Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisję Trójstronną zastąpi Rada Dialogu Społecznego. Związki i pracodawcy mają wspólny projekt

0
Podziel się:

Przygotowany projekt mówi o zasadach: współpracy partnerów i strony rządowej, solidarności społecznej i partycypacji w zakresie stosunków zatrudnienia.

Komisję Trójstronną zastąpi Rada Dialogu Społecznego. Związki i pracodawcy mają wspólny projekt
(Miłosz poloch / Reporter)

Eksperci związków zawodowych i organizacji pracodawców uzgodnili wspólny tekst projektu ustawy, która ma zastąpić Komisję Trójstronną nowym ciałem - Radą Dialogu Społecznego. W poniedziałek liderzy tych organizacji mają rozmawiać o projekcie z ministrem pracy.

O zakończeniu prac poinformowała na stronie internetowej Forum Związków Zawodowych koordynująca prace ekspertów doradca społeczno-prawny FZZ Anna Grabowska.

_ Jest projekt, ma być przekazany w poniedziałek na ręce ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza _ - powiedział Jeremi Mordasewicz z Lewiatana.

Grabowska poinformowała, że zapisy projektu regulują zasady prowadzenia dialogu i zakładają utworzenie Rady Dialogu Społecznego - na poziomie krajowym i Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego.

_ Przygotowany projekt mówi o zasadach: współpracy partnerów i strony rządowej, solidarności społecznej i partycypacji w zakresie stosunków zatrudnienia. Przewiduje równowagę wszystkich stron dialogu, w tym strony rządowej _ - dodała Grabowska.

Zgodnie z projektowanymi zapisami na czele Rady mają stać naprzemiennie liderzy organizacji partnerów społecznych. Rada ma dysponować własnym budżetem i przeznaczać go m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac. Ma również opiniować założenia strategii i projektów aktów prawnych, ale także inicjować proces legislacyjny - wyjaśniła doradca ds. społeczno-prawnych FZZ.

W projekcie, uzgodnionym na poziomie ekspertów wszystkich organizacji, sprecyzowano terminy przebiegu konsultacji społecznych Rady, zasady przyjmowania stanowisk Rady. Związki i pracodawcy chcą, by dialog społeczny był jawny dla opinii społecznej.

Podobne zasady mają obowiązywać również w radach wojewódzkich - dodała.

Jak poinformowała Grabowska, kilka zapisów projektu przyjęto w wariantach do dalszych uzgodnień - już w ramach prac ze stroną rządową. Niektóre kwestie o charakterze bardziej technicznym pozostawiono do zapisania w regulaminie Rady i regulaminach Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego - wyjaśniła ekspert FZZ.

Mordasewicz powiedział, że są to różnice, które nie uniemożliwiają dojścia do porozumienia. Przed przekazaniem dokumentu ministrowi nie chciał mówić o jego szczegółach.

W poniedziałek w ministerstwie pracy odbędzie się spotkanie z liderami central związkowych i organizacji pracodawców o przyszłości dialogu społecznego i uzgodnionym w dialogu autonomicznym projekcie nowej ustawy. Spotkanie zostało zaplanowane podczas debaty o przyszłości dialogu społecznego, która odbyła się 7 stycznia u prezydenta Bronisława Komorowskiego. Minister zaprosił wtedy przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych na dalsze rozmowy.

Resort podał, że spotkanie biedzie zamknięte, a udział w nim potwierdzili liderzy central związkowych NSZZ _ Solidarność _, OPZZ, Forum Związków Zawodowych. Obecność zadeklarowali również Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club.

Od końca czerwca 2013 r. spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej. Związki zawiesiły swój udział, bo uznały, że dialog jest pozorowany, bo ich postulaty nie są brane pod uwagę. Pod koniec października 2013 r., po przeprowadzonym we wrześniu 2013 r. ponad stutysięcznym proteście na ulicach Warszawy, na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego związkowcy zgłosili pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym. Później własny projekt przygotowali pracodawcy.

Obecny dokument jest efektem wspólnych prac ekspertów nad obiema propozycjami. Rząd czekał na wspólne uzgodnienia w tej sprawie, ale resort pracy sygnalizował, że pracował te nad własnym rozwiązaniem.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)