Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MFW zaskakuje nowymi prognozami dla świata

0
Podziel się:

Fundusz ujawnia, kiedy światowa gospodarka przyśpieszy. Wskaźniki dotyczące Polski są bardzo korzystne.

MFW zaskakuje nowymi prognozami dla świata
(reynermedia / Flickr (CC BY 2.0))

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje w 2016 r. wzrost światowej gospodarki o 3,8 proc., wobec 3,5-proc. wzrostu, prognozowanego na 2015 r. - wynika z zaprezentowanego w środę raportu World Economic Outlook. Także wskaźniki dotyczące Polski są bardzo korzystne - wynika z raportu. Polska gospodarka w tym roku jeszcze bardziej przyśpieszy - czytamy w dokumencie.

Prezentujący na środowej konferencji w NBP pierwszą część raportu Aqib Aslam z MFW wskazał, że prognozy dla gospodarki świata są coraz lepsze. Wpływa na to zwłaszcza spadek cen ropy, które jednak, jak wynika z raportu, mogą w bieżącym roku znów zacząć rosnąć.

Z raportu wynika, że MFW w ramach kwietniowych prognoz przewiduje wzrost gospodarek większości krajów rozwiniętych (UE jako całość w 2015 1,5 proc., w 2016 1,6 proc., USA - w 2015 i 2016 po 3,1 proc., gospodarki wszystkich krajów G20 3,6 proc. w 2015 i 3,8 proc. w 2016).

Polska gospodarka przyśpieszy

Na tym tle bardzo dobrze prezentują się wyniki Polski. O ile w styczniu 2015 roku MFW przewidywał wzrost polskiej gospodarki o 3,0 proc. w 2015 i 3,3 proc. w 2016, to według kwietniowej prognozy wzrost ten wyniesie i w tym, i w przyszłym roku po 3,5 proc. Na nasz wzrost gospodarczy mają wpływ niskie ceny ropy.

PKB Polski przed i po wybuchu światowego kryzysu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że cała światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,5 procent a w 2016 już o 3,8 procent.

Prognozy dotyczące naszego kraju są najlepsze wśród państw naszego regionu (Czechy, Słowacja, Węgry). Jeśli chodzi o prognozowany wzrost, Polska bardzo dobrze sobie radzi, w porównaniu do innych krajów europejskich - podkreślił Aslam.

Eksporterzy ropy w opałach

Pogarsza się natomiast sytuacja w gospodarkach, które żyją z eksportu cen ropy (np. Rosja, Wenezuela). Stąd np. w odniesieniu do gospodarki rosyjskiej MFW prognozuje spadek gospodarki o 3,8 proc. w 2015 i 1,1 proc. w 2016 (w styczniu br. prognozowano spadki odpowiednio o 3,0 proc. i 1,0 proc.).

Stąd gospodarki opierające się na eksporcie ropy powinny poszukiwać nowych bodźców wzrostowych - zalecał przedstawiciel MFW.

Spadek cen ropy był duży - z raportu wynika, że ceny te spadły w ciągu ostatniego roku o 45 proc. MFW próbuje przeanalizować źródła tego spadku - powiedział Aslam.

Tym niemniej na 2015 rok raport prognozuje lekki spadek podaży ropy, co może być czynnikiem wpływającym na lekki wzrost cen.

Ceny ropy na światowych rynkach

O prognozach, związanych ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego z 2008 roku mówił z kolei Patrick Blagrave z MFW. Jak mówił, z zawartych w raporcie prognoz na lata 2015-20 wynika, że w większości gospodarek będzie notowany wzrost gospodarczy, ale mniejszy niż w latach bezpośrednio przed kryzysem. Gospodarki będą się rozwijać wolniej i może być trudniej utrzymać stabilność finansową - podkreślał.

Stąd, dodał, MFW zaleca inwestycje w produktywność i infrastrukturę, zwłaszcza w krajach rozwijających się, natomiast w krajach rozwiniętych w nowe technologie. Raport World Economic Outlook o trendach w gospodarce światowej MFW prezentuje dwa razy do roku.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)