Notowania

W Londynie o polskiej gospodarce. Problemy Europy nie zagrożą naszemu PKB

Światowe spowolnienie gospodarcze Polsce niestraszne – taki wniosek można wysnuć ze słów prezesa PKO Banku Polskiego Zbigniewa Jagiełły, które padły w trakcie siódmej konferencji CEE Capital Markets organizowanej przez PKO Bank Polski w Londynie. Pomocna w walce o wzrost PKB może okazać się "nowa piątka PiS".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zbigniew Jagiełło wyjaśnia, że spowolnienie to nie recesja (Fot: Radek Pietruszka)

- Rok 2018 był dla Polaków dobrym rokiem. Polacy są obecnie najbardziej zamożni w całej swojej tysiącletniej historii. Nasze parametry gospodarcze w stosunku do liderów również są najlepsze w perspektywie wieków – stwierdził prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło w przerwie spotkań z londyńskimi inwestorami.

Prezes największego polskiego banku przyznał, że w trakcie konferencji promującej rynki kapitałowe i spółki z Europy Środkowo-Wschodniej musiał tłumaczyć finansistom z City, że Polsce nie grozi recesja. - Tłumaczyłem, że wzrost, który będzie wynosił lekko ponad 4 proc. w tym roku w porównaniu z 5 proc. w roku poprzednim, to wynik bardzo dobry. Żeby to zobrazować przytaczałem anegdotę: spowolnienie gospodarcze jest wtedy, gdy kolega traci pracę, recesja, gdy pracę tracę ja. Na razie w Polsce nie ma recesji - wskazał.

Główny ekonomista banku Piotr Bujak wyjaśnił, że za sprawą niewielkiego uzależnienia polskiej gospodarki od sytuacji w Chinach oraz relatywnie małego wpływu sektora automotive na jej wynik, nawet znaczące pogorszenie sytuacji na rynkach światowych nie powinno w sposób znaczący pogorszyć obecnych wyników.

*Paweł Borys o ratingu Polski."Nie widzę zagrożenia" *

Piątka PiS może pomóc

W dodatku impuls fiskalny tzw. „nowej piątki PiS”, w ocenie ekonomisty, zmniejszy ewentualne straty jakie sytuacja na rynkach światowych mogłaby wyrządzić polskiej gospodarce.

- Wydaje się, że moment ogłoszenia pakietu fiskalnego jest w miarę adekwatny i jego rozmiar spowoduje, że w przyszłym roku Polska będzie, poza dwoma, trzema najmniejszymi, najszybciej rozwijającą się gospodarką w Europie – wskazał i stwierdził, że spadek deficytu fiskalnego do poziomu ok. 0,5 proc. PKB „stwarza przestrzeń do dostarczenia stymulacji w warunkach oczekiwanego spowolnienia”.

Otwarcie możliwości sfinansowania programu, którego koszty szacowane są na 42 mld zł stworzyły także posunięcia resortu finansów w ostatnich trzech latach. - Poprawa pozycji w bilansie płatniczym oraz reedukacja zadłużenia zagranicznego o 10 proc. w trzy lata plus pozwala patrzeć optymistycznie na przyszłość nawet w razie realizacji gorszego niż spodziewany scenariusza - dodał Bujak.

Zanim jednak dojdzie do realizacji "impulsu fiskalnego" premier musi przekonać szefową resortu finansów do złamania tzw. reguły wydatkowej.

- Wiarygodność naszej polityki fiskalnej wspiera wysoko oceniana przez otoczenie międzynarodowe stabilizująca reguła wydatkowa - mówi Teresa Czerwińska.
Piątka Kaczyńskiego. Minister finansów nie zgadza się na złamanie reguły wydatkowej

Londyńska konferencja PKO BP

CEE Capital Markets to doroczne spotkanie przedstawicieli londyńskiego City ze spółkami z Polski i całego regionu Europy Środkowej. W trakcie tegorocznej siódmej edycji konferencji reprezentanci ponad 40 spółek z naszego regionu (w tym największych spółek notowanych na GPW) odbędą ponad 400 spotkań z potencjalnymi inwestorami.

- Konferencja w Londynie jest bez wątpienia jedną z najlepszych okazji spotkania z przedstawicielami największych światowych instytucji finansowych. Rosnące zainteresowanie ze strony spółek, inwestorów czy władz publicznych pokazuje, że zyskuje ona miano najbardziej wartościowego i prestiżowego wydarzenia promującego polski rynek kapitałowy – ocenił Zbigniew Jagiełło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: cee capital market, jagiełło, pko bp, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2019

berserkerPiSowcy sobie mogą pomarzyć. Będzie wspaniale, będzie cudownie - słowem - kampania wyborcza na całego!

Rozwiń komentarze (1)