Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

W V fali zabraknie rąk do pracy. Operatorzy infrastruktury krytycznej dostali ostrzeżenia

11
Podziel się:

W szczycie piątej fali koronawirusa nawet co czwarty pracownik może być chory na COVID-19, przebywać na izolacji lub na kwarantannie. Sytuacja jest na tyle niebezpieczna, że szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa rozesłał pisma w tej sprawie do wszystkich podmiotów zarządzających elementami infrastruktury krytycznej państwa - informuje tvn24.pl.

W V fali zabraknie rąk do pracy. Operatorzy infrastruktury krytycznej dostali ostrzeżenia
Operatorom infrastruktury krytycznej zabraknie pracowników? To realny scenariusz według RCB (Flickr, Flickr)

Redakcja tvn24.pl dotarła do pisma, pod którym podpisał się pułkownik Konrad Korpowski, szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Pismo trafiło do spółek i podmiotów zarządzających infrastrukturą krytyczną państwa. Portal wymienia, że kopie otrzymały m.in. policja, Narodowy Bank Polski czy strategiczne spółki Skarbu Państwa jak Orlen, PGNiG czy PKP.

V fala oznacza "najgorszy możliwy wariant"

Z pisma wynika, że V fala pandemii koronawirusa ma nastąpić w Polsce za około 2-3 tygodnie. Zgadza się to zresztą z prognozami Ministerstwa Zdrowia, które przewidywało, że szczyt nastąpi pod koniec stycznia.

Dalej szef RCB odwołuje się do pisma rozesłanego do wymienionych wcześniej podmiotów w marcu 2020 roku. Podkreśla, że rekomendacje w nim zawarte pozostają aktualne.

Zobacz także: Górnicy wyjdą na ulice? Marszałek śląskiego: Zarabiają powyżej średniej

Dalej czytamy, że "przygotowując się do ich realizacji sugeruję by przyjąć jako najgorszy możliwy wariant w którym ze względu na zachorowania, izolację i kwarantannę czasowo nie będzie dostępnych 25-30 procent personelu" - widnieje w piśmie cytowanym przez tvn24.pl.

Redakcja portalu wysłała zapytania w tej sprawie do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Do momentu publikacji nie otrzymała odpowiedzi.

Prywatni właściciele firm nie otrzymują ostrzeżenia?

Dziennikarze tvn24.pl potwierdzili informację o otrzymanym piśmie u jednego z przedstawicieli podmiotów, do których był adresowany. - To mocne ostrzeżenie, każe przygotować struktury spółki do znacznie większych niż poprzednio wyzwań. Nie rozumiem jednak, dlaczego każdy prowadzący biznes w Polsce nie dostał takiej wiadomości - mówi anonimowy rozmówca.

O to również redakcja tvn24.pl zapytała RCB, lecz - jak na razie - nie otrzymała odpowiedzi. Redakcja money.pl również wysłała zapytania do Centrum w tej sprawie. Odpowiedzi opublikujemy, jak tylko je otrzymamy.

AKTUALIZACJA:

Otrzymaliśmy odpowiedź od Damiana Dudy, szefa Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Podkreśla on, że ustawowe obowiązki narzucają na organ realizację "zadań planistycznych i programowych z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej". Wiąże się to również z ochroną infrastruktury krytycznej, a jednym z zagrożeń dla niej jest właśnie nieobecność kluczowego personelu.

RCB potwierdza również, że po pojawieniu się SARS-CoV-2 w Polsce, Centrum przekazało operatorom infrastruktury krytycznej wytyczne co do działań w dobie epidemii. "Wytyczne dotyczyły m.in. zaktualizowania katalogu ryzyk pod kątem niedostępności kluczowego personelu, przeglądu planów ciągłości działania oraz wprowadzenia adekwatnych do zagrożenia środków bezpieczeństwa" - czytamy w odpowiedzi.

"W związku ze spodziewaną V falą pandemii, opierając się na doświadczeniach innych krajów (m.in. Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki), gdzie zalecono operatorom infrastruktury krytycznej przygotowanie się na 25-30 proc. absencję kluczowego personelu, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wystosowało do operatorów pismo przypominające o wcześniej wysłanych zaleceniach" - pisze money.pl Damian Duda.

"Jednocześnie zwrócono w nim uwagę, żeby aktualizując zagrożenie związane z ciągłością działania wziąć pod uwagę właśnie wariant zakładający bardzo dużą absencję kluczowego personelu, czyli wskazane 25-30 proc. Chodzi o to, aby zapobiec ograniczeniom lub przerwom w funkcjonowaniu infrastruktury krytycznej" - czytamy dalej.

Przypomina też, że do wykazu infrastruktury krytycznej wchodzą zarówno obiekty należące do Skarbu Państwa, jak i do podmiotów prywatnych. Jednak wykaz ten jest niejawny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Kierowca
2 lata temu
Wirus jest w odwrocie nie ma się czego bać, tam mówił premier i ja mi wierzę Szczepienia czy ograniczenia też są nie po trzebne, rząd wie co robi ja im wierzę A dla nie dowiarków jest paswk w TVPis. Spytaj sie TVP ona ci prawde powie
Dra
2 lata temu
Ukrainizacja rynku pracy trwa
Będzie bal
2 lata temu
Jak Omikron wywróci gospodarkę to już po PiSie ,bo skończy się rozdawanie kasy dla leni , urodzonych z dwoma lewymi rękami i w niedzielę. Tego już elektorat PiSu nie zniesie. I dobrze że nie zniesie. Weźmie się może do roboty.
DrFałuci
2 lata temu
Tak jest, jeden ze strasznych objawów omicrona - katar, drapanie w gardle lub ból głowy, spowoduje że nie beda mogli pracować ;) lol, zalosne straszenie
anty
2 lata temu
Tak się martwią o spółki państwowe ale zapomnieli że istnieje transport że kierowców coraz mniej jest i będzie jeszcze mniej młodzi mówią że lepiej pracować na magazynie niedługo TIRY będą pod płotami stać zacznie się jak zagranicą brak paliwa a w sklepach jak za komuny puste półki.