Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
06.02.2017 13:15

Będzie jeszcze trudniej o kredyt. Banki zaostrzają politykę

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu NBP, banki przewidują w I kw. br. zaostrzenie polityki w przypadku kredytów dla firm i mieszkaniowych oraz utrzymanie dotychczasowych zasad w przypadku tych konsumpcyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brian Jackson)

W raporcie "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych" napisano, że z ankiety wynika iż, w IV kwartale 2016 r. banki w niewielkim stopniu zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Ponadto kolejny kwartał z rzędu podwyższyły pozaodsetkowe koszty kredytu.

W ocenie banków zaostrzenie polityki kredytowej było uzasadnione głównie wzrostem ryzyka związanego z kredytowaniem podmiotów z niektórych branż, m.in. węglowej, energii odnawialnej, paliwowej. W IV kwartale 2016 r. banki odczuły spadek popytu na kredyty długoterminowe. Popyt na kredyty krótkoterminowe utrzymał się na podobnym poziomie, jak w poprzednim kwartale.

"Na I kwartał 2017 r. banki przewidują dalsze niewielkie zaostrzanie polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw. Według ankietowanych banków wzrost popytu będzie odczuwany wyłącznie w segmencie kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw oraz kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw" - podano w raporcie.

W przypadku kredytów mieszkaniowych pojedyncze banki złagodziły kryteria ich przyznawania oraz obniżyły pozaodsetkowe koszty kredytu. Zauważono, że banki odczuły wzrost popytu w IV kwartale 2016 r., co uzasadniały głównie wejściem w życie od początku 2017 r. nowych zapisów Rekomendacji S dotyczących podniesienia wysokości wkładu własnego kredytobiorcy. "Banki deklarują zaostrzanie polityki kredytowej w I kwartale 2017 r. oraz oczekują w tym czasie istotnego wzrostu popytu" - wskazał NBP.

Zgodnie z raportem banku centralnego, banki w niewielkim stopniu zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz zmniejszyły maksymalną kwotę kredytu. Drugi raz od ponad trzech lat banki odczuły spadek popytu na kredyty konsumpcyjne. Zdaniem banków wynikał on głównie ze zmniejszenia zapotrzebowania na finansowanie dóbr trwałego użytku.

"Na I kwartał 2017 r. banki przewidują brak istotnych zmian w polityce kredytowej oraz utrzymanie się popytu na dotychczasowym poziomie" - dodano. Jak wynika z informacji NBP, ankietę przeprowadzono na przełomie grudnia 2016 r. i stycznia 2017 r. - wypełniło ją 27 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 88 proc.

Tagi: banki, kredyty, mieszkania, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2017

GłosBardzo dobrze, bo BIK puchnie w szwach od niespłacanych zobowiązań, a Polacy niech się opamiętają. Trzeba zmienić mętalnością w Polsce bo wszyscy … Czytaj całość

07-02-2017

aQQW NORMALNYM kraju powinien funkcjonować TYLKO JEDEN BANK ! Bank Państwowy ! Wszystkie LICHWY won !

07-02-2017

aefsefsdbanki w polsce sa skonczone i kazdy o tym wie podrygi trupa ludzie masowo odwrócili sie od liCHFy najdroższej w całej europie na banksterskich prawach … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (25)