Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Ważne orzeczenie Trybunału. Dotyczy sporu frankowiczów z Getin Noble Bank

17
Podziel się:

To, że sędzia został powołany w momencie, gdy państwo, które reprezentuje, nie było demokratyczne, nie podważa niezawisłości i bezstronności tego sędziego. Tak brzmi orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE.

Ważne orzeczenie Trybunału. Dotyczy sporu frankowiczów z Getin Noble Bank
Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że w sprawie sporu frankowego z Getinem rozpoznawanej przez Sąd Najwyższy nie można zakwestionować niezawisłości sędziego, jeśli został wyłoniony w PRL (Flickr, WrS.tm.pl)

Sąd Najwyższy w Polsce musi rozstrzygnąć w ostatniej instancji, czy klauzula indeksacyjna w umowie kredytowej zawartej między konsumentami a polskim bankiem Getin Bank ma, jak podnoszą powodowie, nieuczciwy charakter.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gra o franki. Dla szefa mBanku to większy problem niż pandemia. "Nieporównywalne rzeczy"

Orzecznie TSUE ws. niezawisłości sędziów wybranych w PRL

W tym kontekście SN zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy trzej sędziowie sądu apelacyjnego, którzy wcześniej rozpoznawali tę sprawę, spełniają ustanowione w prawie UE wymogi dotyczące niezawisłości i bezstronności.

Jeden ze wspomnianych sędziów zaczął bowiem orzekać w czasach reżimu komunistycznego, przy czym po upadku tego reżimu nie złożył ponownie ślubowania. Dwóch pozostałych sędziów zasiadających z nim w składzie orzekającym zostało powołanych do pełnienia urzędu w okresie między 2000 r. a 2018 r., kiedy to w ocenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego Krajowa Rada Sądownictwa (KRS), która brała udział w procesie ich powołania, nie działała z zachowaniem transparentności, a jej skład był niezgodny z Konstytucją. Sąd Najwyższy, orzekając w składzie jednego sędziego, skierował więc do Trybunału Sprawiedliwości pytania dotyczące wymogów niezawisłości i bezstronności sądów.

Jeżeli chodzi o dwóch pozostałych sędziów sądu apelacyjnego, TSUE, "wykorzystując ten sam schemat analizy, zauważył, że polski Trybunał Konstytucyjny nie ocenił niezależności KRS, gdy w 2017 r. orzekł, że skład, w jakim organ ten był ukonstytuowany w momencie powołania tych dwóch sędziów, był niekonstytucyjny".

"Sam niekonstytucyjny charakter nie wystarczy zatem do podważenia niezależności i bezstronności KRS w składzie, w jakim działała ona w tamtym czasie, a w rezultacie - niezawisłości i bezstronności sędziów, w których powołaniu brała ona udział" - stwierdził TSUE w wyroku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Vito
2 lata temu
Kredyty udzielane w złotówkach a dług rośnie we frankach , mega przekręt banksterów , ale powoli TSUE i sądy przywracają w Polace sprawiedliwość , widziały gały jak umowy pisały (abuzywne), a teraz płacz .
max
2 lata temu
Przede wszystkim w Polsce nikt nie respektuje orzecznictwa TSUE.
Ewa
2 lata temu
Osobiście byłam przy rozmowie kredytobiorcy w banku, gdy był informowany, że obliczane kwoty są dla danego dnia ceny franka. Pracownik banku słownie informował o wpływie kursu na raty kredytu. Kilkanaście lat temu nikt tego nie słuchał bo odsetki w stosunku do kredytu w PLN były śmieszne. Teraz my nie-frankowicze mamy złożyć się na tych co im pamięć odjęło.
Hela
2 lata temu
Cwaniactwo i tyle!!!
XXL
2 lata temu
Jak było tanio to hura po kasa ! chodż wiedzieli że to może sie tak skończyć!.Z tych co brali w złotkach to sie smioli!!!,a teraz płacz i kasa chcą!.Jo mom w złotkach i tyż chca na zod kasa!!!