Notowania

najważniejsze
14.10.2016 14:50

Allegro już sprzedane za 3,25 mld dol.

Jak nieoficjalnie dowiedział się money.pl, serwis Allegro został sprzedany za 3,25 mld dol.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan Kucharzyk/Eastnews)

Serwis Allegro został sprzedany za 3,25 mld dol. To największa transakcja internetowa w Polsce. Nieoficjalnie informacje money.pl zostały już potwierdzone przez nowych właścicieli.

Nowym właścicielem Grupy Allegro jest grupa funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners, o czym pierwszy napisał money.pl

Kwota 3,25 mld dol. to największa transakcja na rynku internetowym w Polsce. Uwzględnia ona również zadłużenie spółki.

Właścicielem Grupy Allegro, do której należy również najpopularniejsza w Polsce porównywarka cen - Ceneo, był do dziś międzynarodowy koncern mediowy Naspers z siedzibą w RPA.

- Allegro to wspaniały biznes. Jest zdecydowanym liderem, świetnie przygotowanym do skorzystania z rozwoju rynku e-commerce dzięki doskonałej platformie technologicznej oraz znakomitej reputacji wśród użytkowników – komentuje nowy właściciel, David Barker, partner w funduszu Cinven.

Richard Sanders, partner w Permira dodaje: głęboko wierzymy, że Allegro obecnie znajduje się w idealnej pozycji, by osiągnąć pełnie korzyści z dalszego rozwoju rynku internetowego oraz mobilnego.

- Połączone doświadczenie Cinven, Permira i Mid Europa dostarczą nam niezrównanej wiedzy i „know-how” w rosnącym sektorze e-commerce oraz technologii biznesowych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy zadowoleni, że otrzymamy od nich wsparcie finansowe oraz dostęp do wiedzy sektorowej w celu dalszego rozwoju – komentuje Przemysław Budkowski, prezes Allegro.

Transakcja podlega standardowym zgodom antymonopolowym.

Spekulacje na temat sprzedaży Allegro krążyły po rynku od miesięcy. To dlatego, że Allegro rośnie wolniej niż inne aktywa koncernu z RPA. Naspers już w połowie roku miał zatrudnić bank Morgan Stanley, żeby doradzał spółce przy tej transakcji, jak informowała agencja Bloomberg. Południowoafrykański koncern chce wycofać się z Europy Wschodniej, bo bardziej zainteresowany jest inwestycjami w Chinach czy Brazylii.

Jeszcze na początku października najpoważniejszym konkurentem dla grupy funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners był CVC Capital Partners wraz z General Atlantic. Według Bloomberga to te dwie grupy funduszy złożyły Naspersowi najkorzystniejsze oferty kupna.

Wcześniejsze plotki mówiły, że Allegro zainteresowane są fundusze private equity i firmy technologiczne z Chin. Jako potencjalnego kupca wymieniano Alibabę, ale również amerykański eBay.

Allegro.pl jest największą platforma e-handlu w Europie Wschodniej. Liczba odwiedzających ją użytkowników sięga 14 mln miesięcznie. Według badania megapanel PBI/Gemius, całą Grupę Allegro odwiedza miesięcznie 18 mln użytkowników.

Koncern z RPA został właścicielem Allegro w 2008 roku. Zapłacił wówczas 1,5 mld euro za brytyjską spółkę Tradus, która była właścicielem Allegro.

Tagi: najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2016

WEczzy polska ma jakeis wlasne firmy ? nic dziwnego ze wynagrodzenia stoja na tym samym poziomie od 89 roku skoro wszstkie profity leca za granice a … Czytaj całość

14-10-2016

Gość DarekCiekawe czy kupili przez opcje kup teraz czy to jednak była licytacja???

14-10-2016

18stanleyJeżeli Ale-gra "Allegro" się sprzedało nie wiadomo, tak do końca, komu? to olejmy tą "Firmę i zacznijmy tworzyc nową, Polską, firmę, która … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (93)