Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Polsce powstaje coraz więcej mieszkań. Kwieciński: "w 2030 roku osiągniemy średnią UE"

10
Podziel się

W 2030 roku na tysiąc mieszkańców będzie przypadało 435 mieszkań – taką deklarację złożył minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Obecnie na tysiąc Polaków przypada 380 mieszkań.

Jerzy Kwieciński przekonuje, że w Polsce jest coraz lepiej, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań.
Jerzy Kwieciński przekonuje, że w Polsce jest coraz lepiej, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań. (flickr.com, European Committee of the Regions)
bEgwJmyJ

Kwieciński przedstawił raport z niemal dwuletniej działalności Rady Mieszkalnictwa, o czym informuje PAP. Polityk wyraził przekonanie, że do 2030 roku Polska osiągnie średnią Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców.

Na podparcie swoich słów przytoczył wzrost, jaki nastąpił nad Wisłą od 2014 roku, gdzie współczynnik ten wyniósł 363 mieszkania na tysiąc mieszkańców. Obecnie jest to 380 mieszkań.

O milion mieszkań od celu

Kwieciński wskazał też statystyki powstających mieszkań, które mają potwierdzić jego zapowiedzi. W 2015 roku budowano 147 tys. lokali, a w tym roku ma powstać 200 tys. mieszkań.

bEgwJmyL
Zobacz także: Zobacz także: Gdańsk walczy z szyldozą. Firmy nie kryją obaw

– Jest to wzrost o jedną trzecią. Takiego przyrostu do tej pory nie mieliśmy – zaznaczył minister, cytowany przez PAP.

bEgwJmyR

Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz dodał, że w Polsce będzie musiało powstać ok. 1 mln dodatkowych mieszkań więcej, niż to, co rocznie generuje rynek obecnie. Barszcz oszacował, że taka liczba nowych lokali będzie kosztować ok. 300 mld złotych.

Państwo pomogło przy powstaniu ok. 3,5 tys. mieszkań

Kwieciński natomiast skupił się na programach rządowych, które przyczyniły się do zwiększenia liczby mieszkań dostępnych w Polsce. Wymienił m.in. program Mieszkanie plus, stworzenie Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), czy likwidację użytkowania wieczystego.

bEgwJmyS

Minister poinformował, że 2016 roku do lipca 2019 roku powstało ok. 3,5 tys. mieszkań dzięki państwowej pomocy. Budowane jest ponad 6 tys. kolejnych.

Najwięcej mieszkań, w powstaniu których pomogły programy rządowe, stworzono w Gdańsku (278 lokali), Poznaniu (230) i Gorzowie Wielkopolskim (113). Kolejne budowane są w 159 miejscowościach.

PFR Nieruchomości wskazał, że z samego programu Mieszkanie plus zbudowano ok. 1 tys. mieszkań, a kolejny tysiąc jest w budowie. Trwa projektowanie blisko 18 tys. mieszkań, kolejnych 25,6 tys. oczekuje na decyzje inwestycyjne, a w toku analiz znajduje się dalszych 23,8 tys. mieszkań w całej Polsce. W 2020 roku ok. 9 tys. Polaków otrzyma klucze do lokali w ramach programu Mieszkanie plus.

bEgwJmyT

Problemem dla państwa wciąż są mieszkania komunalne. W ostatnich pięciu latach powstało niecałe 9,2 tys. takich lokali – natomiast pod koniec 2018 roku czekało na nie 149 tys. rodzin. W 45 proc. powiatów nie powstało ani jedno mieszkanie komunalne. Aby temu przeciwdziałać, w budżecie na 2019 rok zabezpieczono pół miliarda złotych na budowę i remonty takich lokali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgwJmzm
KOMENTARZE
(10)
Tom
2 lata temu
Coraz więcej mieszkań, a ceny coraz wyższe – dlatego ciągle zachęcam swoich przyjaciół do podjęcia tego wyzwania i zakupu mieszkania ASAP. Osobiście kupiłem mieszkanie na osiedlu City Sfera, ale przymierzam się też do mniejszego na os. Mój Ursus (pod wynajem).
D.
2 lata temu
Coraz więcej mieszkań, a ceny coraz wyższe – dlatego ciągle zachęcam swoich przyjaciół do podjęcia tego wyzwania i zakupu mieszkania ASAP. Osobiście kupiłem mieszkanie na osiedlu City Sfera, ale przymierzam się też do mniejszego na os. Mój Ursus (pod wynajem).
PROŚBA
2 lata temu
Zajrzyj sobie miedzy kacze poślady.Tam zobaczysz swoją zdefekowaną JEDYNĄ SZARĄ KOMÓRKĘ
bEgwJmzn
Luk
2 lata temu
Taką ilość osiągniemy, jak będzie kolejna fala emigracji. Kogo stać na mieszkanie w Warszawie po 11 tyś za m2?
rz.
2 lata temu
Przy takiej inflacji niedługo pieniędzmi będziemy się mogli podcierać. Dlatego kto ma kupuje mieszkania. To nie jest zasługa rządzących, ile oni wybidowali mieszkań+.