Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Są dane o bezrobociu. Rafalska ma powody do zadowolenia

43
Podziel się:

Stopa bezrobocia według szacunków resortu rodziny i pracy wyniosło w listopadzie 8,2 proc., tyle co w październiku - poinformowała we wtorek minister Elżbieta Rafalska. To najniższy listopadowy wskaźnik od 1991 r.

Są dane o bezrobociu. Rafalska ma powody do zadowolenia
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

Bezrobocie według szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wyniosło w listopadzie 8,2 proc., tyle co w październiku - poinformowała we wtorek minister Elżbieta Rafalska. To najniższy listopadowy wskaźnik od 1991 r.

Rok do roku bezrobocie jest niższe o 1,4 pkt. proc. - podała minister we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie. W listopadzie br. liczba bezrobotnych wyniosła 1 mln 314,8 tys. osób. i była o 215,8 tys. osób niższa niż przed rokiem - spadek o 14,1 proc. Jest 16,2 mln osób pracujących.

Rafalska oceniła, że w porównaniu z danymi z ubiegłego roku sytuacja jest dużo lepsza, pracodawcy poszukując pracownika na rynku pracy muszą mu oferować wyższe wynagrodzenie, ale też lepszej jakości miejsca pracy. "Dobre, trwałe, dobrze płatne miejsca pracy, to są wyzwania dzisiejszego rynku pracy" - podkreśliła.

Minister zaznaczyła, że najniższa stopa bezrobocia jest obecnie w woj. wielkopolskim - 5 proc, a najwyższa w warmińsko - mazurskim 13,9 proc. Największe spadki odnotowano w listopadzie w woj. łódzkim - o 1,1 proc. - 1000 osób; bezrobocie spadało też w woj mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Najwyższy wzrost liczby bezrobotnych był w woj. lubelskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej wyniosła 109,3 tys. - podała minister Rafalska. Oznacza to, że spadła w porównaniu do października o 7,7 tys. czyli o 6,6 proc.

W ocenie szefowej resortu bezrobocie utrzymało się, ponieważ do urzędów pracy wróciła część osób zatrudnionych na czas określony, zakończyły się prace sezonowe m.in. w turystyce, budownictwie i leśnictwie. W końcówce roku kończą się też działania w ramach aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu - wyjaśniła.

Resort liczy na to, że mimo tradycyjnie sezonowego wzrostu wskaźników bezrobocia w tym okresie jeszcze w grudniu stopa bezrobocia utrzyma się na obecnym poziomie - mówił dziennikarzom wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Zaznaczył, że już od stycznia resort będzie uruchamiał środki z Funduszu na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, i liczy na to, ze nie będzie jakiegoś skoku jeśli chodzi o wzrost bezrobocia w trzech miesiącach zimowych.

kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
Kasia
7 lat temu
Zjadliwymi wpisami przeciw pisowi dajecie tylko dowód na to, że wam nie zależy na własnym kraju, ani na dobrobycie obywateli. Cieszycie się jak dzieci z dokopywania pisowi. Pytam się dlaczego powcy nie tworzyli dobrobytu dla wszystkich a dbali tylko o dobrobyt własny i zagranicy. Nam wciskając, że kasa budżetu jest wciąż pusta, że nic nie da się zrobić. Ja takiego rządu jak był przez 8 lat nigdy więcej nie chcę.
Gazeta Wyborc...
7 lat temu
Racja, bezrobocie najniższe od wieków, a dlaczego?, ano dlatego, że daliście patologii 500 złotych na dziecko i całe rodziny nie pracują, bo i po co maja to robić?, babcia, matka, ojciec, wszyscy pieją z zachwytu nad patentem PISu i chwalą projekt, chleją browary w domu, siedzą w smartfonach na kredyt na FB i pokazują środkowy palec pracodawcom. Bo po co pracować, jak Państwo daje więcej niż można zarobić? Byłem ostatnio nad morzem..., piękne widoki, sama patologia w szarych skarpetach i klapkach i matki sikające z dziećmi pod płotami albo pod drzewami!!! Dziekujemy za 500.
Bogna
7 lat temu
spadek bezrobocia
Bogna
7 lat temu
bezrobocie spada?Fakt młodzi ludzie dalej wyjeżdżają z kraju .Jest czym sie chwalic
wowa
7 lat temu
A jaki ma w tym udział pani Rafalska i jej urząd???? żaden.
...
Następna strona