Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera spalinowa. Winny nie tylko VW, ale i Komisja Europejska?

11
Podziel się:

W aferze związanej z oszustwami emisyjnymi w przemyśle samochodowym winne są nie tylko kraje członkowskie, ale i Komisja Europejska. Takie są wstępne ustalenia specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego powołanej do zbadania sprawy. Jako pierwszy do oszustw przyznał się koncern Volkswagen, ale nie był jedynym zamieszanym w skandal.

Afera spalinowa. Winny nie tylko VW, ale i Komisja Europejska?
(AP Photo/Michel Euler)

Europosłowie napisali w raporcie o zaniedbaniach i łamaniu unijnego prawa przez rządy państw członkowskich, co umożliwiło koncernom samochodowym fałszowanie pomiarów spalin. Brak sytemu kar, który działałby odstraszająco, brak nadzoru nad testami przeprowadzanymi w laboratoriach, zignorowanie sygnałów o możliwych oszustwa - to lista zarzutów. Ale ostrze krytyki zostało też skierowane w stronę Komisji Europejskiej. Według europosłów, powinna ona była wcześniej zareagować i przypilnować przestrzegania prawa.

Komisja Europejska odpiera zarzuty i nie dostrzega winy u siebie. "To odpowiedzialność krajów członkowskich" - powiedział komisarz do spraw środowiska Karmenu Vella.
"Komisja już podjęła działania w tej sprawie" - powiedziała komisarz do spraw energii Miguel Canete, ale już po nagłośnieniu afery. Niedawno Komisja rozpoczęła postępowanie przeciwko siedmiu krajom zarzucając im łamanie prawa i zaniedbania. Chodzi o Niemcy, Wielką Brytanię, Czechy, Litwę, Luksemburg, Hiszpanię i Grecję.

Afera spalinowa. VW się przyznał

Volkswagen przyznał się we wrześniu tego roku do instalowania oprogramowania umożliwiającego manipulowanie pomiarem spalin w czterocylindrowych silnikach dieslowskich o pojemności 1,6 litra i 2 litrów. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) poinformowała w listopadzie o rozszerzeniu śledztwa, gdyż manipulacje wykryto także w pojazdach tego koncernu z silnikami dieslowskimi o pojemności 3 l. Szacuje się, że na całym świecie problem dotyczy ok. 11 mln samochodów.

oprac. Anna Frankowska

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Irena
8 lat temu
342masakra, zgarnij świeżaki dla dzieci, tylko 5000sztuk!! wejdz na: ow.ly/hFLD307jvdj, w koncu naprawili swoj blad
Olga
8 lat temu
599chyba najlepszym sposobem na zdobywanie prezentów na ostania chwile sa konkursy, wejdz, maja tylko 5000 sztuk, ow.ly/hFLD307jvdj, sama dostałam 3 sztuki!
Jolanta
8 lat temu
375masakra, wejdz, maja tylko 5000 sztuk, ow.ly/hFLD307jvdj, sama dostałam 3 sztuki!
Zygmunt
8 lat temu
Polak nie może palić w piecu czym chce a niemiec może robić to co chce.Kupujcie VW mądrzy rodacy...
Janusz
8 lat temu
Dlatego olej po frytkach może być mniej szkodliwy