0,1427448.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Już po szczycie. Zmęczeni, ale szczęśliwi
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)