Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce najniższe od 25 lat. GUS podał nowe dane

90
Podziel się:

Ostatni raz z tak niskim bezrobociem w Polsce mieliśmy do czynienia w 1991 roku.

Bezrobocie w Polsce najniższe od 25 lat. GUS podał nowe dane
(Geoff Robinson Photography/REX)

Za nami kolejny miesiąc rekordowo niskiego bezrobocia. W sierpniu odsetek osób bez pracy wyniósł 8,5 procent. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż w lipcu, kiedy osiągnięty wynik był najlepszy od 25 lat.

Ostatni raz z tak niskim bezrobociem w Polsce mieliśmy do czynienia w 1991 roku. Takiego wyniku spodziewał się resort pracy. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynikło, że stopa bezrobocia w sierpniu będzie o 0,1 punktu procentowego niższa niż w lipcu. O tym, że bezrobocie pod koniec roku nie powinno być wyższe niż 8,6 procent mówiła minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Stopa bezrobocia w Polsce w latach 2013-2016

Takiego poziomu spodziewała się również Monika Kurtek. Ekonomistka Banku Pocztowego wyjaśnia, że liczba osób bez pracy spada nie tylko z powodu prowadzonych prac sezonowych w rolnictwie, czy budownictwie. Inne powody to: wyjazd wielu Polaków za granicę oraz czynniki demograficzne. Ekonomistka uważa, że bezrobocie w grudniu wyniesie od 8,6 do 8,7 procent.

Zdaniem eksperta rynku pracy profesora Jacka Męciny, trend spadkowy dotyczący bezrobocia w najbliższych miesiącach powinien się utrzymać. Spodziewa się on, że w końcówce roku bezrobocie wyniesie 8,6 procent.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec sierpnia tego roku wyniosła 1 346,9 tys., wobec 1 361,5 tys. miesiąc wcześniej. W tym samym momencie ubiegłego roku było ich 1 563,5 tys. Z kolei nowo zarejestrowanych bezrobotnych w sierpniu tego roku było 166,8 tys., wobec 161,4 tys. miesiąc wcześniej.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Aneta
6 lat temu
Bezrobocie to fikcja. Właśnie tego doświadczyłam, syn nie zgłosił sie w ustalonym terminie ( zaznaczam ze nie bierze zasiłku) i stracił prawo bycia bezrobotnym!!!! Jakis cyrk!!! I fałszywe dane o bezrobociu. Bezrobocie w Polsce jest o wiele wyższe tylko państwo nas oszukuje. Skoro nie ma pracy, to jak mozna tracić prawo do jej poszukiwania????!
Wioleta
6 lat temu
ja się opiekuję starszymi osobami w Niemczech - praca jest trudna i fizycznie i czasem psychicznie, ale nie wolno się poddawać... pojechałam z inter job i mam legalne zatrudnienie, ZUS, wszystko - zarobki takie jak w Polsce, tylko, że w euro
Jadwiga
6 lat temu
tak się mówi, wszystko ładnie pięknie, tylko że coraz więcej z nas wyjeżdża za chlebem za granicę. Problem w tym, że niestety pośrednicy tylko czekają, żeby Cię oszukać w obcym kraju. ja miałam to szczęście, że wyjechałam z tml professional i mam legalne zatrudnienie - niestety nie każdy trafia na taką dobrą firmę jak ja...
Swinton
6 lat temu
Być może następne 123 tys Polaków i Polek wybrało los emigranta
Iwona
6 lat temu
Zakłamane statystyki.Dlaczego GUS nie napisze ile jest bezrobotnych osób niepełnosprawnych tych co stracili status bezrobotnej osoby,osoby bezdomne. Komu zależy aby tak kłamać
...
Następna strona