Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Merkel grozi Węgrom. Zapłacą za uchodźców?

402
Podziel się:

Orban wcześniej już zapowiedział, że Węgry nie zmienią swej polityki w sprawie imigracji.

Orban wcześniej już zapowiedział, że Węgry nie zmienią swej polityki w sprawie imigracji.
Orban wcześniej już zapowiedział, że Węgry nie zmienią swej polityki w sprawie imigracji. (REUTERS)

Węgrom mogą grozić konsekwencje finansowe, jeśli Budapeszt nie zastosuje się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie przyjęcia uchodźców - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla gazety "Nordwest Zeitung". Orban wcześniej już zapowiedział, że Węgry nie zmienią swej polityki w sprawie imigracji.

- Każdy, kto odrzuca solidarność, musi się liczyć z tym, że nie pozostanie to bez konsekwencji, także dla negocjacji w sprawie przyszłego wsparcia finansowego - oświadczyła kanclerz.

- Tylko nieliczne kraje w dalszym ciągu wprost odmawiają przyjęcia uchodźców - dodała, podkreślając, że "potrzebujemy solidarności w Unii Europejskiej".

Zobacz także: Imigranci nie chcą trafić do Polski:

Reuters pisze, że ta wypowiedź Merkel sugeruje zaostrzenie stanowiska Niemiec wobec rządu premiera Viktora Orbana. Agencja odnotowuje też, że to ostrzejsze stanowisko, zajęte przez kanclerz na tydzień przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech, jest zbieżne ze stanowiskiem jej socjaldemokratycznego rywala Martina Schulza, który od dawna ostro krytykuje "natywistyczny styl" Orbana.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w środę oddalił skargi Słowacji i Węgier na decyzję Rady UE o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny.

Po tym orzeczeniu Orban zapowiedział, że Węgry nie zmienią swej polityki w sprawie imigracji. Zaznaczył, że należy przyjąć do wiadomości orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, ale też powiedział, iż nie jest ono dla Budapesztu powodem do zmiany polityki odrzucania imigrantów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(402)
Polka
4 lata temu
makrela wyselekcjonowalaprzybyszow , siano oddzielila od plew i to badziewie chce wcisnoc innym , a bujaj sie ze wszystkimi z plewami tez
Polak
5 lata temu
1. Odp. się od braci Węgrów (to nie linia prawicowa, poczytać historię, to się rozjaśni). 2. Dlaczego wzywa się do solidarności, gdy trzeba wypić piwo, które nawarzyło się poza naszymi plecami, a wypiera się jej w sprawach, które nieraz dla nas są istotne?
emeryt 73
5 lata temu
Węgry,podobnie jak i My potrzebujemy pieniędzy, a nie uchodźców.
Kasia
5 lata temu
Nikt nas nie pytał czy chcemy kogoś zaprosić do naszego kraju a teraz mamy płacić za brak zgody na wciskanie nam gości których nikt nie chce. No co za maniery? Toć to nie po chrześcijańsku. Kto zaprosił gości ten niech ich u siebie godnie przyjmuje jak na gospodarza przystało.
arcziwald
5 lata temu
jak można suwerennemu, niepodległemu krajowi coś narzucić i wmawiać, że to jest sprawiedliwe i oparte na solidarności z innymi
...
Następna strona