Notowania

Jeronimo Martins notuje słabą sprzedaż. Coraz mniej kupujemy w dyskoncie

Maleją też zyski właściciela dyskontu. Portugalska spółka Jeronimo Martins zanotowała tu spadek sięgający ponad 20 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech TRACZYK/East News)

O ponad jedną piątą spadł zysk właściciela Biedronki w 2014 roku. Tylko w ostatnim kwartale netto Jeronimo Martins zarobiło o ponad jedną trzecią mniej niż rok wcześniej. Portugalska spółka opublikowała roczne sprawozdanie. Nie ma w nim zbyt wielu powodów do optymizmu dla inwestorów.

301,7 mln euro netto zarobiło Jeronimo Martins w ostatnim roku. Oznacza to spadek o 21,1 proc. Jeszcze rok wcześniej spółka miała zysk zbliżający się do 400 mln euro. Katastrofą okazał się ostatni kwartał. Analitycy giełdowi liczyli, że JM zarobi w nim ok. 85 mln euro. Ostateczny wynik okazał się o 20 mln niższy, co oznacza że rok do roku spadł aż o 36,5 proc.

Pedro Soares dos Santos, prezes JM, złożył jednak obietnicę odzyskania wzrostu sprzedaży liczonej wskaźnikiem Like-for-Like (LfL, sprzedaż w sklepach istniejących co najmniej rok). To właśnie on pokazuje czy w danej sieci handlowej kupujemy coraz częściej i więcej. Jeszcze dwa-trzy lata temu LfL największej w Polsce sieci handlowej potrafił urosnąć o 10-12 proc. Teraz jest na minusie. W całym roku spadł o 0,8 proc.

Mimo wszystko właściciel Biedronki cały czas zwiększa sprzedaż. W zeszłym roku sięgnęła ona już 12,68 mld euro. To wzrost o 7,2 proc. Jak to możliwe? Jest to bowiem wynik inwestowania w nowe sklepy. Na koniec roku sieć liczyła już 2587 dyskontów - to wzrost o 194 rok do roku. Dzięki temu sprzedaż Biedronki wzrosła do 8,43 mld euro, czyli o 9,5 proc. Do tego Jeronimo Martins w Polsce dokłada jeszcze 87 mln euro sprzedaży w sieci drogerii Hebe.

Co sprawia problemy Biedronce?

- _ Miniony rok stał pod znakiem wyższej niż oczekiwano deflacji cen żywności w Polsce i Portugalii. Grupa zwiększyła sprzedaż o 851 mln euro _ - napisał w komentarzu do raportu rocznego Pedro Soares dos Santos, prezes JM.

Sprzedaż w poszczególnych sieciach Jeronimo Martins

Słabszymi danymi Jeronimo Martins rozczarowuje od około dwóch lat. W tym czasie kurs akcji spółki spadł z poziomu 18 euro do nawet 7 euro. Obecnie oscyluje w granicach 10 euro. Po czwartkowej publikacji wyników rocznych inwestorzy zareagowali neutralnie, a spółka zanotowała symboliczny wzrost kursu.

Poza naszym krajem spółka ma też w Portugalii sieć supermarketów Pingo Doce oraz hurtowni typu cash&carry Recheio. Od dwóch lat inwestuje także w Kolumbii, gdzie wdraża wzorowany na Biedronce model sieci dyskontowej o nazwie Ara.

Tagi: Biedronka, jeronimo martins, wyniki roczne, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz