Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje
31.07.2018 09:54

W Polsce najwięcej miejsc pracy. Warszawa wyprzedziła Berlin

Polska skutecznie przyciągnęła bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ARKADIUSZ ZIOLEK)
Warszawa należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych pod względem liczby stworzonych miejsc pracy stolic Starego Kontynentu.

Polska skutecznie przyciągała bezpośrednie inwestycje zagraniczne w 2017 roku. Warszawa należy również do jednych z najbardziej atrakcyjnych pod względem liczby stworzonych miejsc pracy stolic Starego Kontynentu.

Polska przyciągnęła bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) typu greenfield, czyli relatywnie mniejsze przedsięwzięcia, o największej liczbie miejsc pracy w Europie w 2017 r. - wynika z raportu "fDi Intelligence: Global greenfield investment trends".

Liczba projektów w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wzrosła o 24 proc. do 338. To daje nam 5. miejsce w Europie. Jesteśmy też na czołówce pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki projektom BIZ w 2017 r., przy wzroście o 53 proc. - wynika z raportu.

- Ponad 99 tys. zatrudnienia daje nam niepodważalną pozycję lidera w skali naszego kontynentu. Za nami, z 80 tys. miejscami pracy, jest zarówno zdetronizowana Wielka Brytania, jak i Rosja (70 tys.) - skomentował wiceprezes Polskiej Agencji handlu i Inwestycji Krzysztof Senger.

Agencja zwróciła też uwagę, że szacowana łączna suma wydatków zagranicznych inwestorów w naszym kraju wzrosła o niemal połowę i wyniosła 14,8 mld dol. Poprawił się również całkowity udział capeksu BIZ w Polsce w europejskim rynku - z 6 proc. w 2016 r. do 8 proc. w 2017 r.

##Warszawa wyprzedza Berlin

Warszawa przyciągnęła inwestycje o zawrotnej deklarowanej liczbie 17,8 tys. miejsc pracy. Co więcej, w kategorii liczby projektów inwestycyjnych (81) wyprzedza takie aglomeracje jak Berlin (76) czy Moskwa (64). Interesująca jest przeciętna wartości realizowanych BIZ. Warszawa ustąpiła w Europie jedynie Edynburgowi i Moskwie" - napisano też w komunikacie.

Prezes Skanska przekonuje, że firma nie jest uzależniona od unijnych pieniędzy i dużych projektów:

- To znaczy, że obecnie należy do jednej z najbardziej atrakcyjnych stolic Starego Kontynentu - wskazał Senger.

Jak podkreślił, przyciąga szczególnie inwestorów z sektora usług dla biznesu. - Flagowymi przykładami są JP Morgan, który ma zatrudnić ok. 3 tys. specjalistów, oraz Johnson&Johnson, otwierający tutaj swoje globalne centrum doskonałości - dodał. Realizację obu inwestycji wsparła PAIH.

##183 mld dolarów dla Europy

fDi Intelligence szacuje, że łącznie, w zeszłym roku do Europy napłynęły inwestycje o wartości blisko 183 mld dolarów (wzrost o 14 proc. r/r.), tworząc ponad 578,6 tys. miejsc pracy (wzrost o 12 proc. r/r.).

fDi Intelligence - pion analityczny fDi Magazine - modeluje i agreguje dane o projektach inwestycyjnych typu greenfield.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje, praca, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2018

MichałPolska to tania siła robocza na tle innych krajów europejskich, stąd dużo miejsc pracy. Polska to taki europejski Bangladesz.

31-07-2018

Andrzej"Flagowymi przykładami są JP Morgan, który ma zatrudnić ok. 3 tys. specjalistów, oraz Johnson&Johnson, otwierający tutaj swoje globalne centrum … Czytaj całość

31-07-2018

kopalniaWole pracować w Berlinie gdzie jest mniej pracy za 1300 euro niż w wielkiej Warszawie za 2300 zł netto

Rozwiń komentarze (11)