Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małe dwa pokoje. Nowy trend na rynku

36
Podziel się:

Choć sytuacja na rynku mieszkaniowym stale poprawia się, ceny mieszkań nadal bywają zaporowe, np. dla młodych osób, które nie mają ani dużego wkładu własnego, ani wysokiej zdolności kredytowej. Dla takich klientów deweloperzy przygotowali specjalną ofertę: dwupokojowe mieszkania o małej powierzchni (do 40 mkw).

Małe dwa pokoje. Nowy trend na rynku
bEKbpiUR

W ramach analiz rynku nieruchomości zwykle wyróżnia się kategorie lokali dotyczące liczby pokoi (M1, M2, M3 itd.) oraz metrażu (np. do 40 mkw., 41 mkw. - 60 mkw.). Znacznie rzadziej są analizowane takie grupy jak mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 40 mkw. Według danych portalu RynekPierwotny.pl tego typu mieszkania stanowią dość istotny element rynku. Informacje RynekPierwotny.pl wskazują, że w samej Warszawie pod koniec II kw. 2018 r. deweloperzy oferowali ponad 1200 bardzo małych mieszkań dwupokojowych.

Zobacz: Innowacyjne start-upy mogą rozwiązać problem smogu w Polsce

bEKbpiUT

Kompaktowe M2 stanowiły około 5,7 proc. łącznej oferty stołecznych inwestorów. Wynik Warszawy nie był jednak wysoki w porównaniu do analogicznych wartości z Krakowa (8,1 proc.) oraz Gdańska (7,8 proc.). W tych dwóch miastach odnotowano najwyższy udział małych mieszkań dwupokojowych.

Pod koniec II kw. 2018 r. zupełnie inną specyfiką cechował się rynek poznański oraz łódzki. Na terenie Łodzi i Poznania małe „dwa pokoje” stanowiły odpowiednio 4,4 proc. oraz 4,0 proc. oferty deweloperskiej. Niechęć mieszkańców Łodzi do zakupu małych M2 mogła wynikać z dobrej dostępności cenowej metrażu. Natomiast w przypadku Krakowa spore znaczenie prawdopodobnie ma niekorzystna relacja pomiędzy cenami mieszkań oraz poziomem wynagrodzeń. Trudniejsze jest wskazanie uwarunkowań wpływających na popularność kompaktowych „dwójek” w pozostałych metropoliach. Nie ulega jednak wątpliwości, że deweloperzy dostosowują się do preferencji swoich klientów.

rynekpierwotny.pl

bEKbpiUZ

Kawalerki nadal są poważną konkurencją dla kompaktowych M2

Dość duża popularność małych mieszkań dwupokojowych wynika z faktu, że takie lokale dobrze wpisują się w potrzeby osób nieposiadających funduszy na zakup "M" o typowej powierzchni (45 mkw. - 55 mkw.) i jednocześnie potrzebujących dwóch pokoi (np. ze względu na wychowywanie dziecka). Nie można ukryć, że kompaktowe dwa pokoje są oferowane głównie w dzielnicach interesujących dla mniej zamożnych klientów firm deweloperskich. Chętnie wybierają je młode rodziny.

Warto zdawać sobie sprawę, że pomimo popularności małych mieszkań dwupokojowych, tradycyjne kawalerki nadal stanowią ważny element oferty firm deweloperskich. Zgodnie z danymi portalu RynekPierwotny.pl, pod koniec II kw. 2018 r. udział M1 na terenie metropolii wynosił: Warszawa - 10,4 proc.; Kraków - 11,8 proc.; Łódź - 15,3 proc.; Wrocław - 11,3 proc.; Poznań - 10 proc.; Gdańsk - 6,8 proc.

bEKbpiVa

Nietrudno zauważyć, że tylko w Gdańsku kawalerki (o dowolnej powierzchni) oraz małe mieszkania dwupokojowe liczące do 40 mkw. cechowały się zbliżonym udziałem rynkowym. Na terenie pozostałych metropolii różnice były znaczące. Jako przykład można wymienić Łódź (udział M1 - 15,3 proc., udział małych M2 - 4,4 proc.). Kawalerki mają swoje zalety np. brak dodatkowych ścian, które zawsze zabierają trochę cennej przestrzeni.

Zdaniem analityków portalu RynekPierwotny.pl na popularność nowych kawalerek dodatnio wpływa zróżnicowanie powierzchni takich lokali. Można spotkać zarówno M1 liczące sobie 25 mkw., jak i mieszkania jednopokojowe o powierzchni wynoszącej 40 mkw. W przypadku małych lokali dwupokojowych, nie mamy do czynienia z takim zróżnicowaniem rozmiaru. Ze względów konstrukcyjnych oraz praktycznych (rozmiar mniejszego pokoju), deweloperzy nie budują M2 mniejszych niż 30 mkw. - 32 mkw. Właśnie dlatego osoba szukająca naprawdę małego lokum od dewelopera, w praktyce będzie skazana na M1. Ta sama zasada dotyczy rynku wtórnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKbpiVu
budownictwo
wiadomości
KOMENTARZE
(36)
Alex
3 lata temu
[QUOTE] Małe dwa pokoje. Nowy trend na rynku [/QUOTE] Trochę tak, jak masło.Kostka 160g a cena ta sama, co dawniej 200.Nie dawajcie się nabierac.To "nowy produkt" deweloperów.
Jerzy
3 lata temu
Autor artykułu nie wie o czym pisze, M-1 to kawalerka,M-2 to pokój z kuchnią,M-3 to dwa pokoje
kasia
3 lata temu
Mieszkania będą coraz mniejsze z kilku powodów: 1. Są coraz droższe, a Polacy są biedni. 2. Coraz więcej pracujemy, coraz dalej dojeżdżamy do pracy, coraz dlużej stoimy w korkach = do domu przyjeżdżamy tylko przespać się. Życie toczy się w pracy i poza domem. A po co komu 100 metrowa sypialnia. 3. Rośnie liczba ludzi samotnych. I wcale nie chodzi tylko o singli, ale m.in. o wdowy i wdowców (rak i inne choroby nie pozwalają pożyć), o ludzi których dzieci wyemigrowały za granicę zostawiając rodziców samych w Polsce, itp. Po co takim osobom wielkie mieszkania? Taki człowiek i tak wykorzystuje głównie kuchnię, łazienkę i jeden pokoik. I ostatnia sprawa - nie każdy chce mieć wielkie mieszkanie. Są ludzie którzy wolą pieniądze przeznaczyć na podróże, nowe doświadczenia, ciekawe życie, a nie na płacenie raty kredytu i rachunków za wielkie mieszkanie.
bEKbpiVv
Kobieta pracu...
3 lata temu
Nowe budownictwo to kurniki za miliony monet. Niech deweloperzy sami sobie w takich mieszkają. Nie wiem jak trzeba być zdesperowanym by decydować się na takie klitki. Jak tu myśleć o założeniu rodziny?
xxx
3 lata temu
W nieroby w ramach mieszkania + dostają po 3 pokoje 60 m za darmo za nic nie muszą płacić.
...
Następna strona