Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

500+ wzmocnił gospodarkę? Szydło: dobre wyniki to efekt programu

63
Podziel się:

- Dane o gospodarce w I kwartale są niezwykle optymistyczne - uważa premier Beata Szydło.

500+ wzmocnił gospodarkę? Szydło: dobre wyniki to efekt programu
(Jacek Dominski/REPORTER)

Jej zdaniem duży udział we wzroście PKB ma konsumpcja, a zwiększona konsumpcja wynika z realizacji programu 500+.

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oczekiwali, że w I kwartale gospodarka urosła o 3,9 proc. rok do roku. Więcej o wynikach polskiej gospodarki przeczytasz w money.pl.

- Te wyniki gospodarcze są niezwykle optymistyczne, cieszymy się z nich, to jest duży sukces - 4 proc. - powiedziała Beata Szydło we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu.

Zwróciła uwagę na pozostałe wskaźniki za pierwszy kwartał, np. dotyczące eksportu. Poinformowała przy tym, że poprosi na najbliższym posiedzeniu rządu wicepremiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, żeby przedstawili szczegółową informację na ten temat.

- Polska gospodarka świetnie się rozwija, są nie tylko bardzo dobre wyniki, nie tylko dobra perspektywa, ale również (...) jest duże zainteresowanie współpracą gospodarczą z Polską i to jest naprawdę bardzo, bardzo dobra wiadomość - powiedziała.

Podziękowała przy tym całemu rządowi za pracę, zaznaczając, że "ten okręt gospodarczy" prowadzi wicepremier Morawiecki razem z ministrami, którzy zasiadają w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

- Nie zapominajmy, że duży procent w tym wzroście ma konsumpcja, a konsumpcja to jest przede wszystkim 500+; ta zwiększona konsumpcja, a więc to, na co czekaliśmy. Na początku, kiedy program 500+ został wprowadzony, były obawy, czy się rzeczywiście przełoży na wzrost konsumpcji. W tej chwili już widzimy po tych wynikach - i końcówki ubiegłego roku, i I kw. tego roku - że są bardzo dobre - powiedziała.

Premier podkreśliła bardzo duży sukces Ministerstwa Finansów kierowanego przez Mateusza Morawieckiego, który polega na tym, że udało się uszczelnić system VAT. Wskazała, że dochody z tego podatku nie wypływają do szarej strefy, ale wpływają do budżetu.

- To jest duża zasługa także pana ministra Ziobro, który przygotował też odpowiednie regulacje prawne, poprzedniego ministra finansów Pawła Szałamachy, pana ministra Mariana Banasia, który odpowiada za nową administrację skarbową - mówiła szefowa rządu.

Dodała, że podziękowania należą się też przedsiębiorcom - "tym wszystkim, którzy tworzą miejsca pracy, prowadzą firmy, zakładają nową działalność, kontynuują działalność, którą już wcześniej założyli".

- To jest sukces naprawdę nasz wspólny i powinniśmy się cieszyć wszyscy, wszyscy Polacy, bo dobre wyniki, wskaźniki gospodarcze przekładają się na lepsze życie wszystkich Polaków i to jest nasz cel, priorytet. Po to wprowadziliśmy zmiany w prawie, będziemy jeszcze to kontynuowali, po to realizujemy Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, po to wprowadzamy te zmiany, które mają ułatwiać przedsiębiorcom funkcjonowanie - mówiła szefowa rządu.

Podkreśliła, że dziś zaczynamy odczuwać efekty zmian, które polski rząd przygotował właśnie po to, aby Polska szybciej się rozwijała. Przypomniała też rekordowo niskie bezrobocie. - Cieszmy się wszyscy, bo to jest nasz wspólny sukces. Polska gospodarka rozwija się coraz szybciej i to jest sukces wszystkich Polaków - podsumowała premier.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(63)
Toni
5 lata temu
[QUOTE] duży procent w tym wzroście ma konsumpcja, a konsumpcja to jest przede wszystkim 500+ [/QUOTE] Zatem Nobel z ekonomi murowany ! Jak sie bedzie dokladalo kolejne 500+ to Polska wkrotce zakasuje najwieksze ekonomie swiata. Ekonomiczne perpetum mobile zostalo nareszcie wynalezione !
osa
5 lata temu
Co się stanie, gdy braknie kasy wypracowanej za czasów PO.
inny
5 lata temu
Mierny z ciebie ekonomista klamliwa kobieto! Madrzy ludzie uciekają za granicę a patologii i ukraińcom dać 500 i oto cel realizacjii programu he,he komu ta ściema???
bunga bunga
5 lata temu
,, rządzących wychłostać ''polecam za wzrost cen zamiast pensji i emerytrur i powtórkaę z rozrywki znowu stajemy się biedakami pracujacymi ..... Czy my nie mozemy mieć u władzy ludzi odpowiedzialnych za Polskę ? od 30 lat tylko wzrost cen i oszukiwanie pracowników na wypłatach i emeryturach a niech ich wszystkich .........
agg
5 lata temu
Tak 4% wzrost gospodarczy to zasługa 500+, a 6% wzrost Rumunii, 5,7% wzrost Estonii, 4,7% wzrost Czech, Czy 5,8% wzrost Łotwy, to zasługa nie wprowadzenia 500+ w tych krajach.
...
Następna strona