Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

W sklepach może zabraknąć papierosów. Instytucje wymieniają się oświadczeniami

7
Podziel się:

Do 20 maja sprzedawcy muszą się zarejestrować w systemie, którego jeszcze nie ma. Polska Izba Handlu bije na alarm, a Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych - operator systemu - uspokaja. "Handel wyrobami tytoniowymi w Polsce nie jest zagrożony" - przekonuje.

Nowe przepisy mają ograniczyć szarą strefę w handlu papierosami
Nowe przepisy mają ograniczyć szarą strefę w handlu papierosami (WP.PL)

Zamieszanie spowodowała nowa unijna regulacja, zgodnie z którą każda paczka papierosów, wychodząca z fabryki, musi być zarejestrowana w specjalnym systemie śledzącym jej drogę od producenta do dystrybutora i klienta.

W założeniu nowe przepisy mają ograniczyć szarą strefę w handlu papierosami.

O nowych regulacjach było wiadomo już w kwietniu zeszłego roku. Odpowiednią ustawę parlament przygotował jednak dopiero na początku kwietnia tego roku, a to oznacza mało czasu na wdrożenie systemu.

Zobacz także: Oglądaj też: Za 2 miesiące może zabraknąć papierosów w sklepach. Przez UE

Operatorem systemu śledzenia papierosów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Kilka dni temu Polska Izba Handlu alarmowała, że PWPW "nie rozpoczęła jeszcze rejestracji podmiotów biorących udział w całym łańcuchu dostaw wyrobów tytoniowych".

"Wyzwanie jest ogromne, ponieważ w systemie musi zarejestrować się ponad 100 tys. sklepów, 900 hurtowni oraz wszyscy producenci wyrobów tytoniowych. Jeszcze w marcu bieżącego roku PWPW deklarowało, że rejestracja będzie możliwa już od 15 kwietnia, jeżeli będzie podstawa prawna. Ministerstwo Finansów dostarczyło ją na samym początku kwietnia, jednak nie wpłynęło to na gotowość PWPW" - czytamy w komunikacie PIH.

W poniedziałek PWPW odpowiedziała na zarzuty PIH. Jak twierdzi, "handel wyrobami tytoniowymi w Polsce nie jest zagrożony".

"Uruchomienie systemu uzależnione jest od przygotowania, ogłoszenia i wdrożenia wymagań specyfikacyjnych przez firmę Dentsu Aegis Network Switzerland AG' - routera, czyli integratora danych na poziomie całej Unii Europejskiej, wybranego przez Komisję Europejską" - czytamy w komunikacie PWPW.

"Uruchomienie systemu bez ostatecznej specyfikacji mogłoby bowiem w konsekwencji prowadzić do sytuacji, w której użytkownicy końcowi – a w przypadku polskiego rynku to ok. 110 tys. podmiotów – musieliby wprowadzać dane ponownie i/lub je poprawiać" - uzasadnia PWPW.

PWPW zapewnia także, że specyfikacja ma być dostarczona do 10 maja. I jeśli faktycznie tak się stanie, system ma zostać uruchomiony w terminie.

Polska Izba Handlu, w wydanym dzień później oświadczeniu zauważa jednak, że specyfikacja, o której pisze PWPW, już jest dostępna i powołuje się przy tym na informacje Komisji Europejskiej.

PIH przytacza też przykłady innych europejskich państw, które do wdrożenia nowego systemu zaczęły się przygotowywać znacznie wcześniej.

- Otrzymaliśmy informację z Komisji Europejskiej, iż w Austrii, Chorwacji, Bułgarii, Czechach, Łotwie, Holandii, Portugalii, Rumunii i Wielkiej Brytanii podmioty wydające identyfikatory prowadzą przedrejestrację podmiotów detalicznych handlujących wyrobami tytoniowymi, tak aby po 10 maja „hurtowo” załadować dane do systemu Dentsu i w ten sposób dopełnić formalności w możliwie krótkim czasie - czytamy w komunikacie PIH.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
cigarette
3 lata temu
a co niektórzy tylko na to czekają
Fhibji
3 lata temu
Kolejne "dobrodziejstwo" brukselskich idi ot ow!
Money
3 lata temu
Nieustanne dokrecanie sruby,kolejne podatki,kolejne szykany i w koncu to sie wszystko zawali ,bo nie da sie prowadzic dzialanosci w warunkach terroru skarbowego.Juz wszystkie wskazniki spadjaa coraz szybciej i ruszyla inflacja ,a zadluzenie polski bije kolejne,historyczne rekordy; juz ponad BILION zl.
Marlena
3 lata temu
Papierosy i wodka tylko po okazaniu zaswiadczenia od proboszcza i sprawdzeniu znajomosci katechizmu
piada
3 lata temu
papierosy powinny być sprzedawane tylko w urzędach skarbowych tam urzędnik po sprawdzeniu i spisaniu dowodu osobistego będzie mógł sprzedać jedną paczkę papierosów ( na dzień) potem tylko ręka w niezmywalny atrament ( inny kolor do każdego dnia ) i już będzie uczciwie i legalnie ( następna durny pomysł EUROKOMUNY )