Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. Petro Poroszenko wypowida wojnę wpływowym oligarchom

0
Podziel się

Od 1991 roku wielki biznes przejął kontrolę nad formalnie państwowymi zakładami przemysłowymi, czerpiąc z nich zyski

Kryzys na Ukrainie. Petro Poroszenko wypowida wojnę wpływowym oligarchom
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)
bDJgkzDp

Petro Poroszenko zapowiada zmniejszenie wpływu oligarchów na władzę. Prezydent Ukrainy podkreśla, że powinni oni przestrzegać prawa, jak wszyscy inni obywatele.

Od 1991 roku wielki biznes przejął kontrolę nad formalnie państwowymi zakładami przemysłowymi, czerpiąc z nich zyski. Oligarchowie, wykorzystując korupcję, ustawiają przetargi ogłaszane przez władze i otrzymują dopłaty z budżetu do nierentownych zakładów. Oligarchowie wykorzystują także swoje majątki do wpływu na polityków, między innymi, finansując partie polityczne, które później reprezentują w parlamencie ich interesy.

Teraz prezydent Petro Poroszenko zapowiada, w wywiadzie udzielonym telewizyjnej Piątce, że to się zmieni. Zaznacza, że oligarchowie muszą zacząć działać zgodnie z prawem, zasadami obowiązującymi wszystkich obywateli: płacić podatki, przejrzyście konkurować, przestrzegać prawa i nie mieć przywilejów.

bDJgkzDr

W zeszłym miesiącu prezydent pozbawił stanowiska gubernatora, oligarchę Ihora Kołomojskiego. Władze starają się też odzyskać kontrolę nad UkrNaftą, którą kontroluje ten biznesmen. Proces jest jednak długi i świadomie opóźniany, według mediów, między innymi, przez najwyższych rangą członków rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Poroszenko szykuje Ukraińców na najgorsze Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w poniedziałek, że nie można oczekiwać napływu inwestycji zagranicznych do jego kraju, póki trwa wojna, jednak zapewnił, że władze mają środki na obronę przed agresorem.
Mobilizacja armii obejmie 100 tys. Ukraińców Według ministerstwa obrony w 2015 r. poborem może zostać objętych ponad 100 tysięcy osób.
bDJgkzDS
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)