Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRJ
|

W Polsce co sekundę do kosza trafia 153 kg żywności. Tak jest przez cały rok

1
Podziel się

5 mln ton żywności rocznie trafia na śmietnik w Polsce. W jej marnowaniu największy udział mają zwykli Kowalscy. W polskich domach do śmietnika wpada 60 proc. marnowanych produktów spożywczych.

W Polsce co sekundę do kosza trafia 153 kg żywności. Tak jest przez cały rok
Według autorów raportu badanie pokazuje, jak dużo zależy od nas samych. (Getty Images)
bDAIHMtN

Według badań zespołów Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego skala marnowania żywności w Polsce przybrała potężne rozmiary.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, z badań wynika, że w Polsce marnuje się prawie 5 mln ton żywności. Składa się na to suma odpadów z etapów produkcji, przetwórstwa, dystrybucji i konsumpcji.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Jarosław Fedorowski: nie pokonujemy tej pandemii
bDAIHMtP

Jak się też okazało, w aż 60 proc. odpowiedzialni są za to konsumenci, którzy w swoich domach do pojemników na odpady wrzucają prawie 3 mln ton żywności. Produkcja i przetwórstwo odpowiada za kolejne ok. 1,5 mln ton. W transporcie i magazynach przepada zaledwie 1 proc., dokładnie tyle samo w gastronomii.

Z kolei właściciele sklepów na śmietnik wyrzucają 7 proc. zmarnowanego jedzenia, czyli ok. 350 tys. ton.

bDAIHMtV

Według autorów raportu badanie pokazuje, jak dużo zależy od nas samych. To, że większość jedzenie marnuje się w naszych domach pokazuje, jak duża odpowiedzialność spoczywa na naszych barkach. Samo dyscyplinowanie handlu, czy produkcji, to za mało.

Przyznają jednak, że wyniki są niepełne, bo badanie nie objęło wszystkich sektorów, a w niektórych z przebadanych jak np. handel i gastronomia próba badawcza może być zbyt mała, by wyniki były w pełni wiarygodne.

bDAIHMuq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Zonk
2 miesiące temu
Praytycznie nie marnuje jedzenia i dzięki temu miesięcznie na dwie osoby wydajemy na jedzenie 700/800 zł miesięcznie (w tym jedzenie na mieście ok 100 zł). Para moich znajomcyh, wydaje na żywność aż 1600 zł miesięcznie, więc to także odpija się niestety na naszych portfelach, gdy wyrzucamy żywnosć, a jej ceny niestety dość mocno rosną.