Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Ustawa hazardowa bardziej efektywna. NIK chwali rząd

4
Podziel się:

Ministerstwo finansów może triumfować. Ustawa hazardowa przynosi pożądane skutki, co zauważyła nawet Najwyższa Izba Kontroli. W najnowszym raporcie NIK chwali rozwiązania zawarte w tych przepisach.

Zdaniem NIK ustawa hazardowa zwiększyła efektywność nadzoru ministra finansów nad branżą
Zdaniem NIK ustawa hazardowa zwiększyła efektywność nadzoru ministra finansów nad branżą (123RF)

Zmiany miały wpływ na ograniczenie szarej strefy w środowisku gier hazardowych, w tym urządzanych przez Internet, a także na zwiększenie dochodów budżetowych z podatku od gier, oceniła Izba w swoim raporcie.

Dochody te według prognoz miały być jeszcze wyższe, gdyby nie opóźnienie w uruchomieniu gier na automatach poza kasynami gry.

NIK podkreśla, że pomimo tych zmian, nasze państwo nadal zmaga się z nielegalnym hazardem. W ciągu trzech lat nałożono ponad 25 tys. kar na blisko 750 mln zł na podmioty organizujące gry hazardowe bez koncesji i zezwolenia oraz zabezpieczono prawie 63 tys. nielegalnych automatów do gier.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

"Co więcej, według danych Ministerstwa FinansówFinansów wartość nielegalnego rynku zakładów bukmacherskich online ciągle jest wyższa niż legalnego" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

NIK wskazał również, że nowe przepisy nie ograniczają gry darmowej, tzw. wersje demo.

"Wirtualne kasyna udostępniają nastolatkom darmowe gry, będące co do designu i zasad dokładnym odwzorowaniem płatnych gier hazardowych, i w ten sposób wychowują sobie przyszłych klientów" - czytamy dalej.

NIK wystosował do ministra finansów rekomendację o monitorowanie skali zjawiska tzw. 'domen klonów' oraz zmianę rozporządzenia ministra finansów w celu wyeliminowania przypadków zawyżania przychodów za okres niepodlegający kontroli.

"Opinia Najwyższej Izby Kontroli o nadzorze nad rynkiem hazardowym potwierdza, że o ile nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku, przyczyniła się do poprawy sytuacji na rynku zakładów wzajemnych online w Polsce, to dużym problemem pozostaje szara strefa zakładów bukmacherskich. Nadal nielegalni operatorzy kontrolują ponad 50 proc. krajowego rynku" - zwraca uwagę Stowarzyszenie "Graj Legalnie".

Stowarzyszenie w wysłanym do naszej redakcji stanowisku pisze, że niezarejestrowani w Polsce bukmacherzy często obchodzą obowiązujące prawo.

"Część nielicencjonowanych podmiotów regularnie zmienia nazwy swoich domen, by omijać blokowanie i dalej swobodnie świadczyć usługi, np. domeny unibet, które swoją nazwę modyfikowały ok. 77 razy. Obecnie Rejestr zawiera ok. 7 100 domen, jednak nie jest on aktualizowany wystarczająco często, co najwyżej kilka razy w miesiącu. Ponadto istotnym problem pozostaje omijanie blokad przez skorzystanie z usługi VPN" - pisze stowarzyszenie.

I szacuje, że gdyby nie to, to do budżetu mogłoby wpłynąć nawet 600 mln zł więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
toto
5 lata temu
Ustawa może nie jest idealna, ale w znacznym stopniu ogranicza szarą strefę, mimo że ta ciągle jeszcze istnieje.
lolo
5 lata temu
Cwaniaki wymyśliły tak, że klienci barów grają na tabletach zamiast na automatach .... Kasa do ręki barmana i ewentualna wygrana do ręki klienta. Znam bar w poznaniu, w którym facet ma 15 tabletów z grami hazardowymi i się do nich klienci nie mogą dopchać .... Gość mówi, że robi o wiele większą kasę na tych tabletach niż jak miał wstawionych 5 automatów ..... rząd mu konkurencję wykończył :) :) no i w sumie coś w tym jest. ludzie grali i grać będą ..... Chodzi o to żeby państwo skutecznie to opodatkowało, a nie zabraniało ....
Ja
5 lata temu
Hehe w Piotrkowie też dobrze się mają
waldee
5 lata temu
U mnie w mieścinie dalej 4 punkty działaja, niezmiennie, Podać adresy i godziny otwarcia ?