Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Allegro już sprzedane za 3,25 mld dol.

93
Podziel się

Jak nieoficjalnie dowiedział się money.pl, serwis Allegro został sprzedany za 3,25 mld dol.

Allegro już sprzedane za 3,25 mld dol.
(Jan Kucharzyk/Eastnews)
bDHStvnV

Serwis Allegro został sprzedany za 3,25 mld dol. To największa transakcja internetowa w Polsce. Nieoficjalnie informacje money.pl zostały już potwierdzone przez nowych właścicieli.

Nowym właścicielem Grupy Allegro jest grupa funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners, o czym pierwszy napisał money.pl

Kwota 3,25 mld dol. to największa transakcja na rynku internetowym w Polsce. Uwzględnia ona również zadłużenie spółki.

bDHStvnX

Właścicielem Grupy Allegro, do której należy również najpopularniejsza w Polsce porównywarka cen - Ceneo, był do dziś międzynarodowy koncern mediowy Naspers z siedzibą w RPA.

- Allegro to wspaniały biznes. Jest zdecydowanym liderem, świetnie przygotowanym do skorzystania z rozwoju rynku e-commerce dzięki doskonałej platformie technologicznej oraz znakomitej reputacji wśród użytkowników – komentuje nowy właściciel, David Barker, partner w funduszu Cinven.

Richard Sanders, partner w Permira dodaje: głęboko wierzymy, że Allegro obecnie znajduje się w idealnej pozycji, by osiągnąć pełnie korzyści z dalszego rozwoju rynku internetowego oraz mobilnego.

- Połączone doświadczenie Cinven, Permira i Mid Europa dostarczą nam niezrównanej wiedzy i „know-how” w rosnącym sektorze e-commerce oraz technologii biznesowych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy zadowoleni, że otrzymamy od nich wsparcie finansowe oraz dostęp do wiedzy sektorowej w celu dalszego rozwoju – komentuje Przemysław Budkowski, prezes Allegro.

bDHStvod

Transakcja podlega standardowym zgodom antymonopolowym.

Spekulacje na temat sprzedaży Allegro krążyły po rynku od miesięcy. To dlatego, że Allegro rośnie wolniej niż inne aktywa koncernu z RPA. Naspers już w połowie roku miał zatrudnić bank Morgan Stanley, żeby doradzał spółce przy tej transakcji, jak informowała agencja Bloomberg. Południowoafrykański koncern chce wycofać się z Europy Wschodniej, bo bardziej zainteresowany jest inwestycjami w Chinach czy Brazylii.

Jeszcze na początku października najpoważniejszym konkurentem dla grupy funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners był CVC Capital Partners wraz z General Atlantic. Według Bloomberga to te dwie grupy funduszy złożyły Naspersowi najkorzystniejsze oferty kupna.

Wcześniejsze plotki mówiły, że Allegro zainteresowane są fundusze private equity i firmy technologiczne z Chin. Jako potencjalnego kupca wymieniano Alibabę, ale również amerykański eBay.

bDHStvoe

Allegro.pl jest największą platforma e-handlu w Europie Wschodniej. Liczba odwiedzających ją użytkowników sięga 14 mln miesięcznie. Według badania megapanel PBI/Gemius, całą Grupę Allegro odwiedza miesięcznie 18 mln użytkowników.

Koncern z RPA został właścicielem Allegro w 2008 roku. Zapłacił wówczas 1,5 mld euro za brytyjską spółkę Tradus, która była właścicielem Allegro.

bDHStvoy
najważniejsze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(93)
Gość Darek
4 lata temu
Ciekawe czy kupili przez opcje kup teraz czy to jednak była licytacja???
WE
4 lata temu
czzy polska ma jakeis wlasne firmy ? nic dziwnego ze wynagrodzenia stoja na tym samym poziomie od 89 roku skoro wszstkie profity leca za granice a polski pracownik dostaje ochlap
allegrowicz
4 lata temu
a kto z Nas pozwolił sprzedać Nasze Dane osobowe serwisowi allegro.
bDHStvoz
Cinkciarz
4 lata temu
Potwierdza to zasadę, że nasi rodacy mogą co najwyżej, czyścić wychodki, a kapitał i pieniądz robią inni.
18stanley
4 lata temu
Jeżeli Ale-gra "Allegro" się sprzedało nie wiadomo, tak do końca, komu? to olejmy tą "Firmę i zacznijmy tworzyc nową, Polską, firmę, która przejmie sukcesję po tej sparyszawiałej Ale-gra. Pozdrawiam wszystkich, zdroworozsądkowo myślących Polaków. Nie dajmy się kolejnym hienom żądnym władzy i pieniędzy w oszukańczych kupczeniach normalnych obywateli tego świata !!!
...
Następna strona