Notowania

Drony przegoniły złodziei na kolei. PKP Cargo liczy zyski

Kradzieże ładunków z pociągów i terenów PKP Cargo były mniejsze o 46 proc. rok do roku w 2016 r., m.in. dzięki zastosowaniu dronów - podała spółka. PKP Cargo używa "latających strażników" od 2015 roku i przynoszą coraz lepsze efekty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Kradzieże ładunków z pociągów i terenów PKP Cargo były mniejsze o 46 proc. rok do roku w 2016 r., m.in. dzięki zastosowaniu dronów - podała spółka. PKP Cargo używa "latających strażników" od 2015 roku i daje to coraz lepsze efekty.

Rok temu PKP Cargo podała, że po wprowadzeniu dronów liczba kradzieży spadła w 2015 r. o 55 proc., a ukradziono z pociągów towary o wartości o 65 proc. niższej niż w 2013 r. W ubiegłym roku udało się zapobiec kolejnym kradzieżom i zmniejszono ich wartość o kolejne 46 proc.

Spółka nie podała konkretnych kwot, ale z podanych ponad rok temu informacji można wyliczyć, że jeszcze w 2014 roku skradziono z wagonów PKP Cargo towary o wartości ponad 5 mln zł. Ta kwota zmniejszyła się rok temu do niecałych dwóch milionów złotych rocznie, by teraz spaść o kolejny milion.

Kradzieże z pociągów, czy infrastruktury kolejowej rosły szybko od 2011 roku. W 2012 roku wyliczono, że łączne straty na kolei z tego tytułu to 21 mln zł. Wliczono w to m.in. opóźnienia pociągów, koszty naprawy sieci.

Kradzieże są też zmorą dla samych przewoźników. Z wagonów PKP Cargo znikał węgiel, czy złom o wielomilionowej wartości. Okazało się, że wprowadzenie dronów zredukowało proceder.

- Dzięki innowacyjnym metodom wdrażanym przez PKP Cargo poprawia się bezpieczeństwo ładunków, ale także infrastruktury. Często podczas kradzieży następowało uszkodzenie linii kolejowej, które mogło być niebezpieczne dla transportu. Nowy system monitoringu eliminuje takie zagrożenia, przynosząc wymierne korzyści dla spółki - powiedział zastępca dyrektora Biura Bezpieczeństwa w spółce Mirosław Klepaczewski.

Wskazał jednocześnie, że drony wykorzystywane będą nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa, ale i optymalizacji kosztów.

PKP Cargo podkreśla, że konsekwentnie unowocześnia swoje systemy kontroli i monitoringu przewożonych ładunków oraz infrastruktury. Zintensyfikowano nie tylko pracę patroli SOK, ale także wykorzystano innowacyjne technologie do ochrony mienia i zapewnienia bezpieczeństwa.

Oprócz standardowego monitoringu PKP Cargo korzysta z najnowocześniejszego sytemu skanowania terenu za pomocą m.in. wyprodukowanego przez polską firmę Dron House drona "Bielik", który przekazuje obraz na żywo. Poprzez obserwację w czasie rzeczywistym, służby ochrony mogą reagować na bieżąco i zatrzymywać złodziei na gorącym uczynku.

Dzięki dronom można nie tylko prowadzić monitoring przeciw kradzieżom, ale też sprawdzać stan ogrodzenia, zachowanie zasad BHP przez personel oraz optymalizować składowanie towarów na terenach przewoźnika. Dodatkowo można prowadzić łatwą i szybką inwentaryzację sprzętu, sprawdzanie stanu torów, aktualizować mapy terenów należących do spółki i ich ukształtowania.

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji oraz napraw taboru. Posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (44,1 proc. udziału w rynku według masy i 51,6 proc. według pracy przewozowej w 2016 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

Tagi: drony, pkp cargo, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2017

porachaSkradziony węgiel za 5mln....za 20mln.....heh....ostatnio wypłacono 190mln na 14stki dla górników....zadłużenie holdingu 2 mld.....a co tam, mają … Czytaj całość

07-03-2017

emeryt724Totalna inwigilacja społeczeństwa rozwija się coraz bardziej, zaczynają od "chlubnych" celów niedługo kolej na niewygodnych politycznie.

08-03-2017

manixPrzegonili ale meneli i tych co nie mają zielonego pojęcia o technice jak tego sie pozbyć nad głowami na wszystko jest sposób wczesniej czy później … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)