Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Etykiety na sprzęcie AGD. Unia Europejska zmienia część informacji na naklejkach

6
Podziel się

Wygląd etykiet na sprzętach elektronicznych już niebawem się zmieni. Wszystko przez decyzję Unii Europejskiej. Informacje mają być bardziej przejrzyste, zwłaszcza w kwestii "efektywności energetycznej" sprzętu AGD. Dotychczasowe kategorie z plusami mają być zastąpione bardziej przejrzystą skalą od A do G.

Etykiety na sprzęcie AGD. Unia Europejska zmienia część informacji na naklejkach
(Id1337x/pubilc domain)
bEqTXejV

Do 2020 roku na sprzętach AGD zamiast skali A+, A++ i tak dalej, pojawią się oznaczenia od A do G. Mają one w czytelny sposób pokazywać klasę efektywności energetycznej danego modelu produktu i całkowitą konsumpcję energii w skali rocznej.

Utrzymany zostanie wygląd etykiet i ich kolor, od ciemnozielonego po czerwony. A jeśli w przypadku niektórych produktów niedozwolone będą najgorsze klasy energetyczne F i G, zostaną one oznaczone na szaro.

Na pełne wprowadzenie nowej skali oznaczeń ma być maksymalnie sześć lat plus dodatkowo półtora roku na pojawienie się etykiet w sklepach. Wcześniej nowe etykiety pojawią się na zmywarkach, lodówkach czy pralkach. Za 15 miesięcy zaczną obowiązywać te przepisy.

bEqTXejX

Obecnie większość sprzętów na rynku spełnia wymagania klasy A, ustanowione w 2010 roku. Dlatego, by doprecyzować efektywność energetyczną produktu, do oznaczeń zaczęto dodawać plusy. Dziś 25 proc. produktów na rynku UE znajduje się na szczycie skali A, a 50 proc. - w dwóch najwyższych skalach efektywności A i B.

Już niebawem na sprzęcie nie zobaczymy takich etykiet
źródło: Cecedpolska/Wikipedia.org/CC BY-SA 3.0

Teoretycznie więc większość gospodarstw domowych w UE korzysta ze sprzętu o najwyższej efektywności energetycznej, co nie oznacza, że wszystkie te sprzęty są jednakowo energooszczędne.

bEqTXekd

Badania konsumenckie wskazują, że obecnie około 85 proc. Europejczyków, kupując sprzęt, kieruje się informacją o tym, ile zużywa on energii.

bEqTXeky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Obywatel
5 miesięcy temu
Rząd wprowadza pod Unię ale aborcją, tabletka dzień PO czy rozdział kościoła czy wolność już nie koniecznie
AsteriX
4 lata temu
wszystko energo oszczędne a ceny energii idą w góre....
ed
4 lata temu
bo to zęby ciemny afrykański lud zrozumiał
bEqTXekz
Zenek
4 lata temu
Europrzygłupy znowu wymyśliły sztukę dla sztuki.Niech najpierw walną baranka w ścianę zanim coś głupiego wymyślą,puste łby.
Sebastian
4 lata temu
oh oh ... to takie ważne szczególnie w dzisiejszych czasach gdy od tej informacji zależy nasze życie ... dzięki UNIO EUROPEJSKA .... jesteś wspaniała , jak Ty o nas biednych robaczków dbasz ... OH OH ..