Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Ukraina w UE. "Kijów wygrał na jednostronnych preferencjach ze strony UE"

0
Podziel się:

Wzrost ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej zrównoważył spadki w relacjach handlowych z Rosją i krajami Unii Celnej.

Przejście graniczne w Medyce
Przejście graniczne w Medyce (Reporter)

Ukraina skorzystała na jednostronnym wprowadzeniu preferencji handlowych ze strony Unii Europejskiej - oceniła Weronika Mowczan, szefowa programów gospodarczych w Centrum Badań Ekonomicznych w Kijowie.

_ - Nasz eksport do Unii Europejskiej wzrasta i wyraźnie przyśpiesza _ - podkreśliła, zgadzając się z danymi przedstawicielstwa UE w Kijowie, zgodnie z którymi w trakcie dwóch pierwszych miesięcy obowiązywania preferencji - w maju i czerwcu - eksport ukraińskich towarów do UE wzrósł o 25 proc. W okresie od stycznia do kwietnia wzrost ukraińskiego eksportu do UE wyniósł 10 proc.

_ - Wyraźnie zwiększyliśmy dostawy paliw, maszyn, urządzeń elektrycznych, wyrobów metalurgicznych oraz oleju roślinnego i innej produkcji spożywczej _ - powiedziała Mowczan.

Komentując spadek eksportu ukraińskiego do Rosji - według przedstawicielstwa UE na Ukrainie eksport ten zmalał o ponad 23 proc. - ekspertka podkreśliła, że zjawisko to nie jest niczym nowym, gdyż obserwowane jest już od trzech lat.

_ - Mamy z tym do czynienia od 2012 r., a w kolejnych latach zjawisko tylko się nasilało _ - zaznaczyła.

Wczoraj minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin oświadczył, że wzrost ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej zrównoważył spadki w relacjach handlowych z Rosją i krajami Unii Celnej (Rosja, Białoruś, Kazachstan).

_ - Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania z UE sprawią, że efekty tej współpracy będą jeszcze większe _ - powiedział minister na posiedzeniu Rady Eksporterów przy MSZ w Kijowie.

Klimkin podkreślił, że ukraiński eksport do Rosji i pozostałych państw Unii Celnej spada _ dość radykalnie w wyniku ograniczeń nakładanych na Ukrainę na tle agresywnych działań Rosji _.

W kwietniu UE postanowiła, że usunie 94,7 proc. taryf celnych na towary przemysłowe importowane z Ukrainy oraz zredukuje pozostałe taryfy. Zniesiono wówczas także 82 proc. taryf celnych UE nakładanych na eksport produktów rolnych. Na niektóre produkty rolne, takie jak zboża, wieprzowina, wołowina i drób, wprowadzono jednak bezcłowe kwoty importowe, aby nie naruszyć interesów producentów na terenie UE. Preferencje handlowe objęły też 83,4 proc. produktów ukraińskiego przetwórstwa spożywczego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)