Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyt we frankach. Sprawdź, gdzie jest najwięcej zagrożonych kredytobiorców

0
Podziel się:

Wysokie nasycenie kredytami walutowymi występuje nie tylko w zamożnych powiatach i miastach, ale również na...

Kredyt we frankach. Sprawdź, gdzie jest najwięcej zagrożonych kredytobiorców
(EastNews/Łukasz Szelemej)

Najwięcej osób posiadających kredyty mieszkaniowe we franku szwajcarskim, w przeliczeniu na 100 mieszkańców, mieszka w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, ale również w Lubinie, Policach i w Bielsku Białej. Najmniej kredytów hipotecznych w tej walucie (poniżej 2 proc.) zaciągnęli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej. Wyjątkiem w tej części kraju są Ryki, Lesko, Puławy i Świdnik. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, mieszkańcy Polski północnej i zachodniej, zaciągają stosunkowo najwięcej kredytów mieszkaniowych.

_ - Poznań, Wrocław, Warszawa, Kraków i Trójmiasto to aglomeracje, w których kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim ma od 15 do 20 na 100 mieszkańców z Pokolenia X (osoby w wieku 32 - 46 lat) oraz od 6 do 9 na 100 mieszkańców powyżej 18 roku życia. Wyższe nasycenie kredytami walutowymi występuje jednak nie tylko w zamożnych powiatach Polski, ale również na Warmii i Mazurach - w powiatach o niskich przeciętnych dochodach i relatywnie wyższym bezrobociu - _mówi prof. Waldemar Rogowski, ekspert Biura Informacji Kredytowej.

We wschodniej i centralnej Polsce (poza aglomeracjami warszawską i łódzką), kredyty we frankach ma maksymalnie dwa procent dorosłych mieszkańców. Być może ich liczba jest jeszcze mniejsza, ponieważ mieszkańcy Polski powiatowej nabywają mieszkania w dużych miastach, w zestawieniu natomiast mogą być traktowani jako mieszkańcy powiatów, które w przyszłości zamierzają opuścić.

W większości dużych aglomeracji nasycenie kredytami walutowymi sięga 9 proc. liczby dorosłej ludności.

Kredytobiorców frankowych z pokolenia X, na które przypada 65 proc. _ frankowiczów _ i 72 proc. wartości kredytów, najwięcej mieszka w największych miastach Polski (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i w Trójmieście).

Najmniej osób z pokolenia X posiadających kredyt we franku mieszka w południowo - wschodniej Polsce.

Udział osób z kredytem we frankach w stosunku do ogółu dorosłych Polaków w danym mieście. Przykład: w Warszawie 7,6 proc. dorosłych ma kredyt we frankach. Udział osób z pokolenia X z kredytem we frankach w stosunku do osób z pokolenia X w danym mieście. Przykład: w Warszawie 18,6 proc. osób z pokolenia X ma kredyt we frankach w stosunku do ogółu osób z pokolenia X w tym mieście. Województwo Powiat
Źródło: BIK
7,60% 18,60% MAZOWIECKIE WARSZAWA
6,30% 15,60% POMORSKIE GDAŃSK
6,80% 15,20% WARMIŃSKO-MAZURSKIE OLSZTYN
6,10% 14,60% DOLNOŚLĄSKIE WROCŁAW
5,50% 13,50% WIELKOPOLSKIE POZNAŃ
5,50% 12,60% ZACHODNIOPOMORSKIE SZCZECIN
4,60% 11,20% MAŁOPOLSKIE KRAKÓW
5,00% 10,90% LUBUSKIE ZIELONA GÓRA
4,80% 10,40% OPOLSKIE OPOLE
4,20% 10,10% KUJAWSKO-POMORSKIE BYDGOSZCZ
3,60% 8,40% LUBELSKIE LUBLIN
3,50% 8,30% PODKARPACKIE RZESZÓW
2,80% 6,70% ŁÓDZKIE ŁÓDŹ
2,90% 6,60% ŚWIĘTOKRZYSKIE KIELCE
2,50% 6,30% ŚLĄSKIE KATOWICE
2,60% 6,10% PODLASKIE BIAŁYSTOK

Dziś w Ministerstwie Finansów odbędzie się konferencja prasowa ministra Mateusza Szczurka oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Adam Jassera.

UOKiK przedstawi ranking banków i efekty działań dotyczących monitorowania postępów w realizacji zobowiązań banków wobec _ frankowiczów _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)