Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Enea kupiła elektrownię od Francuzów. Zapłaci ponad 1,2 mld zł

Enea kupiła elektrownię od Francuzów. Zapłaci ponad 1,2 mld zł

Fot. wikimedia/Petr Štefek CC-SA 3.0

Enea kupiła 100 proc. akcji francuskiej Engie Energia Polska, piątego największego producenta energii w Polsce. To do niej należała elektrownia w Połańcu o mocy ponad 1,8 GW.

Zarząd Enei podał w komunikacie że we wtorek nabył 100 proc. akcji Engie Energia Polska, za wstępną cenę 1 mld 264 mln 159 355 zł.

Enea podkreśliła, że wstępna cena będzie podlegać rewizji ze strony spółki i ewentualnym korektom, na zasadach opisanych w umowie warunkowej sprzedaży 100 proc. akcji EEP z Engie International Holdings B.V. z dnia 23 grudnia 2016 r., zgodnie ze standardami rynkowymi w tego typu transakcjach.

"Akcje zostały nabyte w głównej mierze ze środków własnych spółki, w tym ze środków pozyskanych w ramach pierwszej publicznej emisji, a także emisji obligacji przeprowadzonej w ramach programu gwarantowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego" - napisano we wtorkowym komunikacie Enei.

"Przejęcie kontroli nad EEP wpisuje się w strategię rozwoju grupy kapitałowej Enea w perspektywie do 2030 roku. Inwestycja przyczyni się do integracji opartego o własny surowiec, efektywnego kosztowo i operacyjnie, obszaru wydobywczo - wytwórczego Kozienice - Bogdanka - Połaniec" - dodano.

W końcu zeszłego roku Enea podpisała z Engie International Holdings warunkową umowę kupna 100 proc. akcji Engie Energia Polska. Wartość przedsiębiorstwa Engie Energia Polska, z pominięciem zadłużenia i gotówki w spółce, uzgodniono na ok. 1,07 mld zł.

Pod koniec lutego zarząd Enei informował o zrzeczeniu się przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych prawa pierwokupu gruntów rolnych będących przedmiotem transakcji. Był to ostatni z czterech warunków zawieszających podpisanej 23 grudnia ubiegłego roku umowy warunkowej na zakup. Wcześniej uzyskano zgodę Ministra Energii i zgodę prezesa UOKiK na koncentrację. Została również przeprowadzona konwersja długu Engie Energia Polska wobec podmiotów z grupy Engie na kapitał w Engie Energia Polska.

Węglowa elektrownia Połaniec położona jest we wsi Zawada koło Połańca w woj. świętokrzyskim. Ma moc 1811 MW brutto, składa się z ośmiu bloków energetycznych o mocy 225 MW każdy. W 2013 roku zbudowano tam blok opalany biomasą.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Dogen
2017-10-13 21:08
Jeszcze mnie interesuje za ile Francuzi weszli w posiadanie tej elektrowni wcześniej. I kiedy zostanie wykonany wyrok na tych co im ją sprzedali wtedy.
Obudził się
2017-10-13 18:55
wisniewski - jak mu jaja przybili do deski !!!
Ludzie kochani !!
2017-10-13 18:34
Coś tu pachnie łajnem. Najpierw sprzedali dojną krowę zagranicy / Francuzi to ostatni oderwani od cyca w Połańcu / a teraz zadojoną , wykończoną i do remontu krowę, za ciężkie pieniądze jeszcze odkupują i przeznaczają na ubój. Bo taki los czeka ten zakład...Inaczej trzeba będzie tam wpompować następne ratunkowe miliardy !!!
Pokaż wszystkie komentarze (67)