Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny w obliczu inflacji. Ceny czosnku wystrzeliły w górę

11
Podziel się:

Kluczowe wskaźniki inflacji w Chinach rosną w najszybszym tempie od sześciu miesięcy - podaje chińska agencja Xinhua. Obawy o wzrost inflacji napędzają rosnące ceny żywności - o 3,7 proc. w październiku w porównaniu do 3,2 proc. we wrześniu.

Chiny w obliczu inflacji. Ceny czosnku wystrzeliły w górę
(pixabay.com)
bEJLIJzF

Przykładem są ceny czosnku. Hurtowe taksy tej popularnej byliny wzrosły w październiku o 90 proc. rok do roku, podczas gdy w tym samym czasie ceny detaliczne poszły w górę o ponad 67 proc. W zestawieniu miesiąc do miesiąca obie ceny skoczyły odpowiednio o 6 i 5 proc.

W październiku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI zakończył pięciomiesięczny okres spadków i wzrósł o 2,1 proc. rok do roku. Natomiast wskaźnik cen dóbr produkcyjnych PPI skoczył o 1,2 proc. rok do roku, co jest największym skokiem od grudnia 2011 r.

Chińscy analitycy spodziewają się, że to wszystko przełoży się na wzrost inflacji w najbliższym czasie. Jaka będzie jego skala jeszcze nie wiadomo. Sporo będzie zależało od cen wieprzowiny, która jest główną napędową wzrostu cen konsumpcyjnych w Państwie Środka.

bEJLIJAi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(11)
stefan
5 lata temu
Dobrze że do słoika z ogórkami się dodaje tylko 2 ząbki:) chyba że ktoś lubi więcej
kaczy karzeł
5 lata temu
To państwo Dudowie będą mieli większe koszty
skolatane pej...
5 lata temu
Po zwyciestwie Trumpa amerykanskie czosnki wykupily w Chinach caly zapas tej przyprawy zeby ukoic skolatane nerwy.
bEJLIJAj
Bob
5 lata temu
W Izraelu panika
Klaudia
5 lata temu
He, he - zdrożeje wyborcza.