Notowania

W Polsce powstaje coraz więcej mieszkań. Kwieciński: "w 2030 roku osiągniemy średnią UE"

W 2030 roku na tysiąc mieszkańców będzie przypadało 435 mieszkań – taką deklarację złożył minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Obecnie na tysiąc Polaków przypada 380 mieszkań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Jerzy Kwieciński przekonuje, że w Polsce jest coraz lepiej, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań. (Fot: European Committee of the Regions)

Kwieciński przedstawił raport z niemal dwuletniej działalności Rady Mieszkalnictwa, o czym informuje PAP. Polityk wyraził przekonanie, że do 2030 roku Polska osiągnie średnią Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców.

Na podparcie swoich słów przytoczył wzrost, jaki nastąpił nad Wisłą od 2014 roku, gdzie współczynnik ten wyniósł 363 mieszkania na tysiąc mieszkańców. Obecnie jest to 380 mieszkań.

O milion mieszkań od celu

Kwieciński wskazał też statystyki powstających mieszkań, które mają potwierdzić jego zapowiedzi. W 2015 roku budowano 147 tys. lokali, a w tym roku ma powstać 200 tys. mieszkań.

Zobacz także: Gdańsk walczy z szyldozą. Firmy nie kryją obaw

– Jest to wzrost o jedną trzecią. Takiego przyrostu do tej pory nie mieliśmy – zaznaczył minister, cytowany przez PAP.

Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz dodał, że w Polsce będzie musiało powstać ok. 1 mln dodatkowych mieszkań więcej, niż to, co rocznie generuje rynek obecnie. Barszcz oszacował, że taka liczba nowych lokali będzie kosztować ok. 300 mld złotych.

Rynek mieszkań się nakręca.
Nieruchomości w górę. Ponad pół miliona za mieszkanie

Państwo pomogło przy powstaniu ok. 3,5 tys. mieszkań

Kwieciński natomiast skupił się na programach rządowych, które przyczyniły się do zwiększenia liczby mieszkań dostępnych w Polsce. Wymienił m.in. program Mieszkanie plus, stworzenie Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), czy likwidację użytkowania wieczystego.

Wielka płyta wraca do łask, mówią eksperci
Wielki powrót wielkiej płyty. Takie bloki znów powstają u nas jak grzyby po deszczu

Minister poinformował, że 2016 roku do lipca 2019 roku powstało ok. 3,5 tys. mieszkań dzięki państwowej pomocy. Budowane jest ponad 6 tys. kolejnych.

Najwięcej mieszkań, w powstaniu których pomogły programy rządowe, stworzono w Gdańsku (278 lokali), Poznaniu (230) i Gorzowie Wielkopolskim (113). Kolejne budowane są w 159 miejscowościach.

PFR Nieruchomości wskazał, że z samego programu Mieszkanie plus zbudowano ok. 1 tys. mieszkań, a kolejny tysiąc jest w budowie. Trwa projektowanie blisko 18 tys. mieszkań, kolejnych 25,6 tys. oczekuje na decyzje inwestycyjne, a w toku analiz znajduje się dalszych 23,8 tys. mieszkań w całej Polsce. W 2020 roku ok. 9 tys. Polaków otrzyma klucze do lokali w ramach programu Mieszkanie plus.

Rynek mieszkaniowy idzie na rekord.
200 tys. mieszkań w 2019 r. Kwieciński: to możliwe

Problemem dla państwa wciąż są mieszkania komunalne. W ostatnich pięciu latach powstało niecałe 9,2 tys. takich lokali – natomiast pod koniec 2018 roku czekało na nie 149 tys. rodzin. W 45 proc. powiatów nie powstało ani jedno mieszkanie komunalne. Aby temu przeciwdziałać, w budżecie na 2019 rok zabezpieczono pół miliarda złotych na budowę i remonty takich lokali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-11-2019

Dziki wschódBudować a nie gadać. Na Zachodzie państwo buduje domy czynszowe z pieniędzy bogatych obywateli i dopłaca do czynszów biednym i uchodźcon. Jak kogoś … Czytaj całość

07-11-2019

PawełLiczę, że program Mieszkanie+ ruszy pełną parą. Już widać inwestycje we Wrocławiu, Skawinie czy Białej Podlaskiej. Chętnych bardzo dużo, bo … Czytaj całość

08-11-2019

arekGdybyście jeszcze nie zlikwidowali wszystkich dotacji, do nowych mieszkań, to by było łatwiej kupić, ale lepiej było ogłosić nie udolny i bezsensowny … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)