Notowania

Droższa energia dotknie szpitale. Wydatki w górę o 500 tys. zł rocznie

Nawet 500-600 tys. zł rocznie mogą stracić na podwyżkach cen prądu szpitale. - Rosną pensje, rosną koszty usług, teraz także media. A NFZ nie bierze tego pod uwagę - narzekają dyrektorzy polskich placówek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fot. Monkpress)

Jak informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna", pół miliona zł rocznie to wzrost wydatków w średniej wielkości szpitalach. Te większe muszą się liczyć z jeszcze większymi podwyżkami.

Na przykład Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich musi się liczyć z podwyżkami rzędu 40 proc. Dziś na prąd wydaje około 550 tys. zł i we wtorek szefostwo szpitala ma negocjować z dostawcą energii.

- Nie przewidywaliśmy takiego wzrostu, to spory wydatek - mówi "DGP" Mariusz Nowak, dyrektor placówki.

Podobne podwyżki czekają nie tylko szpitale publiczne, ale również te prywatne. - Tomografy, nagrzewnice, klimatyzacja, blok operacyjny. To zużywa bardzo dużo energii - mówi Robert Zawadzki, wiceprezes spółki Magodent.

Zobacz też: Nawet co setny lek w Polsce to podróbka. Eksperci ostrzegają

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, dostawy i usługi to spora część wydatków polskich szpitali. Wszystkie wymagalne zobowiązania wyniosły w połowie 2018 roku 1,53 mld zł, podczas gdy właśnie dostawy to 1,42 mld zł. A całkowite zadłużenie sięga już prawie 12 mld zł.

Rośnie też presja płacowa w szpitalach. Jak podkreśla dyrektor szpitala w Lublińcu Barbara Szubert, jeszcze niedawno pensje stanowiły 75 proc. przychodów. Po obiecanych przez resort zdrowia podwyżkach wskaźnik ten rośnie do 85 proc.

A transfery z NFZ wcale nie rosną. Resort zdrowia przyznaje, że zadłużenie rzeczywiście rośnie, ale podobnie jak przychody. Pomóc może jednak nowelizacja tegorocznego budżetu. Ma ona dosypać do kasy Funduszu nawet 1,8 mld zł. "Środki mogą być wydatkowane w celu pokrycia planowanych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej" - napisali autorzy nowelizacji.

To druga taka kroplówka dla NFZ w tym roku. W połowie roku była to kwota 1,3 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl*

Tagi: ceny prądu, szpitale, prąd, energia, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2018

xxxSmutne ale prawdziwe nasza służba zdrowia to bankrut dzięki dziwnemu tworowi jakim jest nfz jakim prawem ludzie z nfz decydują o naszym życiu tak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)